ភ្នំពេញ – អង្គការ UNICEF Cambodia បានបង្ហាញថា ការបំពុលដោយសារធាតុសំណបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់កុមារ ១ក្នុងចំណោម ៣នាក់នៅទូទាំងពិភពលោក រួមទាំងកុមារជាច្រើននាក់នៅកម្ពុជាផងដែរ។ មូលហេតុចម្បងមួយនៃការបំពុលដោយសារធាតុសំណ គឺបណ្តាលមកពីកាកសំណល់គ្រឿងអេឡិចត្រូនិច ដូចជា ផលិតផលប្រើប្រាស់ទូទៅមួយចំនួន អាគុយម៉ូតូ ឬរថយន្តជាដើម ។
បើនិយាយពីវត្ថុឈប់ប្រើប្រាស់ ដូចជា ឆ្នាំងសេរាមិច ក្នុងបន្ទះសូឡា សំបកកំប៉ុង អាគុយប្រើក្នុងផ្ទះ អាគុយម៉ូតូ ឬអាគុយរថយន្ត ទំនងប្រជាជនកម្ពុជាពុំបានគិតថា សាធារធាតុសំណរបស់វាបង្ករឱ្យមានបញ្ហាដល់សុខភាពឡើយ ។ ប៉ុន្តែធាតុពិតសំណល់ទាំងនេះ អាចបង្ករគ្រោះថ្នាក់ដល់សុខភាពកុមារគ្រប់ពេល ប្រសិនបើម្តាយឪពុក ឬអាណាព្យាបាលធ្វេសប្រហែសគ្រប់គ្រងមិនបានល្អ ។
តើការពុលសំណជាអ្វី? សំណ គឺជាលោហៈពុលដែលឃើញមាននៅក្នុងផលិតផលទូទៅ ដូចជា ថ្នាំពណ៌ បំពង់ទឹក និងក្នុងឆ្នាំងសេរាមិកលាបរលោង ថាស ឥដ្ឋកម្រាល សំបកកំប៉ុង សាំង និងផ្សែងម៉ាស៊ីន។ រាងកាយប៉ះ ឬស្រូបសំណក្នុងកម្រិតខ្ពស់មួយលើក អាចបណ្តាលឱ្យមានបញ្ហាសុខភាពធ្ងន់ធ្ងរ។ ប៉ុន្តែជាញឹកញាប់ ការពុលសំណកើតឡើងបន្តិចម្តងៗ ដោយសារការប៉ះពាល់ញឹកញាប់ក្នុងបរិមាណតិចតួច។ ការពុលសំណអាចគ្មានរោគសញ្ញាច្បាស់លាស់នោះទេ ប៉ុន្តែពេលយូរៗទៅ វាបណ្តាលឱ្យមានបញ្ហាសុខភាពធ្ងន់ធ្ងរ។
ការពុលសំណនេះកាន់តែគ្រោះថ្នាក់ចំពោះកុមារជាងលើមនុស្សធំ ដោយសារវាមានឥទ្ធិពលទៅលើការលូតលាស់ខួរក្បាល និងប្រព័ន្ធប្រសាទរបស់កុមារ។ កុមារកាន់តែក្មេង នោះគ្រោះថ្នាក់កាន់តែធ្ងន់។ យូរៗទៅ សូម្បីតែការប៉ះពាល់ក្នុងកម្រិតតិចតួច ក៏អាចមានគ្រោះថ្នាក់ទៅលើការលូតលាស់ផ្លូវចិត្តរបស់កុមារដែរ។
អាគុយ ឬថ្មពិលផ្ទុកដោយសារធាតុសំណ ។ ការកែច្នៃអាគុយបង្កើតការបំពុលដោយជាតិសំណយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ដែលបំផ្លាញដល់សុខភាពមនុស្ស និងបរិស្ថាន។ ការប្រឈមនឹងជាតិសំណកម្រិតខ្ពស់ក្នុងរយៈពេលខ្លី អាចបណ្តាលឱ្យក្អួត រាក ប្រកាច់ សន្លប់យូរ ឬថែមទាំងស្លាប់ទៀតផង។
អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) បានចុះផ្សាយថា សំណ គឺជាលោហៈធាតុពុលដែលកើតឡើងដោយធម្មជាតិដែលមាននៅក្នុងសំបកផែនដី។ សំណបានប្រើប្រាស់យ៉ាងទូលំទូលាយ ព្រមទាំងបង្កឱ្យមានជាតិបំពុលដល់បរិស្ថានយ៉ាងសម្បើមផងដែរ ។ កុមារតូចៗ ងាយរងគ្រោះដោយឥទ្ធិពលពុល នៃសារធាតុសំណ ហើយអាចទទួលរងផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ និងជាអចិន្ត្រៃយ៍ ជាពិសេសលើការអភិវឌ្ឍន៍ខួរក្បាល និងប្រព័ន្ធប្រសាទ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ សំណក៏បណ្តាលឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់យូរអង្វែងចំពោះមនុស្សពេញវ័យ រួមទាំងការកើនឡើងហានិភ័យ នៃជំងឺលើសឈាម និងការខូចខាតតម្រងនោម។ ការបញ្ចេញជាតិសំណខ្ពស់ប៉ះពាល់ដល់ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ អាចបណ្តាលឱ្យរលូតកូន ការសម្រាលកូនមិនគ្រប់ខែ និងទម្ងន់សម្រាលទាប។
ចំណែកសំណល់ថ្មពិលវិញ ក៏បង្កគ្រោះថ្នាក់ខ្លាំងដែរ ដោយនៅកន្លែងខ្លះ ថ្មពិលតូចៗត្រូវបានគេផ្តាច់ចេញពីគ្នា ដើម្បីយកម្សៅពណ៌ខ្មៅនៅខាងក្នុងធ្វើជាថ្នាំជ្រលក់ពណ៌ ថ្នាំពណ៌ និងផលិតផលសម្អាង។ ម្សៅនេះមានជាតិពុលខ្លាំងណាស់ និងមិនគួរយកមកប្រើក្នុងគោលបំណងទាំងនេះឡើយ។ វាបានផលិតចេញពីកាតមីញ៉ូម សំណ ស័ង្កសី បារត និងលោហៈធ្ងន់ពុលផ្សេងទៀត។ ប្រសិនបើប្រើម្សៅនេះ ត្រូវតែប្រុងប្រយ័ត្នដោយពាក់ស្រោមដៃនិងម៉ាស់ ហើយបោះចោលវាឱ្យមានសុវត្ថិភាព។ នៅកម្ពុជាក្រសួងបរិស្ថានបានលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកប្រើប្រាស់ថ្មពិតត្រូវបោះសំណល់ចោលឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងទុកដាក់ឱ្យមានរបៀបបំផុត ។
ដើម្បីបញ្ជៀសបញ្ហាខាងលើ វិធីល្អបំផុតក្នុងការកាត់បន្ថយការប្រឈមនឹងសារធាតុពុលក្នុងអាគុយ និងថ្មពិល គឺអ្នកផលិតរបស់ទាំងនេះជាអ្នកប្រមូលអាគុយ និងថ្មពិលដែលប្រើរួចឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ហើយប្រាកដថា វាបានកែច្នៃនៅក្នុងស្ថានភាពសុវត្ថិភាព។ ប្រទេសខ្លះ មានច្បាប់ដាក់កម្រិតលើការកែច្នៃអាគុយ និងថ្មពិលដោយសុវត្ថិភាព។ កុំបោះចោលវានៅជិតផ្ទះ កុំបោះទៅក្នុងទឹក កុំជីកកប់ក្នុងដី ព្រមទាំងមានស្មារតីចូលរួមកាត់បន្ថយ ប្រើប្រាស់ឡើងវិញ និងកែច្នៃឡើងវិញ គ្រឿងអេឡិចត្រូនិក និងអាគុយ (ត្រូវមានជំនាញច្បាស់លាស់) តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន ឬយកវាចោលក្នុងធុងសំរាមថ្មពិលរបស់ក្រសួងបរិស្ថានឱ្យបានសមរម្យ ៕