ឯកឧត្តម ពេជ សោភ័ន ៖ ១ភាគ៣ នៃការងារបច្ចុប្បន្ន នឹង​ត្រូវ​ផ្លាស់ប្តូរ​ក្នុង​រយៈពេល១០ ទៅ​១៥ឆ្នាំទៀត
ភ្នំពេញ – ដោយសារ​តែបរិបទ នៃការ​ផ្លាស់ប្តូរ​របស់​ពិភពលោក នឹងធ្វើ​ឱ្យ​ការងារ​ប្រមាណ ១ភាគ៣ នៃការងារបច្ចុប្បន្ន​ក្នុង​ពិភពលោក នឹងត្រូវ​ផ្លាស់ប្តូរ នៅ​រយៈពេល​១០ ទៅ​១៥ឆ្នាំខាងមុខ​ទៀត ។ នេះ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន រដ្ឋមន្រ្ដីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ដ្រី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការនៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួម​ពិព័រណ៌​ការងារ និង​ផលិតភាពជាតិ​ឆ្នាំ​២០២២ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន បានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុង​បរិបទដែល​រចនាសម្ព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ច និង​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​ពិភព​ការងារ​មានការ​ប្រែប្រួល​យ៉ាង​លឿន​ដូច្នេះ កម្លាំង​ពលកម្ម​ទាំងអស់​ត្រូវ​តែត្រៀម​ខ្លួន​ជា​និច្ច​ដើម្បីរត់ដេញតាមឱ្យ​ទាន់នូវ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ថ្មីៗ​បំផុត​នៅ​ក្នុងទីផ្សារ​ការងារ ដោយ​ការ​ចាប់យក​ និង​ធ្វើបច្ចុប្បន្ន​ភាព​ចំណេះដឹង និង​ជំនាញ​ចាំបាច់​​ ដោយ​មិនត្រូវ​រង់ចាំ​ដល់ពេល​បាត់បង់​ការងារនោះទេ ដើម្បីប្រែក្លាយ​ខ្លួនទៅជា​កម្លាំង​ពលកម្ម​ដែល​កាន់តែមាន​សមត្ថភាព​ក្នុ​ងការ​បង្កើន​តម្លៃ និង​ផលិតភាព និង​ភាពប្រកួតប្រជែង​កាន់តែខ្ពស់។
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ក៏​បាន​បញ្ជាក់ដែរថា បើពិនិត្យ​មើល​ប្រវត្តិសាស្រ្ត​នៃបដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្មមុនៗ ទោះបីជា​មានការងារខ្លះ​នឹង​ត្រូវ​បាត់បង់ ជាទូទៅនឹង​មានការបង្កើត​ការងារថ្មីៗ​ដែលប្រសើរជាងមុន កាន់តែមានផលិតភាពជាង និង​មាន​ប្រាក់ឈ្នួល​ខ្ពស់ជាងមុន ។​
យ៉ាងណាក៏ដោយ​ប្រឈម​នឹង​បរិបទ​នេះ កា​រលើក​កម្ពស់ជំនាញ សមត្ថភាព និង​ផលិតភាព និង​កិច្ច​គាំពារ​សង្គម ត្រូវ​បាន​រាជរដ្ឋាភិបាល​កំណត់ជាអាទិភាពខ្ពស់នៅ​ក្នុង​យុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៤ ក៏​ដូចជា​គោលនយោបាយ​អភិវឌ្ឍវិស័យ​ឧស្សាហកម្មកម្ពុជា​ឆ្នាំ​២០១៥-២០២៥ ដើម្បីបន្ត​ពង្រឹងការប្រកួតប្រជែង ជំរុញ​ការ​ធ្វើប្រព្រឹត្ត​កម្ម​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ និង​ធានាបាន​កំណើន​ខ្ពស់បន្ត​ក្នុង​ការ​បង្កើត​ការងារ​កាន់តែ​ល្អប្រសើរ និង​បង្កើន​ប្រាក់ចំណូល​ប្រកប​ដោយ​ស្ថេរភាព និងបរិយាបទ និង​បញ្ចៀស​បាននូវហានិភ័យ និង​ផល​ប៉ះពាល់​​អវិជ្ជមាន​ណាមួយ​ដែលអាចកើតមាន​ឡើងជាយថាហេតុ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន ក៏​បានធ្វើការ​អំពាវនាវ​ដល់សិស្ស និស្សិត និង​កម្មករ​និយោជិត ត្រូវ​ចាប់ផ្តើម​ទទួល​ខុស​ត្រូវក្នុង​ការ​រៀបចំផែនការ​អាជីព​ឱ្យ​បាន​ជាក់លាក់ ដោយ​ធ្វើ​ការ​កំណត់​គោលដៅ​អាជីព​របស់ខ្លួន​ឱ្យ​ច្បាស់​លាស់ ​ឈរ​លើក្តីប្រាថ្នា និង​អាទិភាព​ដែល​ចង់សម្រេច​បាន​ ព្រមជាមួយ​នឹង​ការ​អនុវត្ត​ន៍​នូវ​ការ​សិក្សា​ពេញ​មួយ​ជីវិត៕