ភ្នំពេញ – បញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភស្រួចស្រាវនៅតែជាកង្វល់អស់រយៈពេលជាច្រើនទស្សវត្សរ៍ ដែលបង្កផលប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍប្រាជ្ញាស្មារតី និងកាយសម្បទារបស់កុមារ ។ វេទិកាលើកទី២ នៃយុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីសន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភ បានកំណត់គោលដៅកាត់បន្ថយបញ្ហាក្រិសក្រិនរបស់កុមារពី៣២% ក្នុងឆ្នាំ២០១៤ មកត្រឹម២៥% ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ។ ជាលទ្ធផលការស្ទង់មតិប្រជាសាស្រ្ត និងសុខភាពកម្ពុជា (CDHS) ឆ្នាំ២០២១-២០២២ បានបង្ហាញថា គោលដៅនេះបានសម្រេចបានត្រឹម២២% ប៉ុណ្ណោះ។
ទិន្នន័យពីការស្ទង់មតិប្រជាសាស្រ្ត និងសុខភាពកម្ពុជា CDHS ក៏បានបង្ហាញថា បញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភស្រួចស្រាវ គឺស្ទើរតែមិនផ្លាស់ប្តូរ បើធៀបរវាង ឆ្នាំ២០១៤ (១០%) និងឆ្នាំ២០២១ (៩.៩%) ដែលធ្វើឱ្យគោលដៅដែលបានកំណត់ត្រឹម ៨% មិនសម្រេចតាមផែនការនោះឡើយ ។ ឧបសគ្គចម្បងមួយដែលរាំងស្ទះដល់ការជំរុញនិរន្តរភាពប្រព័ន្ធស្បៀងនៅកម្ពុជា គឺកើតឡើងដោយសារការផ្លាស់ប្តូរបរិស្ថានស្បៀង ។ ការផ្លាស់ប្តូរបរិស្ថានស្បៀងសម្តៅដល់បញ្ហាប្រឈមក្នុងផលិតកម្មស្បៀងអាហារបណ្តាលមកពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ គ្រោះធម្មជាតិ និងការបញ្ហាចំណាកស្រុកជាដើម ។
ឯកឧត្ដម សុខ ស៊ីឡូ អគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ បានមានប្រសាសន៍ថា ប្រព័ន្ធស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភ គឺជាបញ្ហាអន្តរវិស័យ ហើយប្រឈមនឹងបញ្ហាជាច្រើនដោយសារតែការផ្លាស់ប្តូរនៃបរិស្ថានស្បៀងយ៉ាងឆាប់រហ័ស ។
ឯកឧត្ដម សុខ ស៊ីឡូ បានបន្តថា ដើម្បីលុបបំបាត់បញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានរៀបចំនិងផ្សព្វផ្សាយឯកសារ លិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត និងវិធានការចាំបាច់នានា រួមមាន ផែនទីបង្ហាញផ្លូវសម្រាប់ពន្លឿនការកែលម្អអាហារូបត្ថម្ភ, យុទ្ធសាស្ត្រជាតិលើកទី២ ស្តីពីសន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ របស់កម្ពុជា, ផែនទីបង្ហាញផ្លូវសម្រាប់ប្រព័ន្ធស្បៀងអាហារសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ឆ្នាំ២០៣០, ក៏ដូចជាផែនការសកម្មភាព និងយុទ្ធសាស្រ្តតាមវិស័យ ដែលមានគោលបំណងបញ្ចប់ភាពអត់ឃ្លាន ការសម្រេចបាននូវសន្តិសុខស្បៀង ការកែលម្អអាហារូបត្ថម្ភ និងការលើកកម្ពស់វិស័យកសិកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព សម្រាប់បង្កើនផលិតភាព និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ។
ឯកឧត្តម សុខ សីឡូ បានបន្ថែមទៀតថា៖
“កិច្ចសហការជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសនៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ វិស័យឯកជន អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ គឺជាកត្តាចំបាច់ក្នុងការអនុវត្តគោលនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្ត្រនានា ។ យើងមានគោលនយោបាយ បទប្បញ្ញត្តិ និងក្របខ័ណ្ឌរួចហើយ ប៉ុន្តែយើងពិតជាត្រូវការកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្ថែមទៀត ដើម្បីឱ្យការអនុវត្តកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព”
