ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ បានប្រកាសជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀននៅបឋមសិក្សាឱ្យចូលបម្រើការងារក្នុងក្របខណ្ឌគ្រូបង្រៀន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ចំនួន ១៣៤៧នាក់ ដោយក្នុងនោះគ្រូបង្រៀនដែលត្រូវជ្រើសរើស តាមប្រព័ន្ធបណ្ដុះបណ្ដាល ១២+៤ ជំនាន់ទី៤ ចំនួន ៣០០នាក់ និងតាមប្រព័ន្ធបណ្ដុះបណ្ដាល ១២+២ ជំនាន់ទី៤០ ចំនួន ១០៤៧នាក់។
លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀននៅកម្រិតបឋមសិក្សា គឺដើម្បីជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនចេញថ្មី។ ក្រោយពីការប្រឡងជ្រើសរើសបេក្ខជននឹងទទួលបានការបណ្ដុះបណ្ដាលនៅតាមសាលាគរុកោសល្យ ហើយក៏ចេញទៅបំពេញការងារនៅតាមសាលគោលដៅដែលកំពុងខ្វះខាតគ្រូបង្រៀន។
បើតាមអ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ បេក្ខជនដែលមានបំណងចង់ដាក់ពាក្យត្រូវជ្រើសរើសទីកន្លែងដែលចង់ទៅបំពេញការងារជាមុនសិន ហើយដាក់ពាក្យតាមប្រ័ន្ធអនឡាញដែលរៀបចំដោយក្រសួងមុខងារ និងសាធារណៈ។ ក្នុងនោះ ការប្រឡងរៀបចំជាពីរវគ្គបន្តបន្ទាប់គ្នា គឺវគ្គទី១. ប្រឡងជម្រុះ, វគ្គទី២. ប្រឡងជ្រើសរើសបេក្ខជនជាប់។
លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា បញ្ជាក់បន្ថែមថា បេក្ខជនដែលប្រឡងជាប់ នឹងចេញទៅបំពេញការងារនៅតាមសាលា មានតួនាទីជាគ្រូបង្រៀនកម្រិតបឋមសិក្សា មានន័យថា បេក្ខជននឹងត្រូវបង្រៀនសិស្សចាប់ពីថ្នាក់ទី១ ដល់ថ្នាក់ទី៦ នៅតាមសាលារៀនដែលកំពុងមានតម្រូវការ ហើយក៏ជាការចូលរួមក្នុងការធានាឱ្យសិស្សានុសិស្សគ្រប់រាជធានីខេត្ត និងក្រុងបានចូលរៀនប្រកបដោយគុណភាព។
ក្នុងនាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា ក៏បានអំពាវនាវដល់បេក្ខជនទាំងអស់ដែលមានបំណងចង់ក្លាយគ្រូបង្រៀន និងចង់ចូលរួមក្នុងការលើកកម្ពស់ការអប់រំនៅកម្ពុជា សូមចូលរួមដាក់ពាក្យប្រឡងដើម្បីក្លាយខ្លួនជាគ្រូបង្រៀន ផ្ទេរចំណេះដឹង និងនាំយកអ្វីដែលថ្មីៗដែលជាតម្រូវការនាពេលបច្ចុប្បន្នទៅដល់មនុស្សជំនាន់ក្រោយឱ្យមានសមត្ថភាពចូលរួមក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេស។
បើតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនបឋមសិក្សានេះ បេក្ខជនត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ, មានកម្រិតវប្បធម៌ចាប់ពីសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬសញ្ញាបត្រសមមូលសម្រាប់ប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាល ១២+៤ និង ១២+២, បេក្ខជនត្រូវមានអាយុយ៉ាងតិច១៦ឆ្នាំ និងអាយុយ៉ាងច្រើនបំផុត គិតត្រឹមថ្ងៃទី២២ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ តាមលក្ខខណ្ឌដូចជា៖ បេក្ខជនជាមន្រ្តីរាជការ ត្រូវបានលើកលែងលក្ខខណ្ឌអាយុ, បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្របណ្ឌិតត្រូវបានលើកលែងលក្ខខណ្ឌអាយុ, បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ឬសញ្ញាបត្រសមមូលត្រូវមានអាយុច្រើនបំផុត ៤០ឆ្នាំ, បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រ ឬសញ្ញាបត្រសមមូល ត្រូវមានអាយុច្រើនបំផុត ៣៥ឆ្នាំ, បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្ររង ឬសញ្ញាបត្រសមមូល ត្រូវមានអាយុច្រើនបំផុត ២៨ឆ្នាំ, បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬសញ្ញាបត្រសមមូល ត្រូវមានអាយុច្រើនបំផុត ២៥ឆ្នាំ, បេក្ខជនជាគ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យាកំពុងបង្រៀននៅបឋមសិក្សា មានអតីតភាពយ៉ាងតិច៣ឆ្នាំជាប់ៗគ្នា ត្រូវមានអាយុច្រើនបំផុត ៤០ឆ្នាំ, ។
បេក្ខជនមិនត្រូវប្រាសចាកសិទ្ធិខាងផ្លូវរដ្ឋប្បវេណី សិទ្ធិពលរដ្ឋ និងសិទ្ធិខាងនយោបាយ, បេក្ខជនត្រូវជ្រើសរើសប៉ុស្តិ៍នៅតាមសាលាបឋមសិក្សក្នុងរាជធានី ខេត្ត ដែលមានតម្រូវការតាមមុខវិជ្ជាឯកទេស និងត្រូវពិនិត្យអំពីស្ថានភាពទីតាំងសាលារៀន ដែលចង់ទៅបំពេញការងារឱ្យបានច្បាស់លាស់មុននឹងសម្រេចចិត្តជ្រើសរើស។ ចំពោះព័ត៌មានបន្ថែម បេក្ខជនអាចទាក់ទងជាមួយមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា រាជធានី ខេត្ត តាមគោលដៅ ដែលបានជ្រើសរើស។
ការលើកទឹកចិត្ត និងការផ្តល់អាទិភាពបេក្ខជន៖ មានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិទទួលបាននិទ្ទេស A និង B, មានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រ បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ឬបណ្ឌិតពាក់ព័ន្ធជំនាញអប់រំ, បេក្ខជនមានពិការភាព, ស្រ្តីភេទ, គ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យាកំពុងបង្រៀននៅបឋមសិក្សា មានអតីតភាពការងារយ៉ាងតិច ៣ឆ្នាំជាប់ៗគ្នា, មានទីលំនៅអចិន្រ្តៃយ៍ក្នុងឃុំ ស្រុក ខេត្ត ដែលត្រូវជ្រើសរើស។
កាលបរិច្ឆេទចុះឈ្មោះប្រឡងប្រជែង និងការដាក់ពាក្យ៖ ចាប់ពីថ្ងៃទី២២ ខែមេសា រហូតដល់ថ្ងៃទី២២ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ វេលាម៉ោង ១៧:០០ ជាកំហិត។
ការដាក់ពាក្យប្រឡងប្រជែងតាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ៖ បេក្ខជនអាចចូលទៅកាន់គេហទំព័រ https://go.gov.kh/era/mcsregnew ដើម្បីបំពេញព័ត៌មានសុំសិទ្ធិប្រឡងប្រជែង និងស្កេនបញ្ចូលឯកសារ, ក្នុងករណីចាំបាច់បេក្ខជនអាចទាក់ទងជាមួយមន្ទីរមុខងារសាធារណៈ ឬមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដើម្បីសាកសួរព័ត៌មាន ឬជួយសម្រួលការបំពេញបែបបទសុំសិទ្ធិប្រឡងប្រជែង៕