អាស៊ាន ៖ អនុវត្តរបបសន្តិសុខសង្គមជួយលើកកម្ពស់កម្លាំងពលកម្មអាស៊ានឱ្យកាន់តែប្រសើរ
សៀមរាប – ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម (ប.ស.ស.) មានប្រសាសន៍ថា បណ្តាប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ាន ត្រូវបន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងគ្នាលើគ្រប់វិស័យ ពិសេសកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យសន្តិសុខសង្គម ដើម្បីផ្ដល់កិច្ចគាំពារឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់កម្លាំងពលកម្មប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន ។
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិតរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកឡើងដូចនេះ នៅសិក្ខាសាលាថ្នាក់អាស៊ានស្តីពី “ការចែករំលែកឧត្តមានុវត្តន៍ក្នុងការអនុវត្តរបបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកថែទាំសុខភាព និងផ្នែកប្រាក់សោធនសម្រាប់បុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍” រៀបចំដោយបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម (ប.ស.ស.) កម្ពុជា ដោយមានការចូលរួមពីគណៈប្រតិភូប្រទេសអាស៊ានទាំងអស់ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី០៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតរដ្ឋមន្ត្រី បានលើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ឱ្យដំណើរការរបបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកប្រាក់សោធន សម្រាប់បុគ្គលទាំងឡាយដែលស្ថិតនៅក្រោមបទប្បញ្ញត្តិនៃច្បាប់ស្តីពីការងារ ដើម្បីគាំពារផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុជូនប្រជាពលរដ្ឋធ្វើការក្នុងវិស័យឯកជនឱ្យទទួលបានប្រាក់សោធន (ប្រាក់រឺត្រែត) នៅពេលចាស់ជរាដូចគ្នានឹងមន្ត្រីសាធារណៈផងដែរ។ យន្តការនេះ ចូលរួមនូវធានាសុខុមាលភាព និងផ្តល់កិច្ចគាំពារសង្គមទៅកាន់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានបន្ថែមទៀតថា បេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម (ប.ស.ស.) បាននិងកំពុងបន្តអនុវត្តរបបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកហានិភ័យការងារសម្រាប់វិស័យឯកជន និងវិស័យសាធារណៈ ការពិនិត្យលទ្ធភាពពង្រីកវិសាលភាពជាជំហានៗ នូវមូលនិធិសមធម៌សុខាភិបាល និងការអនុវត្តរបបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកថែទាំសុខភាព ដើម្បីពង្រីកការគាំពារទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅក្បែរបន្ទាត់នៃភាពក្រីក្រ និងក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ និងការរៀបចំដាក់ឱ្យអនុវត្តកម្មវិធីលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស និងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ចុះបញ្ជីបុគ្គលិកទាំងអស់នៅក្នុងប្រព័ន្ធបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម ដើម្បីទទួលបានការគាំពារក្នុងវិស័យសន្តិសុខសង្គម ។
ជុំវិញកិច្ចការលើកកម្ពស់ផ្នែកសន្តិសុខសង្គមសម្រាប់ក្របខ័ណ្ឌអាស៊ាន ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ ក៏បានលើកឡើងដែរថា “រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងនាមជាប្រធានអាស៊ានឆ្នាំ២០២២ ក៏បានកំណត់មូលបទ “អាស៊ានរួមគ្នាធ្វើ៖ ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់គ្នា” ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមទាំងអស់ ដែលទាមទារឱ្យគ្រួសារអាស៊ានជំរុញកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា ព្រមទាំងប្រមូលផ្តុំស្មារតីយ៉ាងស្អិតរមួតនៃការរួបរួមគ្នា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទាំងអស់ជាមួយគ្នាប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់”។
