ឪពុកម្តាយ មិនគួរសើចចំអក ឬសើចសប្បាយពេលកូនកំពុងយំ
ការសើចចំអក ឬ​សើចសប្បាយ ខណៈកុមារ​​កំពុងតែយំ វាមិនត្រឹមតែជាការរំលោភបំពានផ្លូវចិត្តរបស់កុមារប៉ុណ្ណោះទេ វាក៏​បង្កជាបញ្ហាប៉ះពាល់ដល់​ស្មារតី និងអារម្មណ៍របស់គេថែមទៀត ។
បើតាមគេហទំព័រ The Kind of parent you are បានបង្ហាញនូវចំណុចមួយចំនួនដែលមនុស្ស​ធំតែងលេងសើចជាមួយកុមារ​ដោយមិនបានចាប់អារម្មណ៍ ដូចជា៖ មនុស្សធំសើចនៅពេលកុមារព្យាយាមធ្វើអ្វីមួយដោយហត់នឿយខ្លាំង ឬកំពុងខំប្រឹងធ្វើអ្វីមួយដោយចេញពីចិត្ត, ករណីនេះយើងមិនគួរសើចឡើយ ព្រោះថា ជាទូទៅក្មេងៗត្រូវការរៀននូវសកម្មភាពផ្សេងៗ និងថ្មីៗជាច្រើនដូចជា ការដើរ ការនិយាយពាក្យថ្មីៗ ការរៀនស្លៀកពាក់ ។ល។ ហើយតាមរយៈកាយវិការនៃការខំប្រឹងប្រែងយ៉ាងស្វិតស្វាញទាំងនោះ ពេលខ្លះយើងមើលទៅក្មេងហាក់ដូចជាគួរឱ្យស្រឡាញ់ផង និងគួរឱ្យអស់សំណើចផងសម្រាប់ការគិតរបស់មនុស្សធំមួយចំនួន ខណៈក្មេងខំប្រឹងប្រែងអស់ពីកម្លាំងកាយចិត្តយ៉ាងលំបាក់សម្រាប់ខ្លួនពួកគេផ្ទាល់ ។ ឪពុកម្តាយ​ត្រូវមានការឈ្វេងយល់ថា កុមារព្យាយាមធ្វើនូវរឿងអ្វីមួយដោយភ្ជា​ប់ជាមួយភាពលំបាកទៅតាមកម្រិតរបស់ពួកគេ ។ ហើយអ្វីដែលពួកគេធ្វើមិនមែនគ្រាន់តែចង់បង្ហាញពីអក្បកិរិយាគួរឱ្យចង់សើច ឬទាមទារការចាប់អារម្មណ៍ពីសំណាក់មនុស្សធំនោះទេ ។ ដូច្នេះហើយការបង្ហាញនូវសំណើចរបស់អ្នកចេញមកដោយក្អាកក្អាយ មិនមែនជាការឆ្លើយតបដ៏ល្អទៅនឹងបរិយាកាសនោះទេ ថែមទាំងមិនមែនជាការលើកទឹកចិត្តពួកគេទៀតផង គឺមានតែធ្វើឱ្យពួកគេកាន់តែឈឺចាប់នៅក្នុងចិត្ត ។
បន្ថែមពីនេះទៀតការសើចនៅពេលដែលកុមារកំពុងយំ ក៏ជារឿងដែលត្រូវជៀសវាងដែរសម្រាប់មនុស្សធំ ។ ការយំរបស់មនុស្សធំអាចបណ្តាលមកពីការរំភើបពេក ក៏ប៉ុន្តែសម្រាប់កុមារវិញគឺខុសគ្នា ការយំសោក បង្ហាញថា ពួកគេកំពុងមានទុក្ខព្រួយ ។ ត្រង់ចំណុចនេះអ្នកគួរតែនៅឱ្យស្ងៀមខ្លះ វាមិនមែនជារឿងសាមញ្ញទេនៅពេលអ្នកសើចក្នុងអំឡុងពេលនោះ ។
ជាមួយ​គ្នានេះ គេ​ក៏​តែងសង្កេតឃើញថា ឪពុកម្តាយ​មួយចំនួនហាក់សើចសប្បាយនៅពេលបានបោកបញ្ឆោតកូនរបស់ពួកគេជោគជ័យ ដូចជា ឪពុកម្តាយខ្លះកុហកកូនថាបានញាំស្ករគ្រាប់របស់កូនអស់រលីង ដោយមានបំណងចង់ឱ្យកូនយំ ហើយគិតថាជារឿងកម្សាន្តព្រោះដឹងថា ស្ករគ្រាប់ទាំងនោះកូនរបស់គាត់ចូលចិត្តណាស់បើបាត់បង់ គេនឹងយំជាក់ជាមិនខាន ។ តែយ៉ាងណា ឪពុកម្តាយទាំងអស់​ត្រូវ​ចងចាំថា ការធ្វើឱ្យកុមារយំដើម្បីជាការកម្សាន្ត វាជះផលអវិជ្ជមានចំពោះផ្លូវចិត្តរបស់គេខ្លាំងណាស់ ទោះកើតឡើងដោយអចេតនាក្តី ឬក្នុងកាលៈទេសៈណាក៏ដោយ។
ចំណុចសំខាន់ចុងក្រោយ គឺមិនគួរនិយាយព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនរបស់កុ​មារ ឬកូនរបស់អ្នកទៅកាន់អ្នកផ្សេង ទាំងដែលកុមារកំពុងតែនៅទីនោះឡើយ ។ ក្នុងករណីខ្លះកុមារអាចចូលចិត្តនូវរឿងមួយចំនួនដែលម្តាយឪពុកអធិប្បាយ ក៏ប៉ុន្តែមិនមែនមានន័យថា ពួកគេសុទ្ធតែពេញចិត្តត្រង់ចំណុចនេះទេ ។ អ្នកដឹងទេនៅពេលពួកគេមិនពេញចិត្តបរិយាកាសនោះនឹងធ្វើឱ្យពួកគេមានអារម្មណ៍ថាត្រូវបានគេទុកចោល និងហាក់ដូចជាមិនមាននរណាខ្វល់ពីអារម្មណ៍របស់ពួកគេសោះ ជាពិសេសនោះគឺនៅពេលដែលបានដឹងថា រឿងផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេក្លាយជារឿងដ៏អស់សំណើច ។
ជារួមមកវិញការសើចនៅពេលពួកគេកំពុងព្យាយាម កំពុងយំ និងយករឿងផ្ទាល់ខ្លួនកុមារទៅលេងសើច វាធ្វើឱ្យទំនាក់ទំនងរវាងអ្នក និងកុមារ ឬកូនកាន់តែឃ្លាតឆ្ងាយពីគ្នា ហើយកុមារនឹងមានអារម្មណ៍ថា អាម៉ាស់មុខ ត្រូវបានគេប្រមាថ និងមានអារម្មណ៍ថា គ្មានភាពជាគ្នាឯងទៀតទេ៕