កាលពីថ្ងៃទី៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ Cambodia Local Guides Connect ដែលជាសហគមន៍អ្នកបញ្ចូលទិន្នន័យទីតាំងផែនទី Google បានចេញផ្សាយរបាយការណ៍ស៊ើបអង្កេតរបស់ខ្លួន ដោយបានរកឃើញពីការយាយីជាប្រព័ន្ធដែលកំណត់គោលដៅលើប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈការកែប្រែទីតាំងនៅលើ Google Maps។ ការរំលោភបំពាននេះ បានប៉ះពាល់ដល់អធិបតេយ្យភាពឌីជីថល កេរ្តិ៍ឈ្មោះទេសចរណ៍ និងសុវត្ថិភាពសហគមន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា។
របាយការណ៍កម្រាស់ ៣៣ទំព័រ Cambodia Local Guides បានកត់សម្គាល់ថា កំឡុងជម្លោះព្រំដែនរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងថៃ កាលពីចុងខែមិថុនា មានសកម្មភាពមិនប្រក្រតីមួយចំនួននៅលើ Google Maps ដូចជាមានទីតាំងថ្មីៗបានលេចឡើងជាភាសាថៃនៅលើទឹកដីកម្ពុជា ដែលមានខ្លឹមសារប្រមាថមើលងាយ និងកំណត់គោលដៅលើឥស្សរជនជាន់ខ្ពស់កម្ពុជាជាដើម។ ពេលវេលា និងលំនាំទាំងនេះបានបង្ហាញថា បញ្ហាដែលកើតឡើង មិនមែនជាឧប្បត្តិហេតុចៃដន្យនោះទេ ប៉ុន្តែវាជាសកម្មភាពឌីជីថលដែលមានការរៀបចំទុក ភ្ជាប់ទៅនឹងជម្លោះព្រំដែនដែលកំពុងមានជម្លោះជាក់ស្តែង។
ការរំលោភបំពានដែលបានកត់ត្រាមានចំនួនសរុប ៥៦៨ទីតាំង ក្នុងនោះខេត្តជាប់ព្រំដែនប្រឈមមុខនឹងការវាយប្រហារធ្ងន់ធ្ងរបំផុត តាមរយៈការដៅទីតាំងថ្មីៗ។ តំបន់ទេសចរណ៍ និងរាជធានីភ្នំពេញ ក៏ត្រូវបានកំណត់ជាគោលដៅយុទ្ធសាស្រ្ត ដើម្បីបំផ្លាញកេរ្តិ៍ឈ្មោះកម្ពុជាលើឆាកអន្តរជាតិ និងផលប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចផងដែរ។ ជាមួយគ្នាទីតាំងវប្បធម៌ពិសិដ្ឋ រួមទាំងទីតាំងបេតិកភណ្ឌពិភពលោករបស់របស់អង្គការយូណេស្កូ និងស្ថាប័នព្រះមហាក្សត្រ ក៏ប្រឈមនឹងការប្រមាថមើលងាយដោយចេតនា តាមរយៈការផ្សារភ្ជាប់ជាមួយនឹងខ្លឹមសារប្រមាថមើលងាយ។
លោក ង៉ែត ម៉ូសេ អ្នកប្រឹក្សាផ្នែកសន្ដិសុខលើប្រព័ន្ធឌីជីថល មានប្រសាសន៍ថា តាមរយៈការស៊ើបអង្កេតនេះបង្ហាញថា Google Maps ដែលត្រូវបានរចនាឡើងដើម្បីជួយមនុស្សរុករកទីតាំងនៅលើពិភពលោក ត្រូវបានគេប្រែក្លាយទៅដូចជាកន្លែងក្មេងលេង ធ្វើសកម្មភាពរំលោភបំពាន និងបៀតបៀនជាប្រព័ន្ធ ជំនួសឱ្យការបម្រើដល់គោលបំណងដើមរបស់ខ្លួនក្នុងការផ្តល់ព័ត៌មានភូមិសាស្រ្តត្រឹមត្រូវ។
បើតាមលោក ម៉ូសេ សកម្មភាពនេះ បានប៉ះពាល់ដល់ទីតាំងសំខាន់ៗដូចជាទីតាំងរដ្ឋាភិបាល ទីតាំងសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោក ហើយពិសេសគឺទីតាំងទេសចរណ៍សំខាន់ត្រូវបានគេយកមកលេងសើច ទោះជាទីតាំងទាំងនោះដូចជាប្រាសាទព្រះវិហារ ឬអង្គរវត្តគេមិនអាចប្តូរបានក្តី ប៉ុន្តែគេបានដៅកន្លែងជុំវិញ ធ្វើឱ្យមានការភ័នច្រឡំ ជាមួយភាសាប្រមាថ ឬបំភិតបំភ័យ។
ជាវិធានការបន្ទាន់ សហគមន៍ Cambodia Local Guides បានផ្ញើរបាយការណ៍ពីការរំលោភបំពាននេះទៅកាន់ក្រុមហ៊ុន Google ដើម្បីពិនិត្យពីស្ថានភាពនេះ នឹងស្នើឱ្យក្រុមហ៊ុនយក្សមួយនេះ ផ្តល់អ្នកតំណាងផ្នែកបច្ចេកទេសជាក់លាក់សម្រាប់បញ្ហាប្រទេសកម្ពុជា។
លោក ជី សុផាត សមាជិកក្រុមការងារ Cambodia Local Guides លើកឡើងថា របាយការណ៍ដែលបានដាក់ទៅកាន់ក្រុមហ៊ុន Google ក៏ដូចជារាជរដ្ឋាភិបាល មានគោលបំណងដើម្បីឱ្យមានការជជែកគ្នា ព្រោះតែរឿងមួយនេះមិនមែនជារឿងធម្មតា ជារឿងមុខមាត់ និងកិត្តិយសរបស់ប្រទេសជាតិទាំងមូល។
“មុនពេលយើងចេញរបាយការណ៍ មានទីតាំងសំខាន់មួយត្រូវបានគេផ្លាស់ប្តូរ នោះគឺទីតាំងប្រាសាទបន្ទាយសំរ៉ែ ត្រូវគេប្តូរទៅកាន់កណ្តាលទីក្រុង, យើងសាកស្រមៃមើលថា ប្រសិនជាជនបរទេសគាត់ស្វែងរក ហើយទីតាំងត្រូវបានប្តូរទៅកាន់កន្លែងផ្សេង…”
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក ម៉ូសេ បញ្ជាក់ថា Cambodia Local Guides គ្រាន់តែជាសហគមន៍មួយប៉ុណ្ណោះ ដូច្នេះលោករំពឹងថា ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងចាត់តាំងមន្រ្តីដើម្បីត្រួតពិនិត្យ Google Maps ចំពោះសកម្មភាពមិនប្រក្រតីទាំងនេះ៕