ការសិក្សានៅថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យ គឺជាក្តីស្រមៃ របស់យុវជនជាច្រើន, ប៉ុន្តែក្តីស្រមៃនេះ ភាគច្រើនត្រូវបានរាំងស្ទះដោយបញ្ហាប្រឈមធំមួយ នោះគឺឧបសគ្គផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ ឥណទានសិក្សា ត្រូវបានគេចាត់ទុកថា គឺជាជំនួយហិរញ្ញវត្ថុមួយដែលកំពុងជួយនិស្សិតដែលមានជីវភាពខ្វះខាត សម្រាប់បង់ថ្លៃសាលា ក៏ដូចសម្រាប់ទិញសម្ភារៈចាំបាច់នានាក្នុងការសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យជាដើម ។ បច្ចុប្បន្នមានធនាគារ ក៏ដូចជាមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមួយចំនួន កំពុងដំណើរការឥណទានសិក្សានេះ ប៉ុន្តែមានសិស្សនិស្សិតតិចតួចប៉ុណ្ណោះដែលបានដឹងពីវត្តមានរបស់វា។
លោក កុក ថា អគ្គនាយកគ្រឹះស្ថាន អេហ្វអេចអេហ្វ ឃែភីថល ម.ក បានលើកឡើងថា ឥណទានសិស្ស-និស្សិត ត្រូវបានស្ថាប័នរបស់លោកបង្កើតឡើងកាលពីចុងឆ្នាំ២០២៤ ដើម្បីលើកស្ទួយវិស័យអប់រំ និងកសាងធនធានមនុស្សនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាមរយៈការជួយដល់សិស្ស និស្សិតក្រីក្រដែលមានបំណងចង់បន្តការសិក្សា រៀនជំនាញ និងពង្រឹងសមត្ថភាពជាដើម។
តាមរយៈ ឥណទានសិស្ស-និស្សិត នេះ សិស្សអាចស្នើកម្ចីសម្រាប់បង់ថ្លៃសិក្សា រៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ វគ្គខ្លី រៀនភាសា ទិញសម្ភារៈសិក្សាដូចជាកុំព្យូទ័រ ទូរស័ព្ទដែលមានតម្លៃសមរម្យក្នុងគោលបំណងសិក្សា ដោយសិស្ស និស្សិត អាចស្នើកម្ចីរហូតដល់៤លានរៀល ឬ១០០០ដុល្លារអាមេរិក។
បើតាមលោក កុក ថា បច្ចុប្បន្ននេះ មានសិស្ស និស្សិត ក៏ដូចជាឪពុកម្តាយ និងអាណាព្យាបាលរបស់សិស្ស និស្សិត មានសរុប ១៧៨នាក់ហើយ បានមកទទួលយកឥណទានសិស្ស-និស្សិត ដែលសរុបជាទំហំឥណទានស្មើនឹង ១២៣,២៥៥ដុល្លារអាមេរិក។
លោក ង៉ែត យូដារិត អនុប្រធានបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) មានប្រសាសន៍ថា នៅ CADT ក៏មានកម្ចីសិក្សាចំនួន ២ប្រភេទ សម្រាប់សិស្សនិស្សិតដែលអាចចាប់យកឱកាសសិក្សាជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ប៉ុន្តែមិនមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់។ បើតាមលោក យូដារិត កម្ចីសិក្សាទី១ គឺកម្ចីសិក្សាជាមួយធនាគារហ្វីលីព និងទី២ គឺកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញឌីជីថល។
តាមរយៈកម្ចីសិក្សាទាំង២ប្រភេទនេះ និស្សិតអាចខ្ចីយកទៅបង់ថ្លៃសិក្សាសម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលរយៈពេល៤ឆ្នាំ ដោយមិនគិតការប្រាក់។ ហើយសិស្សនិស្សិតនឹងធ្វើការសងត្រឡប់ទៅកាន់គ្រឹះស្ថានសិក្សា ឬសាកលវិទ្យាល័យវិញ ក្នុងចំនួនទឹកប្រាក់ប្រមាណ១០០ដុល្លារអាមេរិកប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយខែ ប្រសិនបើពួកគាត់មានប្រាក់ខែលើសពី៥០០ដុល្លារក្នុងមួយខែ ឬបង់ត្រឡប់ទៅកាន់គ្រឹះស្ថានសិក្សាចំនួន ២០% នៃប្រាក់ខែរបស់ពួកគេ។
បច្ចុប្បន្នហិរញ្ញប្បទានសិក្សា តាមរយៈកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញឌីជីថល កំពុងផ្ដល់កម្ចីសិក្សាដល់និស្សិតដែលកំពុងសិក្សានៅក្នុងគ្រឹះស្ថានសិក្សាចំនួន៥ រួមមាន ៖ បណ្ឌិតសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT), សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ (RUPP), សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង (NUM), វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (ITC), សាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកាំងភ្នំពេញ (AUPP) និងសាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិផារ៉ាហ្គន (Paragon.U)។
លោក ង៉ែត យូដារិត ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា ការផ្ដល់កម្ចីសិក្សានេះ CADT បានផ្តោតទៅដល់បេក្ខជនដែលមានជីវភាពខ្វះខាត និងមិនទទួលបានអាហារូបករណ៍ ប៉ុន្តែចង់រៀនផ្នែកឌីជីថល។ ក្រៅពីថ្លៃសិក្សានេះ CADT ក៏មានការផ្ដល់ប្រឹក្សាពីក្រុមប្រឹក្សាដល់និស្សិតអំពីការរៀនសូត្រ ក៏ដូចជាការតម្រង់ទិសការងារឱ្យត្រូវជំនាញជាដើម។ បើតាមលោក យូដារិត បច្ចុប្បន្ននេះ មាននិស្សិតចំនួន៦៨នាក់ កំពុងប្រើប្រាស់សេវាកម្មកម្ចីសិក្សានេះ ដោយមួយចំនួនតូចទើបនឹងបញ្ចប់ឆ្នាំទី៤ ហើយត្រៀមចូលបម្រើការងារ។
យុវជន ថា មករា ជានិស្សិតឆ្នាំទី៣ ជំនាញធុរកិច្ចឌីជីថល នៅបណ្ឌិតសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា លើកឡើងថា តាមរយៈកម្ចីសិក្សា បានផ្តល់ឱកាសឱ្យខ្លួនបន្តការសិក្សានៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាទៅលើជំនាញដែលខ្លួនស្រឡាញ់, លើសពីនេះ អាចឱ្យ មករា មានឯករាជ្យភាពផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់សិក្សា ដោយមិនត្រូវការចំណាយពីគ្រួសារឡើយ។
មករា បញ្ជាក់ថា កម្ចីសិក្សានេះបានផ្លាស់ប្តូរអនាគតរបស់ខ្លួន ព្រោះបើពុំមានកម្ចីជួយឱ្យបានចូលរៀនមហាវិទ្យាល័យកាលពី៣ឆ្នាំមុនទេ ម្ល៉េះពេលនេះ មករា មិនដឹងថា ខ្លួនឯងកំពុងធ្វើអ្វីនោះឡើយ៕