ភ្នំពេញ – មានប្រសាសន៍ទៅកាន់ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាន ក្នុងឱកាសអញ្ជើញចូលរួមកម្មវិធី «ភ្ជុំបិណ្ឌ ៖ តោះទៅវេចនំអន្សមរួមគ្នា» ដែលរៀបចំឡើងដោយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ នៅអគារខេមរ៉ានី នាព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា បានលើកឡើងថា កម្មវិធីនេះ ជាកម្មវិធីដ៏ល្អក្នុងការផ្សព្វផ្សាយពីអត្ថន័យប្រពៃណីទំនៀមទម្លាប់របស់ខ្មែរ ហើយក៏ជាកម្មវិធី នៃការកៀងគរ ឬបើកឱកាសដើម្បីឱ្យមានការជួបជុំជាលក្ខណៈគ្រួសារខ្មែរផងដែរ។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី មានប្រសាសន៍ថា ការវេចនំអន្សម គឺជាការនាំប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរជួបជុំគ្នាក្នុងលក្ខណៈជាសង្គមខ្មែរ ក្នុងការរាប់អានគ្នាទៅវិញទៅមក ។ ឯកឧត្តមបានរំលឹកថា ក្នុងដំណាក់កាលទសវត្សរ៍ទី៨០ ពេលនោះ ការអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជានៅមានកម្រិតនៅឡើយ តែអ្វីដែលសំខាន់នាពេលនោះ នៅពេលមានបុណ្យទានម្តងៗ គឺក្រុមគ្រួសារមកជួបជុំគ្នាធ្វើការវេចនំ ដោយការធ្វើរបៀបនេះមាននៅក្នុងក្របខណ្ឌទូទាំងប្រទេស ហើយនៅតែបន្តមានមកទល់បច្ចុប្បន្ន។ ឯកឧត្តមបន្ថែមថា តែបើនិយាយពីក្របខណ្ឌរាជធានីភ្នំពេញវិញ ដោយសារជីវភាព ដោយសារការងារមមារញឹក ការជួបជុំគ្នាជាលក្ខណៈសហគមន៍វេចអន្សមជុំគ្នា គឺមានតិចទៅៗ។
” អញ្ចឹងហើយចំពោះខ្ញុំ ខ្ញុំគិតថា ការរៀបចំគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ប្អូនៗនៅក្នុងការវេចអន្សមនេះ គឺជាការកត្តាមួយដ៏ល្អប្រសើរ ដែលក្នុងនោះចំពោះអ្នករាជធានីភ្នំពេញមានសម្ពាធចេញពីការងារច្រើន… អាចនាំក្រុមគ្រួសារមករីឡែស នាំកូនមកលេងផង មកជួបជុំគ្នា លក្ខណៈជាពលរដ្ឋខ្មែរដូចៗគ្នា ដោយយកឱកាសនេះមកស្គាល់គ្នា…”
ពាក់ព័ន្ធនឹងការវេចនំអន្សមនេះដែរ ក្រោយពីការចូលរួមវេចនំអន្សមដោយផ្ទាល់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានសម្តែងអារម្មណ៍រីករាយ ដោយថា កម្មវិធី «តោះ ទៅវេចនំអន្សមរួមគ្នា» ធ្វើឱ្យឯកឧត្តមស្រមៃឃើញកាលពីនៅកុមារភាព ដោយនៅពេលនោះ ឱ្យតែដល់បុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ ឬក៏ភ្ជុំបិណ្ឌ គឺពុកម៉ែមារមីង តែងតែជួបជុំគ្នា ហើយពេលនោះ ឯកឧត្តមក៏បានចូលរួមជួយវេចអន្សម ។
“ការចូលរួមវេចអន្សមដោយដៃខ្លួនឯង គឺធ្វើឱ្យយើងមានឱកាសក្នុងការស្វែងយល់ថា ពីដំណាក់កាលមួយ ទៅដំណាក់កាលមួយ ហើយគ្រឿងអ្វីខ្លះនៃការវេចខ្ចប់ មិនថាអន្សមចេក អន្សមជ្រូក នំគម និងនំបត់ ទាំង៤នេះគឺជាប្រភេទនំដែលត្រូវទៅជាមួយគ្នាតែម្តង អត់មានមួយខ្វះមួយបានទេ មិនមែនស្រួលដូចយើងគិតទេ…”
យ៉ាងណាក៏ដោយសម្រាប់កម្មវិធី «តោះ ទៅវេចនំអន្សមរួមគ្នា» ដែលរៀបចំដោយ ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញ នៅអគារខេមរ៉ានី នេះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី យល់ឃើញថា វាបានផ្តល់បរិយាកាសមួយឱ្យយើងស្វែងយល់ពីវប្បធម៌ ប្រពៃណីយើង ក្នុងបរិយាកាស នៃពិធីភ្ជុំបិណ្ឌរបស់យើង។
សូមបញ្ជាក់ថា សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ បានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ «ភ្ជុំបិណ្ឌ ៖ តោះទៅវេចនំអន្សមរួមគ្នា» នៅអគារខេមរ៉ានី ក្នុងសង្កាត់ព្រែកលៀប ខណ្ឌជ្រោយចង្វា ដោយសាធារណជនអាចចូលរួមកម្មវិធីនេះបានដោយសេរី ហើយអាចចូលរួមវេចនំអន្សមដោយផ្ទាល់ និងស្វែងយល់ពីនំខ្មែរ និងដំណើរការ នៃការវេចនំ ការចម្អិននំ ដែលដូនតាយើងបានបន្សយល់ទុក ចាប់ពីនៅថ្ងៃទី១៧ និងថ្ងៃទី១៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២៕