ភ្នំពេញ – ដោយសារតែបរិបទ នៃការផ្លាស់ប្តូររបស់ពិភពលោក នឹងធ្វើឱ្យការងារប្រមាណ ១ភាគ៣ នៃការងារបច្ចុប្បន្នក្នុងពិភពលោក នឹងត្រូវផ្លាស់ប្តូរ នៅរយៈពេល១០ ទៅ១៥ឆ្នាំខាងមុខទៀត ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន រដ្ឋមន្រ្ដីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ដ្រី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការនៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងឱកាសចូលរួមពិព័រណ៌ការងារ និងផលិតភាពជាតិឆ្នាំ២០២២ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន បានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងបរិបទដែលរចនាសម្ព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ច និងបច្ចេកវិទ្យា និងពិភពការងារមានការប្រែប្រួលយ៉ាងលឿនដូច្នេះ កម្លាំងពលកម្មទាំងអស់ត្រូវតែត្រៀមខ្លួនជានិច្ចដើម្បីរត់ដេញតាមឱ្យទាន់នូវការអភិវឌ្ឍន៍ថ្មីៗបំផុតនៅក្នុងទីផ្សារការងារ ដោយការចាប់យក និងធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពចំណេះដឹង និងជំនាញចាំបាច់ ដោយមិនត្រូវរង់ចាំដល់ពេលបាត់បង់ការងារនោះទេ ដើម្បីប្រែក្លាយខ្លួនទៅជាកម្លាំងពលកម្មដែលកាន់តែមានសមត្ថភាពក្នុងការបង្កើនតម្លៃ និងផលិតភាព និងភាពប្រកួតប្រជែងកាន់តែខ្ពស់។
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា បើពិនិត្យមើលប្រវត្តិសាស្រ្តនៃបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មមុនៗ ទោះបីជាមានការងារខ្លះនឹងត្រូវបាត់បង់ ជាទូទៅនឹងមានការបង្កើតការងារថ្មីៗដែលប្រសើរជាងមុន កាន់តែមានផលិតភាពជាង និងមានប្រាក់ឈ្នួលខ្ពស់ជាងមុន ។
យ៉ាងណាក៏ដោយប្រឈមនឹងបរិបទនេះ ការលើកកម្ពស់ជំនាញ សមត្ថភាព និងផលិតភាព និងកិច្ចគាំពារសង្គម ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលកំណត់ជាអាទិភាពខ្ពស់នៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៤ ក៏ដូចជាគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍវិស័យឧស្សាហកម្មកម្ពុជាឆ្នាំ២០១៥-២០២៥ ដើម្បីបន្តពង្រឹងការប្រកួតប្រជែង ជំរុញការធ្វើប្រព្រឹត្តកម្មសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងធានាបានកំណើនខ្ពស់បន្តក្នុងការបង្កើតការងារកាន់តែល្អប្រសើរ និងបង្កើនប្រាក់ចំណូលប្រកបដោយស្ថេរភាព និងបរិយាបទ និងបញ្ចៀសបាននូវហានិភ័យ និងផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានណាមួយដែលអាចកើតមានឡើងជាយថាហេតុ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ពេជ សោភ័ន ក៏បានធ្វើការអំពាវនាវដល់សិស្ស និស្សិត និងកម្មករនិយោជិត ត្រូវចាប់ផ្តើមទទួលខុសត្រូវក្នុងការរៀបចំផែនការអាជីពឱ្យបានជាក់លាក់ ដោយធ្វើការកំណត់គោលដៅអាជីពរបស់ខ្លួនឱ្យច្បាស់លាស់ ឈរលើក្តីប្រាថ្នា និងអាទិភាពដែលចង់សម្រេចបាន ព្រមជាមួយនឹងការអនុវត្តន៍នូវការសិក្សាពេញមួយជីវិត៕