ទម្លាប់អានសៀវភៅរបស់កុមារកើត​ចេញពីគំរូរបស់មនុស្សធំ
ភ្នំពេញ – ម្តាយឪពុក និងអាណាព្យាបាលគ្រប់រូបសុទ្ធតែចង់ឱ្យកូនមានទម្លាប់ល្អចេះអានសៀវភៅ និងទទួលបានចំណេះដឹងពីសៀវភៅ ប៉ុន្តែកិច្ចការទាំងនេះមិនមែនជារឿងងាយស្រួលនោះ​​ទេ ប្រសិនបើពួកគាត់​មិនដឹងពីវិធីសាស្ត្រជួយកូនឱ្យចេះអានសៀវភៅ ។ នៅក្នុងកម្មវិធីអំណានឮៗ រៀបចំដោយអង្គការទស្សនៈពិភពលោក កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមីនាកន្លងទៅ យុវជនដែ​ល​ចូលចិត្តអំណានបានលើកឡើងថា ទម្លាប់ការសៀវភៅតាំងពីកុមារកើតឡើងតាមរយៈគំរូភាពអានសៀវភៅរបស់មនុស្សធំនៅក្នុងគ្រួសារ ឬរៀនអានតាមរយៈម្តាយឪពុក។
លោក ប៉េង អាន ស្ថាបនិក​នៃបណ្តាញសង្គម Think with PingAnn-គិតជាមួយប៉េងអាន បាននិយាយថា ទម្លាប់អានសៀវភៅរបស់កុមារមានឥទ្ធិពលពី​រូបភាពដែ​ល​​កុមារបានឃើញ និងចំណាប់អារម្មណ៍កុមារទៅលើអ្វីមួយ។ លោកថា ការចាប់ផ្តើមបណ្តុះទម្លាប់អានសម្រាប់កុមារ ម្តាយឪពុក​ត្រូវរិះរកវិធីសាស្រ្តជំរុញកូនឱ្យបន្សាំខ្លួនទៅនឹងសៀវភៅ។ យ៉ាងណាមិញរាល់បញ្ហាសុទ្ធតែមានដំណោះស្រាយ​ ប្រសិនបើមានឆន្ទៈពិតប្រាកដ ។
លោកបន្តថា គ្រប់គ្នាសុទ្ធតែដើរតួសំខាន់ពាក់ព័ន្ធនឹងវិធីសាស្រ្តជំរុញការអានរបស់កុមារ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការអានក្លាយជាបរិយាកាសបែបកម្សាន្ត និងមានចំណូលចិត្ត​។ លោថា ម្តាយឪពុកគួរជៀសវាងការបង្ខំឱ្យកុមារអានតាមរយៈវីធីហិង្សារាល់គ្រប់ទម្រង់ ដូចជា ការគំហកឱ្យកុមារអាន ស្រែកគំរាមពេលអានខុស ឬយករំពាត់ដាក់ក្បែរពេលអាន និងបង្គាប់បញ្ជាឱ្យកុមារអានតាមតែតម្រូវការរបស់អាណាព្យាបាល។ រាល់អំណានផ្តល់ឱ្យកុមារត្រូវគិតពី​កម្រិតអាយុ ឬចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់កុមារ។
ចំណែកកញ្ញា សេង ហ្គេកលី ជាអ្នកនិពន្ធសៀវភៅ និងជាអ្នកបង្កើតមាតិកាវីដេអូលើកទឹកចិត្តនៅលើបណ្តាញសង្គម បាននិយាយថា សៀវភៅរូបភាពជាគន្លឹះជួយឱ្យកុមារមានចំណង់ចំណងចំណូលចិត្តអាន ហើយអាចបង្កើតជាទម្លាប់អានក្នុងដំណើរជីវិត។ កញ្ញាយល់ថា គំរូភាពអានសៀវភៅ ឬដឹកនាំកុមារឱ្យចេះអានសៀវភៅជាសកម្មភាពវិជ្ជមានដែលម្តាយឪពុកត្រូវជួយកុមារ ហើយមិនមែនត្រឹមតែកូនក្មេងនោះទេ ដែលពេញចិត្តការរៀនសូត្រតាមរយៈគំរូភាព សូម្បីតែមនុស្សធំក៏មានឥរិយាបថដូច្នោះដែរ។
កញ្ញា សេង ហ្គេកលី បានបញ្ជាក់ថា ៖
“ជាទូទៅមនុស្សទទួលយកព័ត៌មាន ឬចំណេះដឹង​តាមរយៈរូបភាពអ្វីមួយ។ ហេតុដូចនេះហើយមនុស្សដែលមានឥទ្ធិពលនៅក្នុងផ្ទះទាំងឡាយ គួរតែធ្វើខ្លួនឱ្យក្លាយជាគំរូសម្រាប់កុមារគ្រប់ឥរិយាបថ មានន័យថា ប្រសិនបើគ្រាន់តែប្រាប់ឱ្យកូនអានសៀវភៅ គឺមិនទាន់មានប្រសិទ្ធភាពនោះទេ ផ្ទុយទៅវិញត្រូវចូលរួមជំរុញកុមារឱ្យមានទម្លាប់ក្នុងការអានតាមរយៈការចូលរួម”
នៅក្នុងកម្មវិធីអំណានឮៗ នេះដែរ កញ្ញា ម៉ៅ ចាន់រស្មី អ្នកនិពន្ធប្រលោមលោកបែបយុវវ័យ បាននិយាយថា ទម្លាប់អានសៀវភៅពីវ័យកុមារតូច រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ គឺដោយសារមា​ន​ម្តាយជាគំរូមុនគេបង្អស់។ ចាន់រស្មី បានឱ្យដឹងថា តាមរយៈសកម្មភាពគំរូល្អៗបែបនេះ សៀវភៅបានក្លាយជាមិត្ត និងជាចំណែកមួយដ៏សំខាន់សម្រាប់បន្តដំណើរជីវិតដ៏វែងឆ្ងាយ។
នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់កញ្ញា កញ្ញា ម៉ៅ ចាន់រស្មី
“ខ្ញុំចម្រើនវ័យមកជាមួយបរិយាកាសសៀវភៅ ទោះចង់ឬមិនចង់ក៏សកម្មភាពនៃការអានត្រូវតែមានខ្លះហើយ ព្រោះនៅក្នុងផ្ទះ ម្តាយរបស់ខ្ញុំមានសៀវភៅជាច្រើនសម្រាប់តាំងទុកឱ្យអាន”
គួររំលឹកថា កម្មវិធីអំណានឮៗ (READ LOUDER) របស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោក ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការអានសម្រាប់កុមារ យុវជន សិស្សានុសិស្ស និងលើកទឹកចិត្តឱ្យឳពុកម្តាយ ចាប់ផ្តើមអានទៅដល់កូនៗរបស់ខ្លួន ដើម្បីបង្កើតទម្លាប់ការអានពីកុមារភាពទៅ ៕