១០ចំណុចនៃការដាក់វិន័យកុមារប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព
ភ្នំពេញ – ការដាក់វិន័យក្នុងផ្ទះដោយហិង្សាទៅកាន់កូនពុំទទួលបាននូវប្រសិទ្ធភាពនោះទេ ការដាក់វិន័យកុមារចាំបាច់ត្រូវមានវិធីសាស្រ្តជាច្រើន រួមទាំងយុទ្ធសាស្រ្តទៀតផង ។ នេះបើ​តាមការ​លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុងសៀវភៅការ​ចិញ្ចឹម​កូនបែបវិជ្ជមានរបស់​​ក្រសួង​កិច្ច​ការ​នារី ។ ខាងក្រោមនេះជាការដាក់ពិន័យ ១០ចំណុចសំខាន់ៗដែ​ល​ម្តាយឪពុកនិងអាណាព្យាបាល អាចអនុវត្តប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ។
១. របៀបរៀបរយ ៖ បង្រៀនឱ្យកុមារមានសណ្តាប់ធ្នាប់ និងមានទម្លាប់ជាក់លាក់មួយនៅ​ពេលញាំអាហារ និងពេលគេង ឬសកម្មភាពប្រចាំថ្ងៃសំខាន់ៗផ្សេងទៀត ដោយកំណត់ពេលវេលាឱ្យកុមារបានអនុវត្តទៀងទាត់ជានិច្ច ។
២ បង្កើតបទបញ្ជាក្នុងផ្ទះ ៖ បង្កើតបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងសម្រាប់គ្រួសារដោយមើលទៅតាមស្ថានភាពជាក់ស្ដែង និងធ្វើឱ្យសាមញ្ញបំផុត ងាយយល់ និងខ្លីៗ ។ ទន្ទឹមគ្នានោះសូមបញ្ជាក់ឱ្យកុមារបានដឹងពីផលវិបាកដែលកុមារទទួលបាន ប្រសិនបើកុមារមិនគោរពតាម ។ ការដាក់បទបញ្ជាចាំបាច់ត្រូវតែសមស្របជាមួយនឹងអាយុរបស់កុមារផងដែរ ។
៣. ភាពនឹងធឹងរបស់អាណាព្យាបាល ៖ កាលដែលបង្កើតបទបញ្ជាក្នុងផ្ទះរួចហើយត្រូវមានការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការអនុវត្តន៍ និងតាមដានលទ្ធផល ។ ធ្វើយ៉ាងណាកុំឱ្យបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងដែលអាណាព្យាបាលសម្រេចចិត្តដាក់ចេញឱ្យកូនគោរពនោះ បែរជាត្រូវផ្លាស់ប្តូរពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ឬផ្លាស់ប្តូរលឿនពេកដោយឥតហេតុផលជាក់លាក់ ឬហេតុផលស៊ីជម្រៅណាមួយ  ។
៤. ភាពអព្យាក្រឹត្យ ៖  អាណាព្យាបាលចំាបាច់ត្រូវមានភាពយុត្តិធម៌ទៅកាន់កុមារ ឬសមាជិកកូនគ្រប់រូបដែលកំពុងតែនៅក្នុងបន្ទុក ។ ពោលគឺមិនមានសេចក្តីលម្អៀងចំពោះក្មេងម្នាក់ណាឡើយ ទាំងក្ដីស្រឡាញ់ ទាំងការដាក់វិន័យពេលធ្វើខុស និងសម្មភាពផ្សេងទៀតត្រូវធ្វើឱ្យមានតុល្យភាព និងធ្វើខ្លួនជាអាព្យាបាលដែលស្ថិតនៅក្នុងភាពជាកណ្តាលជានិច្ចចំពោះកូន ឬកុមារ ។
៥. ផ្តល់ទំនុកចិត្ត ៖ ការបង្កើតនូវទំនាក់ទំនងដ៏ជិតស្និតជាមួយកុមារធ្វើឱ្យកុមារជឿជាក់ថាអាណាព្យាបាល និងបរិយាកាសក្នុងផ្ទះជាទីកន្លែងមានសុវត្ថិភាព ដោយការពារពួកគេអំពីហេតុការណ៍មិនល្អ ។
៦. លើកទឹកចិត្តកុមារ ៖ ការរចេះសរសើរនូវអ្វីដែលកុមារធ្វើបានល្អ ឬសូម្បីតែកុមារមិនបានប្រព្រឹត្តអ្វីខុសទៅនិងវិន័យក៏គួរលើកអំពីចំណុចនេះមកសរសើរដែរ ។ ប៉ុន្តែសូមផ្តល់ការសរសើរចំពោះឥរិយាបថដែលសមស្របប៉ុណ្ណោះ ហើយជៀសវាងការសរសើរពេលកុមារធ្វើអ្វីមួយដើម្បីគ្រាន់តែទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍ ។
៧. បង្ហាញពីកំហុសនីមួយៗ ៖  ត្រូវពន្យល់ដល់កុមារអំពីអ្វីដែលពួកគេបានធ្វើខុស និងហេតុអ្វីបានជាអ្នកខឹងជាមួយនឹងពួកគេ ។ កាលដែលគ្រាន់តែដាក់ទោសដោយពុំបានប្រាប់ពីកំហុសឱ្យច្បាស់លាស់ នោះពេលក្រោយគេអាចនឹងធ្វើខុសម្ដងហើយម្តងទៀតចំពោះរឿងដ៏ដែលៗទាំងអារម្មណ៍មន្ទិលសង្ស័យលើអាណាព្យាបាលអំពីការដាក់ទោស ។
៨. រក្សាកិត្តិយសកុមារ ៖ សូមជៀសវាងការសើចចំអកចំអន់ចំពោះកុមារ ឬធ្វើឱ្យកុមារមានអារម្មណ៍ថា ខ្លួនជាមនុស្សគ្មានតម្លៃ ឬការធ្វើឱ្យពួកគេមាភាពអាម៉ាស់ ជាសាធារណៈ ។ ព្រោះមិនមែនមានតែមនុស្សធំទេដែលចេះស្រឡាញ់កិត្តិយស កុមារក៏ដូច្នោះដែរ ។
៩. ភាពហ្មត់ចត់របស់អាណាព្យាបាល ៖ ត្រូវតែម៉ឺងម៉ាត់ នៅពេលដែលកំពុងអនុវត្តវិន័យចំពោះកុមារ ។
១០. ប្រកាន់ភ្ជាប់ភាពអហិង្សា ៖ ទទួលយកនូវឥរិយាបថ «គ្មានការវាយដំ» ​​​​​គ្មាននរណាម្នាក់មានសិទ្ធវាយដំលើនរណាម្នាក់ផ្សេងទៀតនៅក្នុងផ្ទះឡើយ ដោយរួមទាំងការវាយដំលើកុមារ ទោះបីជាក្មេងមានចរិតមិនល្អ ពិបាកនិយាយគ្នាក៏ដោយ ។ ត្រូវស្វែងរកវិធីសាស្រ្ត ឬជំនួយផ្សេងៗ មកជំនួសឱ្យការប្រើប្រាស់ហិង្សា ៕