រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជន​កម្ពុជាត្រូវ​ខំប្រឹងរៀន និងពង្រឹងសមត្ថភាពជាប្រចាំ
ភ្នំពេញ – ថ្លែង​ទៅ​កាន់ក្រុមនិស្សិត​នៅសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រងក្នុង​ពិធីសម្ពោធ​សៀវភៅ “ឈ្វេងយល់អំពីអាស៊ាន តួនាទីច្បាប់ និងវិស័យអប់រំ​ក្នុង​សមាហរណកម្មអាស៊ាន” ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងថា យុវជន​ជាអ្នក​បន្ត​វេន​ត្រូវ​តែខំប្រឹងរៀន និងពង្រឹងសមត្ថភាពផ្ទាល់ខ្លួនជាប្រចាំ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ​​ មានប្រសាសន៍​បញ្ជាក់ថា អង្គភាពសាលារៀនគ្រាន់តែ​ផ្តល់មូលដ្ឋាន​គ្រឹះប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែ​មិន​ផ្តល់ជំនាញជាក់ស្តែងទេ ចំណែកការងារជាក់ស្តែង​ទាមទារ​ឱ្យ​យុវជន​ត្រូវរៀនសូត្រជាប្រចាំ អភិវឌ្ឍចំណេះដឹងជាប្រចាំ។
“គេអត់ខ្វល់ទេថា អ្នក​ឯងបណ្ឌិត ឬមិនបណ្ឌិត សញ្ញាបត្រមកពីណា គេសួរអ្នក​ឯងថា ចេះអត់? ទីផ្សារ​ការងារគឺមានប៉ុណ្ណឹង ឬមួយ​ការងារនេះអ្នកឯងធ្វើបានអត់? គេមិនខ្វល់ទេ ដូច្នេះបើយើងអត់រៀនសូត្រជាប្រចាំ អត់អភិវឌ្ឍចំណេះដឹងជាប្រចាំ ចំណេះដឹងទៅលឿន អញ្ចឹងមិនអាចរត់ទាន់គេបានទេ”
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងអប់រំ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ពេលដែលយុវជន​មានចំណេះជំនាញពិតប្រាកដ នោះកន្លែងការងារនឹងទទួលស្គាល់គ្រប់ទីកន្លែង​។​ ទន្ទឹមគ្នានេះ ​យុវជនទាំងអស់​ដែលបញ្ចប់ការសិក្សា​ពីសាកលវិទ្យាល័យ ត្រូវតែបន្តពង្រឹងសមត្ថភាព​ តាមរយៈ​ការ​រៀន​ពី​ការងារ​នៅ​ក្នុ​ងអង្គភាព​ដែលខ្លួន​ទៅ​បម្រើការ ដែលវាជាការ​អនុវត្ត​ជំនាញ​ជាក់ស្តែង។​
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសង្កត់ធ្ងន់ថា​ ៖​​
“ដើម្បី​ឱ្យ​គេ​ទទួលស្គាល់ គេអត់ទទួលស្គាល់សញ្ញាបត្រទេ គេទទួលស្គាល់យើងចេះអី​ ! យើងជាក់ស្តែងជាបំណិន ហើយ​ត្រូវ​អភិវឌ្ឍរហូត មិន​មែនបានសញ្ញាបត្រហើយ​ដាក់លើហឹងអុជធូបទេ គឺត្រូវតែខំប្រឹងរហូត”
គួរ​បញ្ជាក់ថា ចាប់ពីឆ្នាំ​២០១៥ ប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន​បាន​សម្រេច​ធ្វើ​សមាហរណកម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​តំបន់ ដោយ​មាន​គោលដៅ​បង្កើតទីផ្សារ​តែមួយ និង​មូលដ្ឋានផលិតកម្ម ក្នុង​នោះ​ក៏​ផ្តោត​សំខាន់ផ្តោតលើ​លំហូរ​​កម្លាំង​ពលកម្ម​ដែលមានជំនាញដោយសេរី និង​លើក​កម្ពស់សេរីភាវូបនីយកម្ម វិនិយោគ និង​សមាហរណកម្មហិរញ្ញវត្ថុ។ បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ការធ្វើសមាហរណកម្ម​សេដ្ឋកិច្ចនេះ គឺទាមទារឱ្យ​ប្រទេស​នីមួយៗមាននូវ​ធនធានមនុស្ស​ដែលមាន​សមត្ថភាព ហើយ​ថា ប្រសិនបើ​គ្មានធនធាន​មនុស្ស​ដែលមានសមត្ថភាពទេ នោះនឹង​មិន​អាច​ទៅប្រណាំប្រជែង​ជាមួយ​គេ​បានទេ ដូច្នេះ​ប្រទេស​ដែលមានការ​អភិវឌ្ឍន៍ខ្ពស់ គឺជា​ប្រទេស​ដែលមាន​ធនធាន​មនុស្ស​អភិវឌ្ឍ៕