មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ ស្នើ​អ្នក​បង្កើតមាតិកា​តាម​បណ្តាញសង្គមគិតគូរ​ពី​ការការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត
ភ្នំពេញ – លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​ស្តីពិ កិច្ច​បង្ការ​ការ​កេងប្រវ័ញ្ច និង​ការ​រំលោភ​បំពាន​កុមារ​តាម​ប្រព័ន្ធអនឡាញ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកស្រី តាន់ សូដានី ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​គោល​នយោបាយ ICT នៃក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ បានស្នើ​ទៅ​ដល់​អ្នក​បង្កើត​មាតិកា​តាមបណ្តាញ​សង្គម​ទាំងអស់ សូមចូលរួម​គិត​គូ​ពីកុមារ តាមរយៈ​យុទ្ធនាការ​ការពារ​កុមារ​តាម​ប្រព័ន្ធអនឡាញ។
លោកស្រី តាន់ សូដានី មាន​ប្រសាសន៍ថា កន្លងមក​មាន​អ្នក​បង្កើត​មាតិកា​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​មួយ​ចំនួន បាន​បង្កើត​មាតិកា​ដោយ​មិន​បាន​គិត​គូរ​អំពីសិទ្ធិ ក៏​ដូចជា​សុវត្ថិភាព​របស់​កុមារ​នៅ​លើ​ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត​នោះ​ឡើយ ដោយ​ដូច្នេះ​លោកស្រី​រំពឹងថា អ្នក​បង្កើត​មាតិកាតាមបណ្តាញ​សង្គម​ទាំងអស់ នឹង​​ងាក​មក​គិតគូរ​អំពី​កុមារ​ ហើយ​ចាប់ផ្តើម​បង្កើត​យុទ្ធនាការ​ការពារ​កុមារ​តាម​ប្រព័ន្ធអនឡាញ ពីពេល​នេះតទៅ ដើម្បី​បង្ការ​ហានិភ័យ​នៅពេល​ក្រោយ​។ លោកស្រីថា ប្រសិន​បើ​យើង​មិន​បាន​ការពារ​កុមារ ឬ​បណ្តោយ​ឱ្យ​កុមារ​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធអនឡាញ​ដោយ​គ្មាន​សុត្ថិភាព នោះវា​អាច​ធ្វើ​ឱ្យ​កុមារ​ទទួល​រង​នូវ​បទពិសោធន៍​មិន​ល្អ​ក្នុង​ដំណើរ​ប្រវត្តិ នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់ ដូចជា ទទួលរងការកេងប្រវ័ញ្ចតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ជួបប្រទះករណីឆបោក បន្ទាប់មកធ្វើឱ្យកុមារខ្លាចរអាក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានាពេលអនាគត ដែលជាហេតុនាំឱ្យបាត់បង់ឱកាសក្នុងការបន្សាំខ្លួនក្នុងសង្គមឌីជីថល។
មួយវិញទៀត បើមិនបានការពារកុមារពីប្រព័ន្ធឌីជីថល នោះពេលដែលកុមារចម្រើនវ័យ អាចនឹងបង្កការរំខានដល់សង្គមឌីជីថល ការនេះវាបានធ្វើឱ្យបរិយាកាសសង្គមឌីជីថលមានការរំខានជាច្រើន។
“ដូច្នេះហើយកាលដែលបង្កើតមាតិកាចូលរួមការពារ ពីការឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ គឺជាការកសាងសង្គមឌីជីថលដ៏មានសុវត្ថភាពមួយទាំងពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគ ហើយដើម្បីខ្លួនឯង និងមនុស្សជុំវិញខ្លួន”
លោកស្រី តាន់ សូដានី
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា កាលពីចុង​ឆ្នាំ​២០២១ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បាន​សម្រេច​ដាក់ចេញ​នូវ​ក្របខណ្ឌគោលនយោបាយ​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គមឌីជីថល​កម្ពុជា ក្នុង​បំណង​កសាង​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​ឌីជីថលដ៏រស់រវើក តាមរយៈ​ការ​រៀបចំ​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះជំរុញ​ការ​ទទួល​យក និង​ការ​ធ្វើ​បរិវត្តកម្ម​ឌីជីថល នៅ​ក្នុង​គ្រប់តួអង្គ​សង្គម ទាំងរដ្ឋ, ពលរដ្ឋ និង​ធុរជន។ ដូច្នេះ ដើម្បីសម្រេច​នូវ​គោល​បំណង​នេះ គឺ​ត្រូវ​ចាប់ផ្តើម​ពីការ​កសាង​មូលដ្ឋានគ្រឹះ រហូត​ដល់​ការ​ធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល ដោយបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល​អាច​ត្រូវ​បានប្រើប្រាស់​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​សង្គម ដែលធ្វើ​ឱ្យ​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​រវាង​បុគ្គល, ក្រុមគ្រួសារ និង​សហគមន៍ កាន់តែ​ងាយស្រួល,​ ការ​ចូលរួម​របស់ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សកម្មភាព​សង្គម​កាន់តែ​សកម្ម និង​ការទទួលបាន​សេវា​សាធារណៈ​កាន់តែឆាប់រហ័ស។
បើតាមលោកស្រី តាន់ សូដានី អ្នក​បង្កើត​មាតិកា​តាម​បណ្តាញសង្គម គឺជា​ផ្នែក​មួយដ៏សំខាន់​ នៃយុទ្ធសាស្រ្ត​ដើម្បី​សម្រេច​បាន​គោល​នយោបាយ​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​ជីឌីថល​កម្ពុជា ឆ្នាំ២០២១-២០៣៥៕