ភ្នំពេញ – លើកឡើងនៅក្នុងសិក្ខាសាលាស្តីពិ កិច្ចបង្ការការកេងប្រវ័ញ្ច និងការរំលោភបំពានកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកស្រី តាន់ សូដានី ប្រធាននាយកដ្ឋានគោលនយោបាយ ICT នៃក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានស្នើទៅដល់អ្នកបង្កើតមាតិកាតាមបណ្តាញសង្គមទាំងអស់ សូមចូលរួមគិតគូពីកុមារ តាមរយៈយុទ្ធនាការការពារកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
លោកស្រី តាន់ សូដានី មានប្រសាសន៍ថា កន្លងមកមានអ្នកបង្កើតមាតិកានៅលើបណ្តាញសង្គមមួយចំនួន បានបង្កើតមាតិកាដោយមិនបានគិតគូរអំពីសិទ្ធិ ក៏ដូចជាសុវត្ថិភាពរបស់កុមារនៅលើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេតនោះឡើយ ដោយដូច្នេះលោកស្រីរំពឹងថា អ្នកបង្កើតមាតិកាតាមបណ្តាញសង្គមទាំងអស់ នឹងងាកមកគិតគូរអំពីកុមារ ហើយចាប់ផ្តើមបង្កើតយុទ្ធនាការការពារកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ពីពេលនេះតទៅ ដើម្បីបង្ការហានិភ័យនៅពេលក្រោយ។ លោកស្រីថា ប្រសិនបើយើងមិនបានការពារកុមារ ឬបណ្តោយឱ្យកុមារប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអនឡាញដោយគ្មានសុត្ថិភាព នោះវាអាចធ្វើឱ្យកុមារទទួលរងនូវបទពិសោធន៍មិនល្អក្នុងដំណើរប្រវត្តិ នៃការប្រើប្រាស់ ដូចជា ទទួលរងការកេងប្រវ័ញ្ចតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ជួបប្រទះករណីឆបោក បន្ទាប់មកធ្វើឱ្យកុមារខ្លាចរអាក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានាពេលអនាគត ដែលជាហេតុនាំឱ្យបាត់បង់ឱកាសក្នុងការបន្សាំខ្លួនក្នុងសង្គមឌីជីថល។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា កាលពីចុងឆ្នាំ២០២១ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានសម្រេចដាក់ចេញនូវក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ក្នុងបំណងកសាងសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលដ៏រស់រវើក តាមរយៈការរៀបចំមូលដ្ឋានគ្រឹះជំរុញការទទួលយក និងការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល នៅក្នុងគ្រប់តួអង្គសង្គម ទាំងរដ្ឋ, ពលរដ្ឋ និងធុរជន។ ដូច្នេះ ដើម្បីសម្រេចនូវគោលបំណងនេះ គឺត្រូវចាប់ផ្តើមពីការកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះ រហូតដល់ការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល ដោយបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលអាចត្រូវបានប្រើប្រាស់កាន់តែទូលំទូលាយក្នុងប្រព័ន្ធសង្គម ដែលធ្វើឱ្យការប្រាស្រ័យទាក់ទងរវាងបុគ្គល, ក្រុមគ្រួសារ និងសហគមន៍ កាន់តែងាយស្រួល, ការចូលរួមរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងសកម្មភាពសង្គមកាន់តែសកម្ម និងការទទួលបានសេវាសាធារណៈកាន់តែឆាប់រហ័ស។
បើតាមលោកស្រី តាន់ សូដានី អ្នកបង្កើតមាតិកាតាមបណ្តាញសង្គម គឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់ នៃយុទ្ធសាស្រ្តដើម្បីសម្រេចបានគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមជីឌីថលកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២១-២០៣៥៕
ថានិត រាយការណ៍ព័ត៌មាន និងប្រែសម្រួលអត្ថបទនៅ AMS-Education ទាក់ទងអំពី ការអប់រំកុមារតូចនិងការចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន បំណិនជីវិត បុគ្គលិកលក្ខណៈរបស់មនុស្ស ប្រវត្តិរបស់យុវជនឆ្នើមឬបុគ្គលគំរូ ការជ្រើសជំនាញសិក្សា និងព្រឹត្តិការណ៍ព័ត៌មានក្នុងកម្មវិធីចំណេះដឹងទូទៅតាមរយៈវេទិកាសាធារណៈនិងនៅតាមសហគមន៍នានា៕