ភ្នំពេញ – ជំនាញព័ត៌មានវិទ្យា ឬជំនាញបច្ចេកវិទ្យា បានក្លាយទៅជាជំនាញដែលកំពុងមានតម្រូវការខ្លាំងក្នុងទីផ្សារការងារនៅកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន ដោយស្ទើរតែគ្រប់ក្រុមហ៊ុន គ្រប់វិស័យ សុទ្ធសឹងតែអះអាងថា ពួកគេកំពុងខ្វះខាតនូវបុគ្គលិកដែលមានជំនាញព័ត៌មានវិទ្យានេះ។
លើកឡើងនៅក្នុងវេទិកាពិភាក្សា ស្តីពី «ឱកាសការងារដែលមានសក្តានុពល និងការត្រៀមខ្លួនឆ្ពោះទៅពិព័រណ៌ការងារ និងផលិតភាពជាតិឆ្នាំ២០២២» លោកស្រី គ្រី ដាណែត អនុប្រធាននាយកដ្ឋានធនធានមនុស្ស នៃក្រុមហ៊ុនវឌ្ឍនៈប៊ូវើរី បានមានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនរបស់លោកស្រី ពិតជាត្រូវការ និងខ្វះខាតនូវបុគ្គលិកដែលចេះនូវជំនាញព័ត៌មានវិទ្យា ដោយសារតែយុគសម័យនេះ គឺជាយុគសម័យឌីជីថល ដូច្នេះមិនថាក្រុមហ៊ុនតូច ឬធំ គឺត្រូវការនូវជំនាញឌីជីថល ឬព័ត៌មានវិទ្យានេះច្រើន។
សម្រាប់លោកស្រី កង បូរ៉ា នាយិការងនាយកដ្ឋានគ្រប់គ្រងបណ្តាញសាខា និងជាប្រធានតំបន់ភ្នំពេញខាងត្បូងធនាគារកាណាឌីយ៉ា ក៏បានលើកឡើងដែរថា បច្ចុប្បន្នសម្រាប់ធនាគារកាណាឌីយ៉ា កំពុងតែអភិវឌ្ឍទៅជា Digital Banking ដូច្នេះខាងក្រុមហ៊ុនលោកស្រី ពិតជាត្រូវការបុគ្គលិកផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យាច្រើន។
ដោយឡែកក្រុមហ៊ុនឌីលីវើរីហេរ៉ូ (FoodPanda) វិញ បើតាម កញ្ញា សៅ ចរិយា នាយកផ្នែកគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនអាហារមួយនេះ ក៏មានតម្រូវការបុគ្គលិកផ្នែកព័ត៌មានច្រើនដែរ ដោយផ្តោតទៅលើអ្នកជំនាញប្រព័ន្ធបណ្តាញ (Network) , អ្នកជំនាញខាងទិន្នន័យ និងអ្នកជំនាញសុវត្ថិភាពទិន្ននន័យជាដើម។
លោក លឹម រិទ្ធី នាយក នៃនាយកដ្ឋានបណ្តុះបណ្តាលបុគ្គលិកធនាគារព្រីនស៍ បានមានប្រសាសន៍ថា ជាបទពិសោធន៍របស់លោក សម្រាប់មុខតំណែងដែលពិបាកក្នុងការជ្រើសរើស គឺជាមុខតំណែងដែលទាក់ទងជាមួយនឹងព័ត៌មានវិទ្យា ឬដែលយើងហៅឱ្យសាមញ្ញថា IT ។ តាមការបញ្ជាក់របស់លោក រិទ្ធី ដោយសារតែបច្ចុប្បន្នគឺជាសម័យឌីជីថល ដូច្នេះអ្នកដែលចេះនូវជំនាញព័ត៌មានវិទ្យា ឬ IT គឺពិតជាមានឱកាសការងារច្រើន ហើយចំណែកតម្លៃខ្លួនវិញ ក៏ឡើងខ្ពស់ផងដែរ។
បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បច្ចុប្បន្នមាននិស្សិតកម្ពុជាប្រមាណ១០ភាគរយប៉ុណ្ណោះកំពុងតែសិក្សាទៅលើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ក្នុងចំណោមនិស្សិតសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រចំនួន ១៧០ ២៤៦នាក់ ខណៈ៦៩ភាគរយសិក្សាផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តសង្គម ក្នុងនោះ ៤២ភាគរយសិក្សាជំនាញធុរកិច្ច ៦ភាគរយសិក្សាជំនាញច្បាប់ ៩ភាគរយសិក្សាជំនាញភាសាបរទេស ៣ភាគរយសិក្សាជំនាញទេសចរណ៍ និង ៩ភាគរយសិក្សាជំនាញវិទ្យាសាស្រ្តសង្គម និងសិល្បៈផ្សេងៗទៀត៕