មន្រ្តី ៖ ក្រសួងវប្បធម៌កំពុងយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋ
ឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋ ជំរុញឱ្យមនុស្សបង្ហាញពីស្នាដៃចម្រុះសម្បូរបែប និងជាតម្រូវការសំខាន់នៃប្រទេសនីមួយៗ ជាពិសេសសង្គមដែលកំពុងតែឆ្ពោះទៅរកភាពជឿនលឿន និងការពង្រឹងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច។ ដោយហេតុថា វិស័យច្នៃប្រតិដ្ឋ បង្ហាញពីសក្តានុពលរបស់ប្រជាជននៅក្នុងមជ្ឈដ្ឋានមួយ តាមរយៈការបញ្ចេញទេព​កោសល្យរៀងៗខ្លួន។ នៅកម្ពុជា ឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋ​ គឺជាការប្រកបមុខរបរនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ដែលមានចំនួនច្រើន និងស្ថិតក្នុងវិស័យផ្សេងៗគ្នា។
ឯកឧត្តម ហាប់ ទូច លើកឡើងថា ការពិគ្រោះយោបល់ជាមួយសិល្បករ និងប្រតិបត្តិករវប្បធម៌ ​ជាកត្តាចាំបាច់មួយ ជួយបង្កើនសំឡេងរបស់ពួកគាត់ ឱ្យក្រសួងបានដឹង និងអាចលើកមកពិចារណា អនុវត្ត និងសហការគាំទ្រទៅតាមលទ្ធភាពដែលអាចសម្រេចបាន រួមទាំងផ្តល់ការគាំទ្រតួនាទីរបស់សង្គមស៊ីវិលក្នុងវិស័យសិល្បៈ និងវប្បធម៌ គឺជាកិច្ចការមួយ ដែលក្រសួងវប្បធម៌ យកចិត្តទុកដាក់ដើម្បីអភិវឌ្ឍវិស័យវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋ។
អ្នកស្រី អុន សុខនី អនុប្រធានគណៈកម្មការនាយកនៃសមាគមស៊ីកាដា បានបង្ហាញនូវ​ការ​ពេញចិត្តនឹងកិច្ចសហការពីសំណាក់ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ក្នុងការផ្តល់យោបល់ និងណែនាំកន្លងមកដើម្បីឱ្យសម្រេចបំណងរួមមួយរបស់ប្រទេសជាតិកម្ពុជាទាំងមូល ក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មច្នៃប្រតិដ្ឋ។ និយាយ តំណាងឱ្យសមាគមស៊ីកាដា អ្នកស្រីក៏បានបង្ហាញសេចក្ដីដឹងគុណ ទៅកាន់អង្គការយូណេស្កូ ដែលបានរួមចំណែកផ្តល់ជាថវិកា និងស្មារតីក្នុងការពន្លឿនកិច្ចការ ឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងនិរន្តភាព។
ប្រធានឯកទេសកម្មវិធីវប្បធម៌ អង្គការយូណេស្កូ ប្រចាំនៅកម្ពុជា បន្តថា ការបង្កឱ្យ​មាន​ភាពងាយស្រួលចំពោះអ្នកសិល្បៈ ទាំងសេរីភាពនៃការផលិតនិងបង្ហាញ រួមទាំងលក្ខខណ្ឌល្អរបស់សង្គមនិងសេដ្ឋកិច្ច ជាកត្តារួមចំណែកទៅកាន់អ្នកសិល្បៈឱ្យមានឱកាសបង្កើនសមត្ថភាព ទំនុកចិត្ត និងលទ្ធភាពក្នុងការបន្តភារកិច្ច និងពន្លឿនសង្គមឱ្យរីកចម្រើនតាមរយៈការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មច្នៃប្រតិដ្ឋ។