បច្ចេកវិទ្យាកំពុងតែដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងជីវិតរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ មិនថា ការធ្វើការងារ ឬការធ្វើអាជីវកម្មជាដើម។ ហើយក្នុងនោះ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំ ក៏កំពុងតែជួយបង្កើនប្រសិទ្ធភាពក្នុងការបង្រៀនរបស់គ្រូ ក៏ដូចជាការរៀនរបស់សិស្សផងដែរ។
ជាការកត់សម្គាល់នៅកម្ពុជា បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំ ក៏កំពុងតែអភិវឌ្ឍន៍យ៉ាងលឿនផងដែរ ដោយមានទាំងរដ្ឋ និងឯកជន បានវិនិយោគក្នុងការបង្កើតនូវកម្មវិធីបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បផ្តល់ភាពងាយស្រួល និងទូលំទូលាយក្នុងការសិក្សា ដូចជា កម្មវិធីទូរសិក្សាដែលបង្កើតឡើងដោយមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ការអប់រំឌីជីថល, TVET E-Learning ជាកម្មវិធីបង្រៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈតាមអនឡាញ បង្កើតឡើងដោយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ, កម្មវិធី E-School សម្រាប់សិស្សត្រៀមប្រឡង , កម្មវិធី Tesdopi សម្រាប់ជំនួយដល់ការសិក្សារបស់សិស្សថ្នាក់មធ្យមសិក្សា និងកម្មវិធី Sangapac ដែលជាកម្មវិធីសម្រាប់កុមារបឋមសិក្សា ជាដើម។
លោក សំ ហន នាយកសិក្សាធិការកម្មវិធីចំណេះទូទៅខ្មែរ នៃបណ្តាញសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ មានប្រសាសន៍ថា ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអប់រំឌីជីថល មិនត្រឹមតែជួយគាំទ្រដល់វិស័យអប់រំប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជួយបន្ស៉ាំសិស្សទៅនឹងទំនើបកម្មនៃបច្ចេកវិទ្យា ព្រមទាំងឆ្លើយតបនឹងបដិវដ្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤ ផងដែរ។ លោកថា បច្ចុប្បន្នបច្ចេកវិទ្យា ICT កំពុងតែដើរលឿនជាមួយប្រសិទ្ធភាព ហើយជាការកត់សម្គាល់របស់លោក នៅសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ បានដាក់ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអប់រំឌីជីថលដូចជា E-School, Tesdopi និង Sangapac ហើយឃើញថា វាពិតជាជួយឱ្យសិស្សរៀនបានលឿន និងមានប្រសិទ្ធភាពជាងមុន។
លោកបានលើកឧទាហរណ៍ដូចជា កម្មវិធីអប់រំឌីជីថល E-School ដែលផ្តោតសំខាន់ទៅលើសិស្សថ្នាក់ទី៩ និងសិស្សថ្នាក់ទី១២ ដោយក្នុងប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យានេះមានដាក់បញ្ចូលនូវវិញ្ញាសាប្រឡង វីដេអូបង្រៀនត្រៀមវិញ្ញាសាប្រឡងថ្នាក់ជាតិជាដើម ដែលបង្រៀនដោយសាស្រ្តាចារ្យល្បីៗនៅកម្ពុជា។ ជាមួយគ្នានេះ កម្មវិធីអប់រំឌីជីថល Tesdopi ជាបច្ចេកវិទ្យាអប់រំជំរុញសិស្សអនុវត្តបន្ថែមលើមេរៀន និងធ្វើលំហាត់មុខវិជ្ជាភាសាខ្មែរ គណិតវិទ្យា វិទ្យាសាស្រ្ត ជាមួយនឹងគន្លឹះពិសេសៗដែលជួយដល់សិស្សខ្សោយ អាចរៀនដោយខ្លួនឯងជាមួយកម្មវិធីទូរស័ព្ទបាន ព្រមទាំងពង្រឹងចំណេះដឹងបន្ថែមពីការដែលរៀននៅក្នុងថ្នាក់ ដោយសិស្សអាចសិក្សានៅគ្រប់ទីកន្លែង និងគ្រប់ពេលវេលា។
ដោយឡែកកម្មវិធីអប់រំឌីជីថល Sangapac (សង្កប្ប) គឺជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទបង្កើតឡើងដើម្បីឱ្យសិស្សអនុវត្តបន្ថែមលើមេរៀន និងលំហាត់មុខវិជ្ជាភាសាខ្មែរ គណិតវិទ្យា វិទ្យាសាស្រ្ត តាមកម្មវិធីសិក្សាគោលពីថ្នាក់ទី១ ដល់ថ្នាក់ទី៣ ។ លើសពីនេះ Sangapac ជួយសិស្សអនុវត្តទៅលើការអាន ការគិតលេខបានលឿន ដោយបច្ចេកវិទ្យាមួយនេះបានធ្វើការផ្ទៀងផ្ទាត់ ហើយសិស្សអាចសិក្សាដោយខ្លួនឯង ស្របនឹងការជួយគាំទ្រពីលោកគ្រូអ្នកគ្រូខ្លះៗផង។
នាយកសិក្សាធិការកម្មវិធីចំណេះទូទៅខ្មែរ នៃបណ្តាញសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍និយាយថា បើតាមរបាយការណ៍ដែលលោកទទួលបានពីលោកគ្រូអ្នកគ្រូឃើញថា សិស្សានុសិស្សដែលបានប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងការសិក្សា ការរៀនរបស់ពួកគេក៏កាន់តែរីកចម្រើនជាងមុន, លោកថា បច្ចេកវិទ្យាអប់រំឌីជីថលពិតជាជួយដល់ការសិក្សារបស់សិស្សឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព៕