ជំនាញព័ត៌មានវិទ្យា ជាជំនាញ​ដែលកំពុងមានតម្រូវ​ការ​ខ្លាំង​​ក្នុងទីផ្សារ​ការងារ​នៅ​កម្ពុជា
ភ្នំពេញ – ជំនាញព័ត៌មានវិទ្យា ឬជំនាញបច្ចេកវិទ្យា បានក្លាយ​ទៅជា​ជំនាញ​ដែល​កំពុង​មានតម្រូវ​ការ​ខ្លាំង​​ក្នុង​ទីផ្សារ​ការងារ​នៅ​កម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន ដោយ​ស្ទើរ​តែគ្រប់ក្រុមហ៊ុន គ្រប់វិស័យ សុទ្ធសឹង​តែអះអាងថា ពួក​គេ​កំពុង​ខ្វះ​ខាត​នូវ​បុគ្គលិក​ដែល​មានជំនាញព័ត៌មានវិទ្យានេះ។
លើក​ឡើងនៅ​ក្នុងវេទិកាពិភាក្សា ស្តីពី «ឱកាស​ការងារ​ដែលមាន​សក្តានុពល និង​ការ​ត្រៀម​ខ្លួន​ឆ្ពោះ​ទៅ​ពិព័រណ៌ការងារ និ​ងផលិតភាពជាតិឆ្នាំ​២០២២» លោកស្រី គ្រី ដាណែត អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋានធនធានមនុស្ស នៃក្រុមហ៊ុនវឌ្ឍនៈប៊ូវើរី បានមានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់​ក្រុមហ៊ុនរបស់លោកស្រី ពិតជា​ត្រូវ​ការ​ និង​ខ្វះ​ខាត​នូវ​បុគ្គលិក​ដែល​ចេះ​នូវ​ជំនាញ​ព័ត៌មានវិទ្យា ដោយ​សារ​តែយុគសម័យ​នេះ គឺជាយុគសម័យ​ឌីជីថល ដូច្នេះមិនថាក្រុមហ៊ុនតូច ឬធំ គឺត្រូវ​ការ​នូវ​ជំនាញឌីជីថល ឬព័ត៌មានវិទ្យានេះច្រើន។
សម្រាប់លោកស្រី កង បូរ៉ា នាយិការងនាយកដ្ឋានគ្រប់គ្រងបណ្តាញ​សាខា​ និង​ជា​ប្រធាន​តំបន់​ភ្នំពេញ​ខាងត្បូង​ធនាគារ​កាណាឌីយ៉ា ក៏​បានលើក​ឡើងដែរថា បច្ចុប្បន្ន​សម្រាប់ធនាគារ​កាណាឌីយ៉ា កំពុងតែអភិវឌ្ឍទៅជា Digital Banking ដូច្នេះ​ខាងក្រុមហ៊ុន​លោកស្រី ពិតជា​ត្រូវ​ការ​បុគ្គលិកផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា​ច្រើន។
ដោយ​ឡែក​ក្រុមហ៊ុនឌីលីវើរីហេរ៉ូ (FoodPanda) វិញ បើតាម​ កញ្ញា សៅ ចរិយា នាយក​ផ្នែក​គ្រប់គ្រង​ធនធាន​មនុស្ស ក៏​បានបញ្ជាក់ដែរថា សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូន​អាហារ​មួយ​នេះ ក៏​មាន​តម្រូវ​ការ​បុគ្គលិក​ផ្នែកព័ត៌មានច្រើនដែរ ដោយ​ផ្តោត​ទៅ​លើអ្នកជំនាញ​ប្រព័ន្ធបណ្តាញ (Network) , អ្នកជំនាញ​ខាងទិន្នន័យ និង​អ្នកជំនាញ​សុវត្ថិភាពទិន្ននន័យ​ជាដើម។
លោក លឹម រិទ្ធី នាយក នៃនាយកដ្ឋាន​បណ្តុះបណ្តាល​បុគ្គលិកធនាគារព្រីនស៍ បាន​មានប្រសាសន៍ថា ជាបទពិសោធន៍​របស់​លោក សម្រាប់មុខ​តំណែង​ដែល​ពិបាក​ក្នុងការ​ជ្រើសរើស​ គឺជា​មុខ​តំណែង​ដែលទាក់ទង​ជាមួយ​នឹង​ព័ត៌មានវិទ្យា ឬដែលយើង​ហៅ​ឱ្យ​សាមញ្ញថា IT ។ តាមការ​បញ្ជាក់របស់​លោក រិទ្ធី ដោយ​សារ​តែ​បច្ចុប្បន្ន​គឺជា​សម័យ​ឌីជីថល ដូច្នេះអ្នកដែលចេះ​នូវ​ជំនាញ​ព័ត៌មានវិទ្យា ឬ IT គឺពិតជាមាន​ឱកាស​ការងារច្រើន ហើយ​ចំណែក​តម្លៃ​ខ្លួនវិញ ក៏​ឡើង​ខ្ពស់​ផងដែរ។
បើយោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា បច្ចុប្បន្ន​មាន​និស្សិត​កម្ពុជា​ប្រមាណ​១០ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ​កំពុង​តែសិក្សា​ទៅ​លើជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ក្នុងចំណោមនិស្សិត​សិក្សា​ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រចំនួន ១៧០ ២៤៦នាក់ ខណៈ៦៩ភាគរយ​សិក្សា​ផ្នែក​វិទ្យាសាស្រ្ត​សង្គម ក្នុងនោះ ៤២ភាគរយ​សិក្សា​ជំនាញធុរកិច្ច ៦ភាគរយ​សិក្សា​ជំនាញច្បាប់ ៩ភាគរយ​សិក្សា​ជំនាញ​ភាសា​បរទេស ៣ភាគរយ​សិក្សា​ជំនាញ​ទេសចរណ៍ និង ៩ភាគរយ​សិក្សា​ជំនាញ​វិទ្យាសាស្រ្ត​សង្គម​ និង​សិល្បៈ​ផ្សេងៗ​ទៀត៕