រដ្ឋមន្ត្រីការងារ​ ៖ ឆ្នាំ២០២១ ក្រសួងបានធានា​បរិយាកាស​ការងារនិងមុខរបរទូលំទូលាយទោះជួបការលំបាកដោយសារកូវីដ-១៩
ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍​នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ប្រារព្ធទិវា​ពលកម្មអន្តរជាតិ ១ឧសភា កាលពីចុងសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​លើកឡើងថា ទោះបីជា​ឆ្នាំ​២០២១កន្លងទៅនេះ ប្រទេស​កម្ពុជា​ប្រឈម​នឹង​ផលលំបាក​ដោយសារ​ផលប៉ះពាល់ នៃជំងឺកូវីដ១៩​យ៉ាងណាក៏ដោយ តែ​ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានបន្ត​ខិតខំ​យកចិត្តទុកដាក់ធានា​នូវ​បរិយាកាស​ការងារ និង​មុខរបរកាន់តែទូលំទូលាយ ដោយ​បានបង្កើត​ឱកាស​ការងារសមរម្យ និង​ផលិតភាព​ការងារ​ខ្ពស់។
ជាមួយ​គ្នានៅ​ក្នុងឆ្នាំ​២០២១ កន្លងទៅ ក្រសួងការងារ ក៏បានការពង្រីកយន្តការ វិសាលភាព និងប្រសិទ្ធភាព នៃការផ្តល់សេវាមុខរបរ និងការងារ ឱ្យ​ឆ្លើយតបកាន់តែប្រសើរទៅ​តាមតម្រូវការអ្នកប្រើប្រាស់សេវា, ការពង្រឹងយន្តការការងារ, ការបង្កើន​ការប្រមូលផ្សព្វផ្សាយ និង​បញ្រ្ជៀបព័ត៌មានទីផ្សារការងារ, ការពង្រឹងយន្តការគ្រប់គ្រង និង​ការប្រើប្រាស់កម្លាំង​ពលកម្ម​ក្នុងប្រទេស និង​ការ​ការពារ​ពលករ​ទេសន្តប្រវេសន៍ខ្មែរ។
ក្នុងនោះ​ក៏​មានការបង្កើនផលិតភាពកម្លាំងពលករដែលកំពុងស្ថិត​ក្នុងទីផ្សារកងារ សំដៅពង្រឹងវេទិកាការងារ, ផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលតម្រង់ទិសមុនចូលធ្វើការ និងការពង្រីកការផ្តល់សេវាការងារ និង​ការផ្សព្វផ្សាយអំពីវិធានការនានា និងផ្តល់កិច្ចគាំពារទៅដល់ពលករទេសន្តប្រវេសន៍។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី នៅកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន កំពុង​ទទួល​រង​ឥទ្ធិពល នៃការផ្លាស់ប្តូរ​ដែល​បណ្តាល​មក​ពីបដិវត្តឧស្សាហកម្ម ៤.០ ដែលវាជះឥទ្ធិពល​​ក្នុងរបៀបរបបប្រតិបត្តិការធុរកិច្ច និង​ការបំពេញការងារ ព្រមទាំងតម្រូវការជំនាញគ្រប់ប្រភេទ ។
ប្រឈម​នឹង​បរិបទនេះ ការលើក​កម្ពស់ជំនាញ សមត្ថភាព និងផលិតភាព ព្រមទាំង​កិច្ចគាំពារសង្គម ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលកំណត់ជាអាទិភាពខ្ពស់​នៅ​ក្នុង​យុទ្ធសាស្រ្ត​ចតុកោណដំណាក់កាលទី៤ រួមទាំង​គោល​នយោបាយ​អាទិភាព​សំខាន់ៗ ដើម្បីបង្កើនល្បឿន​ការអភិវឌ្ឍ និង​បង្កើត​ការងារ​សមរម្យជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងនោះ​រួមមាន គោលនយោបាយ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​ឆ្នាំ​២០១៥-២០២៥, គោលនយោបាយជាតិស្តីពីមុខរបរ និង​ការងារ ឆ្នាំ​២០១៥-២០២៥, គោលនយោបាយជាតិស្តីពីការ​អប់រំបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ឆ្នាំ​២០១៧-២០២៥ ជាដើម។
សូម​បញ្ជាក់ថា ទិវាពលកម្មអន្តរជាតិ ១ ឧសភា ឆ្នាំនេះ បានធ្វើ​ឡើង​ក្រោម​ប្រធានបទ «សន្តិភាព សុខភាព និង​សន្តិសុខការងារ» ។ បើតាម​ប្រសាសន៍​លើកឡើងរបស់សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ប្រធានបទនេះ ​មាន​អត្ថន័យ​យ៉ាងជ្រាលជ្រៅ និង​មានតម្លៃ​ជា​សារវន្ត​ជាសកល​ជាពិសេស​សម្រាប់ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែលធ្លាប់ទទួលបានការ​ញាំញីដោយសង្រ្គាម​បំផ្លិតបំផ្លាញ​ខ្ទេចខ្ទាំរាប់សតវត្សរ៍មកហើយ ពីព្រោះមានតែ​ការ​រក្សាបាននូវសន្តិភាពទេ ទើប​មានការ​អភិវឌ្ឍ ការ​បង្កើត​ការងារ ស្ថិរភាពការងារ និង​សន្តិសុខ​ការងារក្នុងបរិបទ​ជំងឺកូវីដ-១៩៕