ប្រទេសកម្ពុជាបានឆ្លងកាត់សង្គ្រាមជាច្រើនដំណាក់កាលមកហើយ រួមទាំងសោកនាដកម្មដ៏អាក្រក់បំផុត គឺរបបប្រល័យពូជសាសន៍។ ប្រជាជនខ្មែរគ្រប់រូបពិតជាមិនចង់ឃើញសង្រ្គាមបន្តទៅទៀតនោះទេ ហើយបានយល់ពីគុណតម្លៃនៃសន្តិភាព និងខិតខំថែរក្សាមិនចង់ឱ្យបាត់បង់ទៅវិញនោះឡើយ។
កញ្ញា សាន់ ពុធ ដេបូរ៉ា អ្នកបង្កើតមាតិកាលើបណ្ដាញសង្គម បានលើកឡើងថា ពាក្យ “សន្តិភាព” មានន័យថា នៅក្នុងចិត្តយើងមានភាពសុខសាន្ត មានភាពស្ងប់ស្ងាត់។ ហើយបើមើលទៅលើបរិបទសង្គម គឺមានភាពសុខសាន្ត មានសុវត្ថិភាព ហើយមិនមានបញ្ហាជម្លោះអ្វីឡើយ។
កញ្ញា សាន់ ពុធ ដេបូរ៉ា បញ្ជាក់ថា កត្តាដែលធ្វើឱ្យកញ្ញាឱ្យតម្លៃសន្តិភាពកាន់តែខ្លាំងជាងមុន គឺទាក់ទងនឹងបញ្ហាព្រំដែនដែលកំពុងកើតឡើងនេះ មានន័យថា ពេលកញ្ញាឃើញរឿងនោះហើយធ្វើឱ្យកាន់តែឱ្យតម្លៃសន្តិភាពថា នៅពេលយើងមានសន្តិភាពយើងមានការសប្បាយរីករាយ ភាពសុខសាន្ត ជួយជំរុញឱ្យយើងរីកចម្រើន និងការអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀត។
“សង្គ្រាមមានតែភាពឈឺចាប់ ភាពបាក់បែក ប៉ុន្តែក្ដីសុខពិតប្រាកដ គឺសន្តិភាព ទោះយើងខំច្បាំង ធ្វើឱ្យគ្នាឈឺចាប់ម៉េចក៏ដោយ ចុងក្រោយយើងរស់នៅក្រោមមេឃតែមួយ អ្វីដែលមនុស្សគួរធ្វើ គឺធ្វើជាមនុស្សដែលត្រឹមត្រូវ មិនឈ្លានពានអ្នកដទៃ”
គួរជំរាបជូនថា ចាប់ផ្តើមតាំងពីដើមឆ្នាំ២០២០ ពាក្យ “អរគុណសន្តិភាព!” ត្រូវបានបិទនៅតាមសាលារៀន មណ្ឌលសុខភាព មូលដ្ឋានកងរាជអាវុធហត្ថ និងសាលាក្រុងនានា ទូទាំងប្រទេស ដើម្បីឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ផ្តល់តម្លៃដល់សន្តិភាព។ បើគ្មានសន្តិភាព គ្មានអ្វីៗទាំងអស់!៕