ប្រសាសន៍ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ។
“អាណត្តិកម្ពុជាជាប្រធានអាស៊ាន ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានទទួលការឯកភាពដាក់សេចក្ដីថ្លែងការណ៍អាស៊ានស្តីពីចល័តភាពរបបសន្តិសុខសង្គម សម្រាប់ពលករទេសន្តរប្រវេសក៍ក្នុងតំបន់អាស៊ាន ចូលក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន លើកទី៤០ និង៤១ ដើម្បីអនុម័ត និងប្រកាសនៅក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ ។ កិច្ចការនេះ ជាការបោះជំហ៊ានដ៏ធំឆ្ពោះទៅកាន់ការធ្វើចល័តភាពនៃអត្ថប្រយោជន៍របបសន្តិសុខសង្គម សម្រាប់ពលករទេសន្តរប្រវេសក៍អាស៊ានស្របតាមស្មារតីនៃសេចក្ដីថ្លែងការណ៍ និងឯកច្ឆន្ទភាពអាស៊ានស្តីពីការការពារ និងការលើកកម្ពស់សិទ្ធិពលករទេសន្តរប្រវេសក៍”។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម Dato Lim Jock Hoi អគ្គលេខាធិការនៃសមាគមប្រជាជាតិអាស៊ីអាគ្នេយ៍ មានប្រសាសន៍ថា វិស័យការងារ គឺជាសកម្មភាពឈានមុខគេក្នុងក្របខណ្ឌ ដែលគ្របដណ្តប់លើយុទ្ធសាស្ត្រត្រីភាគី និងការពង្រឹងប្រព័ន្ធសុខាភិបាល ការពង្រឹងប្រព័ន្ធសន្តិសុខសង្គម ការពង្រីកសក្តានុពលនៃទីផ្សារក្នុងតំបន់អាស៊ាន និងការដាក់បន្ទុកលើសមាហរណកម្មសេដ្ឋកិច្ច ការស្វែងយល់ពីការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថលរួមគ្នា និងការឈានឆ្ពោះទៅរកអនាគតរួមគ្នា ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ។
ឯកឧត្តមអគ្គលេខាធិការ បានបន្តទៀតថា ៖ “កិច្ចគាំពារសង្គម បានដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការធានាបាននូវសុខុមាលភាពក្នុងតំបន់ កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងស្តារឡើងវិញជាមួយនឹងការវាយតម្លៃយ៉ាងឆាប់រហ័ស នៃជំងឺរាតត្បាតកូវីដ-១៩ នៅក្នុងការអនុវត្តរបស់អាស៊ាន ក្នុងតួនាទីសំខាន់នៃវិធានការការពារសង្គម ដែលរួមបញ្ចូលនូវផលប៉ះពាល់សេដ្ឋកិច្ចសង្គម នៃជំងឺរាតត្បាតមួយនេះផងដែរ”។
សូមជម្រាបថា តាមរយៈសិក្ខាសាលានេះ កម្ពុជាក្នុងនាមប្រធានអាស៊ានរំពឹងថា នឹងអាចទទួលបានធាតុចូលសំខាន់ៗ ក្នុងការសិក្សាអំពីសមិទ្ធិលទ្ធភាពពង្រីកវិសាលភាពនៃរបបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកថែទាំសុខភាព និងផ្នែកប្រាក់សោធនដល់បុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍ ដើម្បីធានាឱ្យបាននូវការងារសមរម្យ សន្តិសុខប្រាក់ចំណូល សមធម៌សង្គម សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និងវឌ្ឍនភាពសង្គម ដែលជាគោលនយោបាយរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដោយមិនទុកនរណាម្នាក់ឱ្យនៅក្រៅប្រព័ន្ធសន្តិសុខសង្គមឡើយ ។
សិក្ខាសាលាថ្នាក់អាស៊ានខាងលើ ប្រព្រឹត្តទៅចំនួន ០២ថ្ងៃ គឺចាប់ពីថ្ងៃទី០៣ រហូតដល់ថ្ងៃទី០៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីគណៈប្រតិភូអាស៊ានចំនួន ១០ប្រទេស, តំណាងវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវសេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់អាស៊ាន និងអាស៊ីបូព៌ា, តំណាងរដ្ឋសមាជិកអាស៊ាន, សហព័ន្ធនិយោជកអាស៊ាន, ក្រុមប្រឹក្សាសហជីពអាស៊ាន, លេខាធិការដ្ឋានអាស៊ាន, អង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ, សមាគមសន្តិសុខសង្គមអាស៊ាន, អង្គការស្ត្រីក្នុងការងារក្រៅប្រព័ន្ធ, និងភ្ញៀវកិត្តិយសជាតិ អន្តរជាតិ និងតំណាងក្រសួង និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ សរុបប្រមាណជា ១៥០នាក់ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅនៅសណ្ឋាគារ អេមព្រីសអង្គរ ខេត្តសៀមរាប៕