ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ៖ យុវជនបើមិនខំប្រឹងខ្លួនឯងទេ គ្មាននរណានាំជោគជ័យមកទេ
ភ្នំពេញ – ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​ជា​ស៊េរី​វគ្គទី៤ ស្តីពីការជំរុញ​សហគ្រិនភាពជាយុវជនក្រោមប្រធានបទ “ការយល់ដឹងពីវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា (STEM) ក្នុងការជំរុញសហគ្រិនភាព” នៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍ ទី0៥ ខែឧសភា ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា បានចែករំលែកបទពិសោធន៍ និងផ្តល់នូវគំនិតចំនួនបីចំណុច​ដល់​យុវជន សម្រាប់ការ​សិក្សា​ដើម្បីឈានទៅរកភាពជោគជ័យ​នៅក្នុងជីវិត។
គំនិតទាំងបីនោះ រួមមាន គំនិតទី១ គឺការ​រៀន​នៅ​ក្នុង​ថ្នាក់ ។ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ការ​រៀន គឺរៀនដើម្បីចេះ មិន​ត្រឹមតែរៀន​ដើម្បីជាប់នោះទេ ដូច្នេះយុវជន​ត្រូវ​តែខិតខំ​ប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រដើម្បីចេះ។
“ជោគជ័យនៃជីវិតមនុស្ស​ណាក៏ដោយ មិន​ថាចង់ក្លាយជាអ្នក​នយោបាយ មិន​ថាក្លាយទៅជាមុខងារសាធារណៈ វិស័យឯកជន ឬក៏តួនាទីអីទេ បើមិនខំប្រឹងខ្លួន​ឯងទេ គ្មានពីណានាំឱ្យ​យើងជោគជ័យ ជំនួសខ្លួន​ឯងនោះទេ អញ្ចឹងខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រដើម្បីចេះ គួរផ្សំនឹងចេះហើយ គឺនឹងជាប់នៅក្នុងការប្រឡងនោះហើយ”
គំនិតទី២ ការសង្កេតអ្នកដទៃ​ដែលជោគជ័យ ។ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានលើក​ឡើងថា យុវជន​មួយ​ចំនួន​មានក្តីស្រមៃចង់ក្លាយជាអ្នក​នយោបាយ, អ្នក​មុខងារសាធារណៈ, កងកម្លាំង ឬ​ក៏​ចង់ក្លាយជាអ្នកធុរកិច្ច។ ដូច្នេះ យុវជនគួរ​ជ្រើសរើស​អ្នកណាម្នាក់ជាគំរូ ហើយ​ខំប្រឹងស្តាប់ អង្កេត និង​រៀន​សូត្រពីជោគជ័យរបស់គាត់​ចាប់តាំងពីពេលនេះទៅ ដោយ​មិន​ត្រូវរង់ចាំឡើយ។
“ អ្នកណាដែលប្អូនៗគិតថាជាអាយដល ចង់ក្លាយទៅដូចគាត់ របៀបនិយាយ របៀបគិត របៀបធ្វើការងារ ការលះបង់ អីផ្សេងៗ… ត្រូវរៀនសូត្រពីអ្នកដែលជោគជ័យរួចស្រេច ដែលប្អូនគិតថា ក្លាយទៅជាគំរូរបស់ប្អូនបាន ”
សម្រាប់គំនិតទី៣ គឺរៀនសូត្រដកស្រង់បទពិសោធន៍​សមត្ថភាពរបស់ខ្លួនឯង ។​ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី បានមានប្រសាសន៍ថា តាមរយៈ​ការធ្វើការងារ វានឹងបង្រៀន ព្រមទាំង​បណ្តុះសមត្ថភាព​របស់យើង​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ និង​គ្រប់ផ្នែក, ដូច្នេះយុវជន​ត្រូវប្រឹងប្រែងធ្វើផង រៀនសូត្រដកស្រង់​បទពិសោធន៍​សមត្ថភាព​របស់ខ្លួន។
“បើសិនជាយើងអាចបារម្មណ៍ថានឹងបរាជ័យ រវល់គិតថា មិន​មានភាពជឿជាក់លើសមត្ថភាពខ្លួន​ឯង, ទាល់តែសាកសិន បានដឹងថា ជោគជ័យ ឬមិនជោគជ័យ”
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ក៏​បាន​ផ្តល់នូវគតិដល់យុវជនផងដែរ ដោយថា ភាពជោគជ័យរបស់មនុស្សម្នាក់ៗ គ្មានអ្នក​ណាជួយ​ឱ្យ​ជោគជ័យ បើសិនជាយើងមិនជួយ​ខ្លួន​ឯងនោះទេ។ ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើយើងចង់អភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស​ជាតិឱ្យ​ជឿនលឿនទៅមុខ គឺមិនអាច​ពឹងផ្អែកទៅលើអ្នកដទៃ​នោះទេ។ ឯកឧត្តម បានបង្ហាញសារលើកទឹកចិត្តថា “សោរជោគជ័យនៃជីវិតរបស់យើង សោរនៃអ្វីដែលជាក្តីស្រមៃ និង​សេចក្តីសប្បាយរីករាយរបស់យើង គឺជាសោររបស់យើង”៕