ភ្នំពេញ – ថ្លែងទៅកាន់ក្រុមនិស្សិតនៅសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រងក្នុងពិធីសម្ពោធសៀវភៅ “ឈ្វេងយល់អំពីអាស៊ាន តួនាទីច្បាប់ និងវិស័យអប់រំក្នុងសមាហរណកម្មអាស៊ាន” ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងថា យុវជនជាអ្នកបន្តវេនត្រូវតែខំប្រឹងរៀន និងពង្រឹងសមត្ថភាពផ្ទាល់ខ្លួនជាប្រចាំ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា អង្គភាពសាលារៀនគ្រាន់តែផ្តល់មូលដ្ឋានគ្រឹះប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែមិនផ្តល់ជំនាញជាក់ស្តែងទេ ចំណែកការងារជាក់ស្តែងទាមទារឱ្យយុវជនត្រូវរៀនសូត្រជាប្រចាំ អភិវឌ្ឍចំណេះដឹងជាប្រចាំ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ៖
“គេអត់ខ្វល់ទេថា អ្នកឯងបណ្ឌិត ឬមិនបណ្ឌិត សញ្ញាបត្រមកពីណា គេសួរអ្នកឯងថា ចេះអត់? ទីផ្សារការងារគឺមានប៉ុណ្ណឹង ឬមួយការងារនេះអ្នកឯងធ្វើបានអត់? គេមិនខ្វល់ទេ ដូច្នេះបើយើងអត់រៀនសូត្រជាប្រចាំ អត់អភិវឌ្ឍចំណេះដឹងជាប្រចាំ ចំណេះដឹងទៅលឿន អញ្ចឹងមិនអាចរត់ទាន់គេបានទេ”
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ពេលដែលយុវជនមានចំណេះជំនាញពិតប្រាកដ នោះកន្លែងការងារនឹងទទួលស្គាល់គ្រប់ទីកន្លែង។ ទន្ទឹមគ្នានេះ យុវជនទាំងអស់ដែលបញ្ចប់ការសិក្សាពីសាកលវិទ្យាល័យ ត្រូវតែបន្តពង្រឹងសមត្ថភាព តាមរយៈការរៀនពីការងារនៅក្នុងអង្គភាពដែលខ្លួនទៅបម្រើការ ដែលវាជាការអនុវត្តជំនាញជាក់ស្តែង។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ៖
“ដើម្បីឱ្យគេទទួលស្គាល់ គេអត់ទទួលស្គាល់សញ្ញាបត្រទេ គេទទួលស្គាល់យើងចេះអី ! យើងជាក់ស្តែងជាបំណិន ហើយត្រូវអភិវឌ្ឍរហូត មិនមែនបានសញ្ញាបត្រហើយដាក់លើហឹងអុជធូបទេ គឺត្រូវតែខំប្រឹងរហូត”
គួរបញ្ជាក់ថា ចាប់ពីឆ្នាំ២០១៥ ប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ានបានសម្រេចធ្វើសមាហរណកម្មសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ ដោយមានគោលដៅបង្កើតទីផ្សារតែមួយ និងមូលដ្ឋានផលិតកម្ម ក្នុងនោះក៏ផ្តោតសំខាន់ផ្តោតលើលំហូរកម្លាំងពលកម្មដែលមានជំនាញដោយសេរី និងលើកកម្ពស់សេរីភាវូបនីយកម្ម វិនិយោគ និងសមាហរណកម្មហិរញ្ញវត្ថុ។ បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ការធ្វើសមាហរណកម្មសេដ្ឋកិច្ចនេះ គឺទាមទារឱ្យប្រទេសនីមួយៗមាននូវធនធានមនុស្សដែលមានសមត្ថភាព ហើយថា ប្រសិនបើគ្មានធនធានមនុស្សដែលមានសមត្ថភាពទេ នោះនឹងមិនអាចទៅប្រណាំប្រជែងជាមួយគេបានទេ ដូច្នេះប្រទេសដែលមានការអភិវឌ្ឍន៍ខ្ពស់ គឺជាប្រទេសដែលមានធនធានមនុស្សអភិវឌ្ឍ៕