«ពិព័រណ៍ការងារ និងមគ្គទេសក៍អាជីព» មិនត្រឹមតែជាឱកាសស្វែង​រក​ការងារ តែក៏ជាឱកាសទទួលបានការចែករំលែក និងឱកាសសិក្សាបន្ថែម
ភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ (NEA) នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សហការជាមួយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ បានរៀបចំ «ពិព័រណ៍ការងារ និងមគ្គទេសក៍អាជីព» រយៈពេល២ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី៩-១០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ នៅអគារ KAMPUS ដោយ​ផ្ដល់ឱកាសការងារយុវជនជាង៥ពាន់កន្លែង។ ពិព័រណ៍នេះ មិន​ត្រឹមតែជា​ឱកាស​ស្វែង​រក​ការងារ​សម្រាប់យុវជនទេ តែក៏ជាឱកាស​ដែលយុវជន​មកទទួលបាននូវការ​ចែករំលែក និង​ការ​សិក្សា​បន្ថែមអំពីការ​ត្រៀម​លក្ខណៈសម្បត្តិចូលទីផ្សារការងារ និង​គន្លឹះទទួលបានការងារកាន់តែប្រសើរ។
ឯកឧត្តម ទុយ ស៊ីផាន់ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកឡើងថា ពិព័រណ៍ការងារ និងមគ្គទេសក៍អាជីព គឺជាការអនុវត្តស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការពង្រីកការបើកចំហឱកាសការងារ ដោយជួយបែងចែកឱកាសទាំងនេះឱ្យបានទៅដល់សាធារណជនគ្រប់រូបប្រកបដោយតម្លាភាព និងសមធម៌ សំដៅប្រែក្លាយឱកាសការងារទាំងអស់ទៅជាមុខរបរកាន់តែប្រសើរសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប។ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការងារ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការងារ និងអាជីព គឺជាសមាសធាតុដ៏មានសារសំខាន់សម្រាប់មនុស្សគ្រប់រូប។ ឯកឧត្តមបន្តថា ការងារនិងអាជីពមួយប្រភេទមានអត្ថន័យពិសេសសម្រាប់មនុស្សម្នាក់ៗដែលបានជ្រើសរើស បំពេញ និងកសាងមាគ៌ាអាជីពនោះ។ ដូច្នេះ យុវជន និងអ្នកស្វែងរកការងារត្រូវការយកចិត្តទុកដាក់រៀបចំផែនការ, ជ្រើសរើសអនុវត្តការងារ, កែសម្រួលនិងកសាងអាជីពមួយឱ្យបានពិតប្រាកដ ដើម្បីសំឡឹងឆ្ពោះទៅភាពជោគជ័យក្នុងពេលអនាគត។
ឯកឧត្តម ទុយ ស៊ីផាន់ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ
ជាមួយគ្នានេះ បើតាមឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ សម្រាប់ពិព័រណ៍ការងារ និង​មគ្គទេសក៍អាជីព ដែលរៀបចំឡើងដោយ​ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារនេះ គឺមិន​មែន​គ្រាន់តែជាការជួបជុំរវាងក្រុមហ៊ុន​ដែលត្រូវការបុគ្គលិក រវាងប្អូនៗ​និស្សិត​ដែលកំពុងស្វែង​រក​ការងារ តែក៏​ជា​ឱកាស​សម្រាប់​ប្អូនៗ​ដែល​កំពុង​ស្វែង​រក​ចំណេះដឹង ដោយ​ក្នុងរយៈពេល​២ថ្ងៃនេះ នឹង​មាន​ការធ្វើបទបង្ហាញ​ពីវាគ្មិនរហូត​ដល់ទៅ១០រូប ពីបទពិសោធន៍ស្តីពី​ការ​ត្រៀម​លក្ខណៈសម្បត្តិចូលទីផ្សារការងារសម្រាប់បង្កើនលទ្ធភាព និង​គន្លឹះ​ទទួល​បាន​ការងារ​កាន់តែប្រសើរពីសំណាក់វាគ្មិនជំនាញ។
ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវ តិមា វិច្ឆិកាល អនុប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ (ស.ស.យ.ក) មានប្រសាសន៍ថា ព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺជាការប្រមូលផ្តុំនូវព័ត៌មានការងារយ៉ាងសំបូរបែប នៅតាមគ្រឹះស្ថាន និងក្រុមហ៊ុនហ៊ុនធំៗ ហើយវាជាវេទិកាប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នាដោយផ្ទាល់ជាមួយនិយោជក និងនិយោជិត។ លោកជំទាវបញ្ជាក់ថា កន្លងមក ស.ស.យ.ក តែងតែធ្វើជាដៃគូយ៉ាងជិតស្និតជាមួយ NEA  ដើម្បីរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ធំៗជាច្រើន មានវេទិកាការងារ ពិព័រណ៍ការងារថ្នាក់ជាតិជាដើម ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការផ្តល់ព័ត៌មានពីឱកាសការងារ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋពិសេសយុវជន។
លោកជំទាវ តិមា វិច្ឆិកាល អនុប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ(ស.ស.យ.ក)
លោក គួយ គីមរើន អ្នកសម្របសម្រួលគម្រោងជាតិ អង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO) មានប្រសាសន៍ថា ILO ពិតជាមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយនឹងគាំទ្រគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ ក្នុងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ការងារដ៏មានសារៈសំខាន់នេះឡើង ដើម្បីបង្កើតជាកន្លែងជួបជុំគ្នាដោយងាយស្រួលរវាងនិយោជក អ្នកស្វែងរការងារធ្វើ និងអ្នកផ្តល់ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាល ដើម្បីស្វែងយល់អំពីតម្រូវការជំនាញក្នុងទីផ្សារការងារកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន។ ពិសេសនោះ ពិព័រណ៍ការងារនេះ គឺជាឱកាសសម្រាប់យុវជនក្នុងការស្វែងរកនិយោជកដែលមានសក្តានុពលជាច្រើន និងស្វែងយល់ពីឱកាសការងារ និងលក្ខខណ្ឌការងារផ្សេងៗផងដែរ។
យុវជនចូលរួមពិព័រណ៍ការងារ
សូមជម្រាបថា ពិព័រណ៍ការងារ និងមគ្គទេស៍អាជីព នឹងត្រូវរៀបចំឡើងរយៈពេលពីរថ្ងៃគឺថ្ងៃទី០៩-១០ ខែឧសភា នេះ ចាប់ពីម៉ោង ៨ព្រឹក ដល់ ៥ល្ងាច នៅអគារ KAMPUS ជាប់ស្ពានអាកាសក្បាលថ្នល់។ ពិព័រណ៍នេះ មានការចូលរួមពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុន សហគ្រាសធំៗចំនួន ២៥ ដែលបាននាំយកឱកាសការងារគ្រប់ប្រភេទជាង ៥៤០០កន្លែង ដើម្បីតាំងបង្ហាញ សម្ភាសជ្រើសរើស និងបើកឱកាសដល់អ្នកដាក់ពាក្យស្នើសុំការងារ ដោយក្នុងនោះមានមុខតំណែងគ្រប់ប្រភេទក្នុងវិស័យធនាគារនិងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិញ្ញវត្ថុ, សេវាកម្ម,  អចលនវត្ថុ, ឧស្សាហកម្ម, ការលក់ដុំ និងលក់រាយ, អាហារ និងភេសជ្ជៈ ជាដើម៕