រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ គួរអនុវត្តន៍ទៅតាមស្ថានភាពជាក់ស្ដែងនៃទីតាំងនីមួយៗ
ការពង្រឹងសុខភាពសិក្សា និងការអនុវត្តន៍គោលនយោបាយស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ គឺសាលានីមួយៗ មានជម្រើសក្នុងការបង្ហាញអំពីស្តង់ដារៀងៗខ្លួន ដោយហេតុថា បើធ្វើសកម្មភាពទាំងអស់ វាលំបាកនឹងសម្រេចនូវលទ្ធផល ថែមទាំងខុសពីស្ថានភាពជាក់ស្ដែង។ ចំពោះសាលា ដែលមិនមានលទ្ធភាព អាចរៀបចំទាក់ទងនឹងមណ្ឌលសុខភាព ផ្តល់ថ្នាំបង្ការទម្លាក់ព្រូន បង្កើនអនាម័យសាលា មានបន្ទប់ទឹកស្អាត សាលារៀនគ្មានសំរាម ដែលសកម្មភាពទាំងនេះ ក៏ជាយុទ្ធនាការ របស់សម្តេចធិបតីដែរ។ នេះជាប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន​ និងកីឡា តាមរយៈបទបង្ហាញស្តង់ដាសាលារៀនគំរូកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន​ និងកីឡា បានអធិប្បាយបន្តថា ក្រៅពីការគ្រប់គ្រងរដ្ឋបាលសាលារៀន និងគណនេយ្យភាព ឬការតេស្ដង់ដាជាដើម ចំណុចទាំងអស់នេះ វាបានបញ្ជាក់ពីសមាសភាព។ បន្ថែមពីនោះ បណ្ឌិតសភាចារ្យ បានស្នើប្រធានគម្រោងតម្រឹមផែនការសកម្មភាព តម្រង់ទិសឆ្ពោះទៅកាន់សាលាគំរូ ប៉ុន្តែសកម្មភាពទាំងនោះ មិនត្រូវចាកឆ្ងាយពីខ្លឹមសារ ឬឯកសារគម្រោងនោះទេ ។
ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន​ និងកីឡា បានរំលឹកថា នាយកដ្ឋាននីមួយៗត្រូវតម្រង់ទិសដើម្បីជួយគាំទ្រ ហើយប្រធានមន្ទីរនីមួយៗ ក៏ត្រូវតម្រង់ទិសជួយគាំទ្រដែរ។ ហើយចំពោះនាយកសាលាទាំងអស់ មានតួនាទីតម្រង់ទិសដៅអនុវត្តន៍សកម្មភាពជាក់ស្ដែង។