ភ្នំពេញ – អំពើហិង្សាជាបញ្ហាសាធារណៈដែលយើងត្រូវខិតខំទប់ស្កាត់ និងលុបបំបាត់ ដោយសារតែអំពើហិង្សាមានផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរទៅលើសង្គម ហើយបានដាក់សម្ភាធមកលើរាជរដ្ឋាភិបាល ជាពិសេសនៅលើផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងផ្នែកសង្គម។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹងកន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី និងជាអនុប្រធាន គ.អ.ស.អ.ប.អ ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតី ក្នុងពិធីដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការ គណៈកម្មាធិការពិសេសតាមដានការអនុវត្តកម្មវិធីសកម្មភាពនៃសន្និសិទអន្តរជាតិស្ដីពីប្រជាជន និងអភិវឌ្ឍន៍ នាព្រឹកថ្ងៃពុធនេះ។
លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹងកន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី បន្ថែមថា អំពើហិង្សាលើស្រ្តី អំពើហិង្សាលើយេនឌ័រ ជារឿងដ៏អាក្រក់មួយនៃការរំលោភបំពានសិទ្ធិមនុស្ស សិទ្ធិស្រ្តី ព្រោះអំពើហិង្សានេះ បានបង្កគ្រោះថ្នាក់ភ្លាមៗ ដល់អាយុជីវិតស្រី្តរងគ្រោះ និងផ្ដល់ផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានយូរអង្វែងផ្នែករាងកាយ ប្រាជ្ញា ស្មារតី សុខភាពផ្លូវចិត្ត សុខភាពផ្លូវភេទ និងសុខភាពបន្តពូជរបស់ជនរងគ្រោះ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី មានប្រសាសន៍ថា ការទប់ស្កាត់អំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រ អំពើហិង្សាលើស្រ្តី ជាការងារអាទិភាពមានរយៈពេលជាង ២០ឆ្នាំមកហើយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ។ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត បន្តថា ការងារនេះ បានចែងនៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណដំណាក់កាលទី១ ដល់ទី៤ នៅក្នុងផែនការយុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍជាតិ និងផែនការយុទ្ធសាស្រ្តក្រសួងកិច្ចការនារី នារីរតនៈទី១ ដល់ទី៥ និងនៅក្នុងផែនការសកម្មភាពជាតិស្ដីពីការទប់ស្កាត់អំពើហិង្សាលើស្រ្តី ។
លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹងកន្ថាផាវី
“យើងលុបបំបាត់អំពើហិង្សាមិនបានទេនៅក្នុងពិភពលោក ពាក្យលុបបំបាត់អាចធ្វើមិនបាន ប៉ុន្តែយ៉ាងតិចណាស់កាត់បន្ថយឱ្យបានទាបបំផុត”
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី បញ្ជាក់បន្ថែមថា ផែនការសកម្មភាពជាតិស្ដីពីការទប់ស្កាត់អំពើហិង្សាលើស្រ្តី ផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់ រួមមាន ទី១. ការពង្រឹងភាពអង់អាចដល់ស្រ្តី និងក្មេងស្រី ទី២. ការលុបបំបាត់អំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រ ការអនុវត្តប្រកបដោយគ្រោះថ្នាក់ចំពោះស្រ្តី និងក្មេងស្រីតាមរយៈការទប់ស្កាត់ និងធ្វើកិច្ចអន្តរាគមន៍ ផ្ដល់សេវាឱ្យឆ្លើយតបសម្រាប់ជនរងគ្រោះ។
“ការងារទប់ស្កាត់ និងលុបបំបាត់អំពើហិង្សានេះ ជាការងារអន្តរក្រសួងមិនមែនជាការងារដែលធ្វើឡើយដោយក្រសួងកិច្ចការនារីតែម្នាក់នោះទេ ពិតមែនតែក្រសួងកិច្ចការនារីសម្របសម្រួល និងជួយសម្រួលនីតិវិធីឱ្យដំណើរការទៅមុខ”
តាមការបញ្ជាក់របស់ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹងកន្ថាផាវី ក្រសួងកិច្ចការនារីបានបង្កើតក្រុមការងារបច្ចេកទេសមួយជាអន្តរក្រសួង គឺក្រុមការងារបច្ចេកទេសទទួលបន្ទុកឆ្លើយតបចំពោះអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រ ដោយមានសមាសភាពពីក្រសួងចំនួន ១៧ស្ថាប័ន និងមាន ៤០ដៃគូអភិវឌ្ឍជាតិ អន្តរជាតិ និងសង្គមស៊ីវិលដែលចូលរួមក្នុងការងារនេះ ដើម្បីផ្ដល់ជាធាតុចូល អនុវត្តសកម្មភាព និងតាមដានសកម្មភាព និងវាយតម្លៃសកម្មភាព។
គួរជម្រាបជូនថា ពិធីដាក់ដំណើរការជាផ្លូវការ គណៈកម្មាធិការពិសេសតាមដានការអនុវត្តកម្មវិធីសកម្មភាពនៃសន្និសិទអន្តរជាតិស្ដីពីប្រជាជន និងអភិវឌ្ឍន៍ ប្រារព្ធឡើងក្នុងគោលបំណង ទី១. ប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការ និងទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការសមាសភាពគណៈកម្មាធិការពិសេសតាមដានការអនុវត្តក្មវិធីសកម្មភាពនៃសន្និសិទអន្តរជាតិស្ដីពីប្រជាជន និងអភិវឌ្ឍន៍ និងទី២. បញ្ជាក់អំពីការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋភិបាលកម្ពុជាក្នុងការចូលរួមអនុវត្តនៅសេចក្ដីសម្រេចចិត្តរបស់សន្និសិទ្ធកំពូលនៅទីក្រុងណាអូប៊ី ឆ្នាំ២០១៩ ស្ដីពីកម្មវិធីសកម្មភាពនៃសន្និសិទ្ធិអន្តរជាតិពីប្រជាជន និងអភិវឌ្ឍ៕
កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ University of Tasmania Scholarship 2025 ប្រកាសផ្ដល់អាហារូបករណ៍ថ្នាក់ឧត្ដមសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ Tasmania ប្រទេសអូស្រ្តាលី សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៥។
វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនស្វាយរៀង ផ្តល់អាហារូបករណ៍១០០% ចំនួន២៧០កន្លែង
វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនស្វាយរៀង បានប្រកាសជ្រើសរើសនិស្សិតឱ្យចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លើកទី២ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ ដោយផ្តល់អាហារូបករណ៍១០០% សរុបចំនួន ២៧០កន្លែង។