ក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយសិស្សជ័យលាភីដែលបានប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ (បាក់ឌុប) និទ្ទេស A ក្នុងខេត្តកំពត កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី សាយ សំអាល់ បានលើកឡើងថា កិច្ចការអប់រំ ជាកិច្ចការដ៏សំខាន់ចាំបាច់បំផុតដែលតម្រូវឱ្យមានការរួមគ្នាជួយជ្រោមជ្រែងលើកកម្ពស់វិស័យនេះឱ្យកាន់តែមានគុណភាព និងល្អប្រសើរ ដើម្បីបង្កើតមូលធនមនុស្សសម្រាប់ចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិ។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា អនាគតរបស់កម្ពុជាគឺពឹងផ្អែកលើសិស្សានុសិស្សទាំងអស់ ដែលជាធនធានមនុស្សដ៏ល្អ ជាគ្រាប់ពូជដ៏មានតម្លៃសម្រាប់កសាងនិងអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិឱ្យរស់រានមានជីវិតតជំនាន់។ ឯកឧត្តមក៏បានសម្តែងនូវក្តីសង្ឃឹមយ៉ាងមុតមាំថា នៅឆ្នាំក្រោយៗទៀត ខេត្តកំពតនឹងទទួលបានសិស្សជ័យលាភីនិទ្ទេស A កើនឡើងច្រើនជាងនេះបន្ថែមទៀត។
ក្នុងឱកាសសំណេះសំណាលនេះដែរ ឯកឧត្តមបានផ្តល់អនុសាសន៍ដ៏មានសារៈសំខាន់ជាច្រើនដល់សិស្សជ័យលាភី ដោយជំរុញឱ្យប្អូនៗក្រៅពីការសិក្សាក្នុងថ្នាក់រៀន គឺត្រូវរៀនពីសង្គមជុំវិញខ្លួន, ត្រូវរៀនរស់ក្នុងសង្គម, ត្រូវយល់ដឹងអំពីច្បាប់ទម្លាប់ផ្សេងៗនិងកិច្ចការឌីជីថល, ត្រូវថែរក្សាសុខភាពឱ្យបានល្អ, ត្រូវមានប្រាក់ចំណូលនិងចេះសន្សំប្រាក់, ត្រូវយល់ដឹងអំពីប្រព័ន្ធនយោបាយរបស់កម្ពុជា, ត្រូវយល់ដឹងអំពីវប្បធម៌អរិយធម៌របស់ខ្មែរ, មានវិចារណញ្ញាណចេះដឹងខុសត្រូវ, ត្រូវរៀនបន្សាំខ្លួនឯងទៅនឹងសង្គម, ត្រូវមានសីលធម៌ គុណធម៌ ព្រហ្មវិហារធម៌, យល់ដឹងពីវិធីសាស្រ្តថែទាំខ្លួន,ចេះគ្រប់គ្រងពេលវេលាឱ្យបានល្អ, ត្រូវចេះចូលរួមគ្រប់គ្រងផ្ទះសម្បែងឱ្យបានល្អ, មានភាពជាអ្នកដឹកនាំនិងធ្វើការជាក្រុម ដែលទាំងនេះសុទ្ធសឹងជាកត្តាសំខាន់ដើម្បីជំរុញ ឱ្យអនាគតរបស់ខ្លួននិងប្រទេសជាតិកាន់តែល្អប្រសើរ។
ឯកឧត្តមបន្តថា មានចំណេះដឹង បញ្ញា និងវិជ្ជាជីវៈមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់នោះទេសម្រាប់គុណភាព នៃខ្សែជីវិតជាក់ស្តែងនៅក្នុងសង្គមជាតិ ក្នុងនោះប្អូនៗត្រូវមានសុជីវធម៌ សីលធម៌ គុណធម៌ ចរិយាមារយាទ អត់ធ្មត់តស៊ូព្យាយាម ជម្នះរាល់ការលំបាក និងដាក់គោលដៅឱ្យបានជាក់លាក់ ទើបអាចធ្វើឱ្យជីវិតអាចដើរលើផ្លូវមួយទៅកាន់អនាគតបានល្អប្រសើរ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ដើម្បីរត់ប្រណាំងជាមួយនឹងពិភពលោកបច្ចុប្បន្ន ការយល់ដឹងអំពីប្រព័ន្ធបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) គឺជាតម្រូវការចាំបាច់ដែលមិនអាចខ្វះបាន ដែលសាលារៀនកម្ពុជាត្រូវតែមាន៕