ភ្នំពេញ – ថ្លែងនៅក្នុងទិវាគ្រូបង្រៀន៥តុលា លោក សាដា អ៊ូម៉ា អាឡាម តំណាងអង្គការយូណេស្កូប្រចាំកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ការគាំទ្រដល់បរិវត្តកម្មឌីជីថល និងរបៀបវារៈនៃការអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជា ទាមទារឱ្យគ្រូបង្រៀនមានចំណេះដឹង និងជំនាញក្នុងការច្នៃប្រឌិត និងធ្វើឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរនៅក្នុងថ្នាក់រៀនដែលមានសក្តានុពលក្នុងការបង្កើតឥទ្ធិពលរលកនៅទូទាំងសង្គម។
ប្រធានបទជាតិ នៃទិវាគ្រូបង្រៀនក្នុងឆ្នាំនេះគឺ “គ្រូបង្រៀនយើង អនាគតយើង ប្រទេសជាតិយើង” និងប្រធានបទសកលគឺ “បរិវត្តកម្មប្រព័ន្ធអប់រំចាប់ផ្តើមពីគ្រូបង្រៀន”។ បើតាមលោក សាដា អ៊ូម៉ា ប្រធានបទទាំងពីរបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីសារទូទៅដ៏សំខាន់មួយ ពោលគឺតួនាទីស្នូលនៃគ្រូបង្រៀន និងបុគ្គលិកអប់រំ ដែលបានទទួលសិទ្ធិអំណាច ការលើកទឹកចិត្ត និងប្រកបដោយសមត្ថភាព សមស្របទៅតាមទីកន្លែងនិងជំនាញសម្រាប់ការផ្តល់ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព។
បើតាមតំណាងអង្គការយូណេស្កូប្រចាំកម្ពុជា ការវិនិយោគលើការអភិវឌ្ឍន៍គ្រូបង្រៀន គឺជាការវិនិយោគដ៏ល្អបំផុតដែលជាតិសាសន៍នីមួយៗអាចធ្វើបាន។ លោកថា នៅពេលដែលគ្រូបង្រៀនមានគុណវុឍ្ឍិ មានការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ទទួលបានប្រាក់ខែសមរម្យ និងទទួលបានការគាំទ្រ ពួកគេត្រូវបានបំពាក់ដោយធនធាន និងឧបករណ៍កាន់តែប្រសើរឡើង ដើម្បីគាំទ្រដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយដើម្បីសិក្សា និងស្វែងយល់ និងរៀបចំអនាគតរបស់កម្ពុជា។
លោក សាដា អ៊ូម៉ា អាឡាម តំណាងអង្គការយូណេស្កូប្រចាំកម្ពុជា
“នេះជាចក្ខុវិស័យរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា អង្គការយូណេស្កូ និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ នៅពេលដែលយើងរៀបចំ និងអនុវត្តកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍គ្រូបង្រៀនដ៏ធំបំផុតមួយនៅកម្ពុជាជាលើកដំបូង គឺគម្រោងពង្រឹងកម្មវិធីអប់រំគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា (STEPCam) ដែលគាំទ្រដោយភាពជាដៃគូសកលសម្រាប់ការអប់រំ (GPE) “
តាមការបញ្ជាក់របស់លោក សាដា អ៊ូម៉ា អាឡាម កម្មវិធី STEPCam បានបង្កើតប្រព័ន្ធអភិវឌ្ឍន៍វិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំថ្នាក់ជាតិថ្មី (CPD) ដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់គ្រូបង្រៀនក្នុងការបង្កើនជំនាញបង្រៀនរបស់ពួកគេ រួមទាំងជំនាញឌីជីថលផងដែរ។ ហើយក្នុងនោះ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានៃលទ្ធផលសិក្សាទាបរបស់សិស្ស លើមុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យា និងភាសាខ្មែរ STEPCam បានគាំទ្រដល់ការអនុវត្តនូវកញ្ចប់សិក្សាថ្នាក់ដំបូងថ្មីសម្រាប់ថ្នាក់ទី១ និងទី២ ដោយមានគ្រូបង្រៀនប្រមាណ ៧ 000 នាក់ទទួលបានបណ្តុះបណ្តាលឱ្យប្រើវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ និងសកម្មភាពក្នុងថ្នាក់រៀន ដើម្បីបង្កើនគុណភាពនៃការបង្រៀន និងការរៀន។
STEPCam ក៏បានអភិវឌ្ឍកម្មវិធីបរិញ្ញាបត្រផ្នែកអប់រំ ដើម្បីលើកកំពស់គុណវុឌ្ឍិរបស់គ្រូឧទ្ទេស និងកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងបរិក្ខារនៃសាលាគរុកោសល្យ និងវិក្រឹតការខេត្តចំនួន ១១ (PTTCs) រួមទាំងបន្ទប់ពិសោធន៍ កុំព្យូទ័រ និង វិទ្យាសាស្ត្រ ហើយសិស្សនៅកម្រិតថ្នាក់ដំបូងជាង ២៣០ 000 នាក់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានទទួលអត្ថប្រយោជន៍ពីការទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពតាមរយៈ STEPCam ។
លោក សាដា អ៊ូម៉ា បានបញ្ជាក់ថា ភាពជោគជ័យរបស់ STEPCam គឺផ្អែកលើភាពជាដៃគូ និងភាពជឿជាក់ និងកត្តាជាច្រើនទៀត ដែលយើងបានបង្កើតរួមគ្នាដោយធ្វើការជាមួយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផ្សេងៗ នាយកដ្ឋានពាក់ព័ន្ធ និងគ្រូបង្រៀនដែលជឿជាក់ថា គ្រូបង្រៀនកាន់តែល្អ តែងតែជួយសិស្សឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរឡើង៕
អាហារូបករណ៍ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ នៅវិទ្យាស្ថានអភិវឌ្ឍន៍មុខជំនាញកម្ពុជា-ថៃ ឆ្នាំសិក្សា២០២៥
ក្រសួងអប់រំជ្រើសរើសបេក្ខជនជាង៣ពាន់នាក់ឱ្យទទួលអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង និងថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ លើជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