បណ្ឌិត យង់ ពៅ ៖ បង្ហាញគំរូប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងនៅទីសាធារណៈ នាំឱ្យយុវជនងាយយកតម្រាប់តាម
ភ្នំពេញ- អ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងដែលផ្ដល់គំរូមិនល្អដោយបង្ហាញពីភាពស្រើបស្រាល បង្ហាញចំណង់ចំណូលចិត្តគួរឱ្យសប្បាយរីករាយខ្លាំងនៅតាមទីសាធារណៈ អាចជះឥទ្ធិពលមិនល្អដល់យុវជន និងកុមារដែលមិនទាន់គ្រប់អាយុ ព្រោះនាំឱ្យពួកគេយកគំរូមិនល្អតាម។ នេះបើតាមប្រសាសន៍របស់ លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា ​​។
លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បន្ថែមថា សហគមន៍មួយចំនួនប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង ដើម្បីទំនាក់ទំនងការទូត សហគមន៍មួយចំនួនទៀតប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងដើម្បីជួបជុំគ្នា ជជែកសន្ទនា ហើយសហគមន៍មួយចំនួនទៀត យកគ្រឿងស្រវឹងមករំខានការងារប្រចាំថ្ងៃ និងរំខានដល់ការសិក្សា។
“យើងឃើញថាពេលខ្លះការហូបគ្រឿងស្រវឹង គឺមិនមានព្រំដែន ដែលបានបង្ហាញភាពស្រាបស្រាលទៅដល់សហគមន៍ យុវជន និងប្រជាជនសាមញ្ញ”
អគ្គលេខាធិការ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បញ្ជាក់បន្ថែមថា បើទោះជាមិនអាចបញ្ឈប់មនុស្សមិនឱ្យឈប់ពិសារគ្រឿងស្រវឹងបានក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែទាមទារឱ្យមានការអនុវត្តច្បាប់នៃការប្រើប្រាស់ច្បាប់គ្រឿងស្រវឹង ច្បាប់លក់គ្រឿងស្រវឹង ទើបអាចគ្រប់គ្រងបាន ព្រោះប្រសិនរង់ចាំឱ្យមនុស្សស្វែងយល់តែម្ដង គឺមានការលំបាក។ លោកបណ្ឌិត បន្តថា ឪពុកម្ដាយមួយចំនួនតែងពិសារគ្រឿងស្រវឹងឱ្យកូនឃើញ ឬប្រើកូនឱ្យទៅទិញគ្រឿងស្រវឹង ដែលនេះជាគំរូមិនល្អដល់ក្មេង ដូច្នេះគួរជៀសវាងករណីប្រើក្មេងឱ្យទៅទិញគ្រឿងស្រវឹង។
លោកបណ្ឌិត យ៉ង់ ពៅ សូមណូមពរដល់អ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងមិនគួរបង្ហាញគំរូមិនល្អតាមសាធារណៈ ឬតាមបណ្ដាញសង្គម ជាពិសេស បញ្ឈប់ការផ្សព្វផ្សាយគ្រឿងស្រវឹងតាមបណ្ដាញសង្គម ទូរទស្សន៍ កាសែត ពីព្រោះការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹងនឹងនាំឱ្យអត្រាអ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងកាន់តែច្រើនដែលអាចបង្កជាបញ្ហាផ្សេងៗ។ លោកបណ្ឌិត បន្តថា បើទោះជាមិនមានការផ្សព្វផ្សាយគ្រឿងស្រវឹង ក៏មនុស្សនៅតែអាចស្វែងរកគ្រឿងស្រវឹងបាន។
បើតាមដីកាសង្កាត់ ស្ដីពី ការបង្ការ និងទប់ស្កាត់គ្រោះថ្នាក់ដែលបណ្ដាលមកពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង នៅក្នុងប្រការ៤ ហាមក្មេងអាយុក្រោម១៨ឆ្នាំ លក់ ទិញ និងប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង ។ ក្នុងនោះ ប្រការ៥ ហាមលក់ និងផឹកគ្រឿងស្រវឹងគ្រប់ប្រភេទនៅក្នុងវត្តអារាម គ្រឹះស្ថានសាសនា សាលារៀន សាលាសង្កាត់ ប៉ុស្តិ៍រដ្ឋបាលមណ្ឌលសុខភាព ប៉ុស្តិ៍ប្រជាការពារ និងអគារសាធារណៈនានា។ ប្រការ៦ ហាមលើកផ្ទាំងប៉ាណូផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹងគ្រប់ប្រភេទ នៅផ្នែកខាងក្នុង និងក្រៅបរិវេណវត្តអារាម គ្រឹះស្ថានសាសនា សាលារៀន សាលាសង្កាត់ ប៉ុស្តិ៍រដ្ឋបាល មណ្ឌលសុខភាព ប៉ុស្តិ៍ប្រជាការពារ និងអគារសាធារណៈនានា។ ការលើកផ្ទាំងប៉ាណូផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មអាចធ្វើទៅបាន ត្រូវមានចម្ងាយយ៉ាងតិច២០០ម៉ែត្រ ពីទីតាំងដែលបានកំណត់ខាងលើនេះ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ប្រការ៧ ហាមជនគ្រប់រូបដែលផឹកគ្រឿងស្រវឹងហើយ ឡូឡា ឬប្រើម៉ូតូ ឡាន ឬឧបករណ៍បំពងសម្លេងផ្សេងៗរំខានដល់អ្នកដ៏ទៃចាប់ពីម៉ោង១០ យប់ ដល់ម៉ោង៦ព្រឹក។ និងប្រការ៨ ជនគ្រប់រូបមិនត្រូវបើកបរម៉ូតូ ឡាន ឬយានយន្តគ្រប់ប្រភេទ បើខ្លួនផឹកគ្រឿងស្រវឹង។ ជនគ្រប់រូបដែលប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង ដែលផ្ទុកជាតិអាកុលហួសកម្រិត ហើយបើកបរយានយន្តគ្រប់ប្រភេទ នឹងត្រូវអនុវត្តន៍ទៅតាមច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកដែលមានជាធរមាន។
ដោយឡែក ប្រការ១១ ជនទាំងឡាយណាដែលប្រព្រឹត្តល្មើសប្រការ៤, ៥, ៦, ៧, និងប្រការ៨ ត្រូវធ្វើការណែនាំលើកទី១ដោយផ្ទាល់មាត់ លើកទី២ជាលាយលក្ខណ៍អក្សរ និងលើកទី៣។ ក្នុងករណី៣លើក នៅមិនរៀងចាល អាជ្ញាធរសង្កាត់ ឬនគរបាលប៉ុស្តិ៍រដ្ឋបាលត្រូវពិន័យជាប្រាក់ចាប់ពី ២ម៉ឹនរៀល (៤ម៉ឺនរៀល) ទៅ ៤ម៉ឺនរៀល(៦ម៉ឺនរៀល) និងអនុវត្តន៍តាមផ្លូវច្បាប់។
គួររំលឹកថា កាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ ក្រសួងព័ត៌មានបានសេចក្ដីប្រកាស ណែនាំទៅម្ចាស់ស្ថានីយវិទ្យុ ទូរទស្សន៍​ និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយតាមអនឡាញទាំងអស់ត្រូវផ្អាកផ្សព្វផ្សាយគ្រឿងស្រវឹងគ្រប់ប្រភេទ អំឡុងពេលដែលរដ្ឋាភិបាលបិទខ្ទប់ភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ និងក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្ដាល ចាប់ពីថ្ងៃទី១៤ ដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១៕