លោក Andreas Zurbrugg ឯកអគ្គរដ្ឋទូតរងនៃស្ថានទូតអូស្ត្រាលី ប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា អង្គការទស្សនៈពិភពលោក ជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់សម្រាប់កម្ពុជា រយៈពេលជាង ៥០ឆ្នាំ មកហើយ។ កន្លងទៅរដ្ឋាភិបាលអូស្រ្តាលី បានផ្តល់ថវិកាជាង ៦៧លានដុល្លារអូស្រ្តាលី ជួយដល់កម្មវិធីរបស់ពួកគេ (អង្គការទស្សនៈពិភពលោក) ។ ជំនួយទាំងនេះ មានរួមបញ្ចូលទាំងគម្រោងពង្រីកសេវាកសិកម្ម និងសិទ្ធិលក់ដូរខ្នាតតូច (ម៉ាស់២) ដែលផ្តោតលើការលើកកម្ពស់ជីវភាពរបស់សហគមន៍កសិកម្ម និងបច្ចេកទេសកសិកម្ម ព្រមទាំងការផ្សារភ្ជាប់ទីផ្សារជាដើម ។ ទោះបីជាគម្រោងនេះ បានបញ្ចប់ក៏ដោយ ប៉ុន្តែបានបន្តនិរន្តរភាព និងរួមចំណែកធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងអាហារូបត្ថម្ភ និងប្រព័ន្ធស្បៀង ។
ចំណែកនាយកប្រចាំប្រទេសអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ នៅកម្ពុជា លោក ជេនេស អ៊ីម៉ានូអែល ហ្គីនទីញ បានបញ្ជាក់ថា អង្គការទស្សនៈពិភពលោក បាននិងកំពុងអនុវត្តការងារលើផ្នែកកសិកម្ម តាមរយៈកម្មវិធីអនុវត្ត បច្ចេកទេសដាំដុះ និងការអនុវត្តជាក់ស្តែងនៅតាមកសិដ្ឋានសហគមន៍ ដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធស្បៀង និងបង្កើនសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ។
លោកបានបន្តថា ទន្ទឹមនឹងការគាំទ្រខាងលើ អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ នៅកម្ពុជា ក៏បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការពង្រឹងសិទ្ធិអំណាចដល់យុវជន និងស្ត្រី តាមរយៈការរួមបញ្ចូលពួកគេក្នុងកិច្ចសន្ទនាតាក់តែងគោលនយោបាយ ការធ្វើសេចក្ដីសម្រេចចិត្ត ការផ្ដល់ការគាំទ្រដល់សហគ្រាសខ្នាតតូច និងមធ្យម (SMEs) និងការលើកកម្ពស់កម្មវិធីបំពាក់បំប៉នជំនាញវិជ្ជាជីវៈ។
លោក លោក ជេនេស អ៊ីម៉ានូអែល ហ្គីនទីញ បានបញ្ជាក់ថា ៖
“យ៉ាងណាក៏ដោយ នៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ បញ្ហាប្រឈម និងឧបសគ្គនៅតែកើតមាន ដែលធ្វើឱ្យពួកយើង (កម្ពុជា) មិនទាន់សម្រេចបាននូវប្រព័ន្ធស្បៀងអាហារប្រកបដោយនិរន្តភាព ។ ដូច្នេះ ការកំណត់ និងខិតខំប្រឹងប្រែងជម្នះបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់ខាងលើ គឺជាការងារសំខាន់នៅកម្រិតថ្នាក់ជាតិ”។
បើតាមអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ នៅកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ការដោះស្រាយបញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភនៅកម្ពុជាឱ្យមាននិរន្តរភាព ចាំបាច់ត្រូវមានធាតុចូលសំខាន់ៗជាច្រើនពីភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តជាតិលើកទី៣ ស្តីពីសន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភ ។ ជាក់ស្តែង អង្គការទស្សនៈពិភពលោក (WVI-C) និងក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ (CARD) បានរៀបចំសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ ដើម្បីស្វែងយល់ពីបញ្ហាប្រឈម អនុសាសន៍ និងដំណោះស្រាយ ហើយប្រមូលយកធាតុចូលទាំងនោះ បញ្ចូលទៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តជាតិលើកទី៣ ស្តីពីសន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ថ៕