អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ​ដាក់ពង្រាយ​អ្នកសង្កេតការណ៍ជាង៣ពាន់នាក់ ដើម្បីធានាថា ការប្រឡង​បាក់ឌុប​ ឆ្លើយតប​ទិសស្លោក “អ្នកចេះ គឺជាប់”
ឯកឧត្តម ឃាង សេង អនុប្រធានអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ (ACU) មានប្រសាសន៍ថា នៅ​ឆ្នាំ​នេះ អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយបានដាក់ពង្រាយ​មន្រ្តីជាអ្នកសង្កេតការណ៍របស់ខ្លួន​សរុបចំនួន ៣៣១៨នាក់ នៅគ្រប់មណ្ឌល​ប្រឡង​ទាំងអស់​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស ដើម្បីធានាថា ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​អាច​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​យុត្តិធម៌ ស្រប​តាមទិសស្លោក “អ្នកចេះ គឺជាប់”។
ឯកឧត្តម ឃាង សេង មានប្រសាសន៍ថា នៅឆ្នាំនេះ គឺជា​ឆ្នាំទី១០ហើយ​ដែលអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ​បាន​ចូលរួម​សង្កេត​ការណ៍ ហើយ ACU នៅតែគោរព​ទៅ​តាម​គោលការណ៍​ច្បាប់ តម្លាភាព យុត្តិធម៌ និង​លទ្ធផល​ទទួលបាន ស្របតាមកម្មវិធីកំណែទម្រង់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ហើយ​ក៏ឆ្លើយតបទៅនឹងទិសស្លោក អ្នកចេះគឺជាប់ និងប្រសាសន៍ ដ៏មានតម្លៃរបស់សម្តេចធិបតីដែលបានលើកឡើងថា “ជាប់ដោយមោទន ធ្លាក់ដោយអស់ចិត្ត”។
បើតាមមន្រ្តីជាន់ខ្ពស់អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយរូបនេះ ACU នៅតែបន្តពង្រឹងយកគោលការណ៍ច្បាប់ យន្តការដាក់ទណ្ឌកម្មដែលមានបទល្មើសចំនួន១៧ យកមកប្រើដដែល ហើយ​នៅក្នុងចំណោមបទល្មើសនោះមានបទព្រហ្មទណ្ឌ ហើយ​ក៏​មានរឿងរដ្ឋបាលដែរ។ ដូច្នេះ ក្នុងការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​នេះ ឯកឧត្តម​សង្ឃឹមថា ទាំងបេក្ខជន ទាំងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់នឹងគោរពទៅតាម​ច្បាប់ ដោយ​មិន​អនុវត្ត​ខុស​នូវ​បទបញ្ញត្តិ​នោះឡើយ។
សូម​បញ្ជាក់ថា ក្រៅ​ពី​អ្នក​សង្កេត​ការណ៍​ទាំងជាង៣ពាន់នាក់ត្រូវ​ដាក់ពង្រាយ​នៅ​តាម​មណ្ឌលប្រឡង អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ ក៏​មាន​មន្រ្តី​ចំនួន ៣៤៦នាក់ ចូលរួម​ពិនិត្យ​ក្នុងការ​ប្រឡង​នេះ ទាំង​នៅថ្នាក់ប្រទេស ថ្នាក់កណ្តាល និង​ថ្នាក់​ក្រោមជាតិ៕