សាស្រ្តាចារ្យ សំបូរ មាណ្ណារ៉ា ៖ យុវជន​ត្រូវ​ចេះ​សន្សំ ដើម្បី​ភាពរីកចម្រើន​នៅ​ថ្ងៃអនាគត
យុវវ័យមួយចំនួនពេលដែលលឺពាក្យថាសន្សំ ពួកគេក៏នឹកទៅដល់ការសន្សំលុយកាក់។ ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​លោកសាស្រ្តាចារ្យ សំបូរ មាណ្ណារ៉ា ការសន្សំមិនមែនផ្តោតតែ​ទៅ​លើថវិកា ឬទ្រព្យធន តែមួយមុខនោះទេ យុវជនត្រូវសន្សំនូវគុណតម្លៃមួយចំនួនដូចជា សន្សំការញញឹម, ក្ដីសង្ឃឹម, សេចក្ដីទុកចិត្ត, ទំនាក់ទំនង, ប្រជាប្រិយភាពជីវិត, ភក្ដីភាព, ពេលវេលា និងការសន្សំគំនិតជាដើម។ ហើយដើម្បីសន្សំចំណុចទាំងនេះបាន យុវជនត្រូវប្រកាន់ភ្ជាប់នូវសេចក្ដីព្យាយាមជានិច្ច។
លោកសាស្រ្តាចារ្យ​បញ្ជាក់ថា មុននឹងសន្សំ យុវជនត្រូវចេះបង្កើតគោលដៅនៅក្នុងជីវិតជាមុនសិន ហើយទន្ទឹមគ្នានោះត្រូវភ្ជាប់ជាមួយនឹងសំណួរសំខាន់ៗផងដែរដូចជា តើចំណុចអ្វីខ្លះដែលជាភាពសំខាន់, ចំបាច់ និងបន្ទាន់ សម្រាប់ជីវិត? លោកបានបញ្ជាក់ទៀតថា ការសន្សំមានសារៈសំខាន់ និងចាំបាច់ ព្រោះវាបានបណ្តុះនូវក្ដីសង្ឃឹម និងបានបង្ហាញពីការគិតគូរដល់អ្នកជំនាន់ក្រោយ។ ការគិតគូរដល់អ្នកជំនាន់ក្រោយនេះ គឺលោកសាស្រ្តាចារ្យ​មាន​ន័យថា យុវជនអាចនឹងមានប្អូន ឬក្មួយ ដូច្នេះបើយុវជនបានសន្សំចំណេះ នោះពួកគេក៏អាចមានសមត្ថភាពក្នុងការផ្ទេរវិជ្ជាសម្បត្តិទាំងនោះ ទៅកាន់អ្នកជំនាន់ក្រោយបានមួយផ្នែកដែរ។
“សូមយុវជនរៀនឱ្យចំដើម្បីចេះ និងសន្សំចំណេះដើម្បីរកចំណូល”
លោកសាស្រ្តាចារ្យ សំបូរ មាណ្ណារ៉ា
លោកសាស្រ្តាចារ្យ​បន្ថែមថា ការសន្សំដែលមិនពិបាកក្នុងការទុកដាក់ ហើយថែមទាំងអាចឱ្យយុវជនដកយកទៅប្រើប្រាស់មិនចេះរីងស្ងួតនោះគឺ សមត្ថភាព និងចំណេះដឹង។ ប៉ុន្តែក៏ត្រូវគិតគូរអំពីការសន្សំធនធានទ្រព្យសម្បត្តិដែរ។ ការសន្សំទាំងអស់ត្រូវមានបច្ច័យ ឬហេតុ បើសន្សំទ្រព្យសម្បត្តិត្រូវរកឱ្យសល់សិនសឹមសន្សំ ចំណុចនេះលោកមានន័យថា ត្រូវវិភាគបែងចែកអំពីការចំណាយដែលចាំបាច់ និងសំខាន់ៗ ប្រចាំថ្ងៃឱ្យអស់សិន ទើបរំលែកចំនួនសន្សំតាមក្រោយ។  លោកសាស្រ្តាចារ្យ​បន្តថា បើយើង​ខំសន្សំទាំងខ្វះខាតក្នុងការចំណាយទៅលើភាពសំខាន់ និងភាពចាំបាច់ប្រចាំថ្ងៃ វាពុំបានធ្វើឱ្យការសន្សំនោះមានប្រសិទ្ធភាពឡើយ មានន័យថា បើនៅតែបន្តដកលុយដែលសន្សំនោះមកប្រើមិនទាន់ហៅថាសន្សំបានឡើយ។ ក្នុងករណីមិនទាន់មានលទ្ធភាពក្នុងការរកចំណូលឱ្យសល់ យុវជនត្រូវខិតខំបង្កើនសមត្ថភាព មិនមែនផ្តោតតែការសន្សំនោះទេ។
“មិនអាចឱ្យឈ្មោះថាសន្សំបាននោះទេ ប្រសិនបើមិនទាន់សល់ “
ជាមួយ​គ្នា​នេះដែរ លោកសាស្រ្តាចារ្យ សំបូរ មាណ្ណារ៉ា ក៏​បាន​លើក​ឡើងដែរថា តាមពិត​ទៅ​យុវជនមានសមត្ថភាពតាំងតែពីពួកគេកើតមក​ម្ល៉េះ ហើយក្រោយបញ្ចប់កម្រិតវិទ្យាល័យ ពួកគេក៏មានសមត្ថភាពនៃបញ្ញា និងពលកម្មកាយក្នុងខ្លួនស្រាប់ទៅហើយ។ ដូច្នេះយុវជន​ត្រូវយកចំណុចទាំងនោះទៅប្រើប្រាស់ឱ្យអស់ពីលទ្ធភាពដើម្បីបង្កើនចំណូល។ ហើយនៅពេលមានចំណូល ត្រូវចេះចំណាយដោយគិតពីភាពចាំបាច់ និងតម្រូវការ។ កត្តាទាំងនេះនឹងធ្វើឱ្យយុវជនកាត់បន្ថយកង្វល់ ហើយបណ្តុះបាននូវភាពរីករាយនៅថ្ងៃអនាគត៕