ភ្នំពេញ – គណៈប្រតិភូកម្ពុជានឹងចូលរួមកិច្ចប្រជុំលើកទី៩០ របស់គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិកុមារនៃអង្គការសហប្រជាជាតិ នៅទីក្រុងហ្សឺណែវ ប្រទេសស្វីស ដើម្បីធ្វើបទបង្ហាញលើរបាយការណ៍ជាតិទី៤ ទី៥ និងទី៦ ស្តីពីការអនុវត្តអនុសញ្ញាស្តីពីសិទ្ធិកុមារ ចាប់ថ្ងៃទី០៥ និងទី០៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ។
លោកជំទាវ ញ៉េប សុភាព អគ្គលេខាធិការ នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីកុមារ មានប្រសាសន៍ថា គណៈប្រតិភូដែលចូលរួមកិច្ចប្រជុំលើកទី៩០ នេះ ជាគណៈប្រតិភូអន្តរក្រសួងដឹកនាំដោយលោកស្រី ជូ ប៊ុនអេង រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទៃ។
លោកជំទាវ ញ៉េប សុភាព បានបញ្ជាក់ថា គិតមកដល់ឆ្នាំ២០១៨ ក្នុងនាមជារដ្ឋភាគីនៃអនុសញ្ញាស្តីពីសិទ្ធិកុមារ កម្ពុជាបានផ្ញើរបាយការណ៍ជាតិជូនទៅអង្គការសហប្រជាជាតិ រៀងរាល់ប្រាំឆ្នាំម្ដង។ ទន្ទឹមនឹងផ្តល់របាយការណ៍ជូនគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិកុមារ ប្រតិភូកម្ពុជានឹងចូលរួមបំភ្លឺអ្វីដែលជាចម្ងល់បន្ថែមទៅលើរបាយការណ៍។
លោកជំទាវ ញ៉េប សុភាព អគ្គលេខាធិការ នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីកុមារ ៖
“កិច្ចប្រជុំដោយផ្ទាល់នឹងធ្វើបង្ហាញពីសិទ្ធិកុមារ ព្រមទាំងវឌ្ឍភាពនានាដែលរដ្ឋាភិបាល និងក្រសួងពាក់ព័ន្ធបានប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការលើកកម្ពស់ឧត្តមប្រយោជន៍កុមារឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង”
គួរជម្រាបជូនថា កម្ពុជាបានចុះហត្ថលេខាទទួលយកអនុសញ្ញាអង្គការសហប្រជាជាតិស្តីពីសិទ្ធិកុមារ និងផ្តល់សច្ចាប័នតាំងពីឆ្នាំ១៩៩២ ដោយឥតលក្ខខណ្ឌ និងពិធីសារបន្ថែមនៃអនុសញ្ញាសិទ្ធិកុមារស្តីពីការជួញដូរកុមារ ការធ្វើពេស្យាកម្មកុមារ និងរូបភាពអាសអាភាសកុមារក្នុងឆ្នាំ២០០២ ដោយបានធ្វើរបាយការណ៍ជាតិលើកដំបូង ពីឆ្នាំ១៩៩៤-១៩៩៦ ក្នុងឆ្នាំ១៩៩៧ ជូនទៅគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិកុមារ នៃអង្គការសហប្រជាជាតិ និងរបាយការណ៍តាមកាលកំណត់រៀងរហូតមក៕