កំពត – ក្នុងកម្មវិធីបោះជំរុំយុវជនជើងឯកអាហារូបត្ថម្ភលើកទី៣ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោក ហ៊ូ ក្រើន នាយកអង្កការហេឡែន ខេលល័រអន្តរជាតិកម្ពុជា បានលើកឡើងថា បញ្ហាអាហារូបត្ថម្ភ គឺជារឿងដែលគួរឱ្យយកចិត្តទុកដាក់សម្រាប់ក្មេងៗ ដោយថា ការខ្វះអាហារូបត្ថម្ភចំពោះកុមារ បង្កឱ្យមានហានិភ័យគួរឱ្យបារម្ភ ដោយក្នុងនោះ ក្មេងដែលមានបញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ មានខួរក្បាលមិនវៃឆ្លាតក្នុងការរៀនសូត្រ ហើយលទ្ធផលមិនល្អ បើប្រៀបធៀបក្មេងដេលមានអាហារូបត្ថម្ភល្អ។
នាយកអង្គការហេឡែន ខេលល័រអន្តរជាតិកម្ពុជា បញ្ជាក់ថា នៅពេលក្មេងពេញវ័យចេញទៅបម្រើការងារ ក្មេងដែលខ្វះអាហារូបត្ថម្ភ ឬក្រិសក្រិនច្រើនរកការងារមិនបានល្អ ព្រោះរៀនមិនពូកែ។ ដោយបើពិនិត្យមើលទៅប្រទេសនៅអាហ្រ្វិក គេបានរកឃើញថា ប្រាក់ចំណូល៣០ឆ្នាំនៅក្នុងចំណោមកុមារនៅក្នុងប្រទេសអាហ្វិ្រច រកឃើញាថា ក្មេងដែលកង្វះអាហារូបត្ថម្ភពីនៅតូច ប្រៀបធៀបនឹងក្មេងដែលមានអាហារូបត្ថម្ភល្អ គឺរកប្រាក់ចំណូលតិចជាងក្មេងដែលមានអាហារូបត្ថម្ភល្អពីតូចរហូតទៅដល់២២%។
ក្នុងនោះដែរ ប្រទេសទាំងឡាយដែលសម្បូរក្មេងខ្វះអាហារូបត្ថម្ភ គឺធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចជាតិមានការថយចុះ មិនរីកចម្រើនដូចប្រទេសផ្សេងទៀតដែលសម្បូរក្មេងមានអាហារូបត្ថម្ភល្អទេ។ ម៉្យាងវិញទៀត ប្រាក់ចំណូលសរុបរបស់ប្រទេសដែលមានបញ្ហាអាហារូបត្ថម្ភធ្លាក់ចុះ ១១ដង នៃប្រទេសដែលមានក្មេងសម្បូរអាហារូបត្ថម្ភល្អ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការចំណាយរបស់គ្រួសារទៅលើពេទ្យព្យាបាល មានរហូតដល់២០% នៃប្រាក់ចំណូលរបស់គ្រួសារ។ បើតាមលោក ហ៊ូ ក្រើន នេះជាការខាតបង់សេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរសម្រាប់ខ្លួនយើងផ្ទាល់ គ្រួសារ សហគមន៍ និងប្រទេសជាតិ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមលោកនាយកអង្គការហេឡែនខេលល័រអន្តរជាតិកម្ពុជា ដើម្បីធានាបានអាហារសុខភាព និងកាត់បន្ថយអត្រាក្រិសក្រិនរបស់កុមារដោយសារកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ គឺទី១. ស្រ្តីមានផ្ទៃពោះត្រូវញ៉ាំអាហារទៅតាមតម្រូវការរបស់ស្រ្តីមានផ្ទៃពោះ មានន័យថា ញ៉ាំអាហារដើម្បីកូនផងដើម្បីខ្លួនឯងផង។ អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តបានឱ្យយោបល់ថា អំឡុងពេលមានផ្ទៃពោះឱ្យស្រ្តីញ៉ាំអាហារពេលឱ្យបាន៤ដងនៅក្នុងមួយថ្ងៃ។ ទី២. ស្រ្តីត្រូវមានការឡើងទម្ងន់ យ៉ាងតិចក៏៧គីឡូ និងមិនឱ្យលើស ១៦គីឡូ ពេលកំពុងពេលមានផ្ទៃពោះ។ ទី៣. នៅពេលទារកកើតមកត្រូវបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយតែមួយមុខគត់។ ទី៤. នៅពេលទារកមានអាយុចាប់ពី ៦ខែឡើងទៅត្រូវផ្ដល់អាហារបន្ថែមដែលជាអាហារចម្រុះ មានជាតិប្រូតេអ៊ីន និងថាមពល និងទី៥. អនាម័យនៅពេលចំអិនម្ហូបអាហារ ព្រោះបើទោះបីជាអាហារមានសារជាតិចិញ្ចឹមច្រើនយ៉ាងណាក៏ដោយ បើអាហារនោះគ្មានអនាម័យក៏មិនទទួលបានអាហារូបត្ថម្ភដែរ។
គួរជម្រាបជូនថា កម្ពុជាបាត់បង់ថវិកាជាតិរហូតដល់ ៤១៩លានដុលា្លរនៅក្នុងមួយឆ្នាំៗ ដោយសារបញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ នេះបើតាមការសិក្សា របស់ក្រុប្រឹក្សាស្ដារអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្ម និងជនបទ គាំទ្រដោយអង្គការ UNESEF និងអង្គការ World Food Program កាលពីឆ្នាំ២០១៦៕