ភ្នំពេញ – ក្រសួងបរិស្ថានបានបង្ហាញការគាំទ្រចំពោះគម្រោងបំពាក់ធុងសំរាមដល់សាលារៀន ចំនួន១៥កន្លែងក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ តាមរយៈសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការចូលរួមពង្រឹងចំណេះដឹងអនាម័យបរិស្ថានតាមសាលារៀន សោភណ្ឌភាពស្អាត និងសុខភាពសិក្សា។
ការប្រគល់ធុងសំរាមដល់សាលារៀននេះ បានធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ ក្រោមអធិបតីរបស់ លោក ខ្វៃ អាទិត្យា អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹងនិងព័ត៌មានបរិស្ថាន និងលោក សន ប៊ុនមាន តំណាងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ, តំណាងគណៈអភិបាលខណ្ឌចំការមន, ខណ្ឌបឹងកេងកង, តំណាងការិយាល័យអប់រំខណ្ឌ, គណៈគ្រប់គ្រងសាលា នាយកសាលា និងយុវជនមួយចំនួនទៀត។
លោក ខ្វៃ អាទិត្យា បានលើកឡើងថា ការគ្រប់គ្រងសំរាមឱ្យបានត្រឹមត្រូវ គឺផ្ដើមចេញពីភាពម្ចាស់ការរបស់យើងម្នាក់ៗ ហើយសិស្សានុសិស្ស គឺជាទំពាំងស្នងឬស្សី ដែលចាំបាច់ត្រូវការបណ្តុះផ្នត់គំនិតក្នុងការទុកដាក់សំរាមឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ការយល់ដឹងពីអនាម័យបរិស្ថាន និងការចូលរួមលើកកម្ពស់សោភណ្ឌភាពស្អាតតាមសាលារៀនផងដែរ។
លោកខ្វៃ អាទិត្យា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការច្នៃប្រឌិតធុងសំរាមជាក្អម ជាអង្រុតនេះ គឺចង់បង្ហាញអំពីអត្តសញ្ញាណរបស់ខ្មែរ និងចូលរួមថែរក្សាជាកេរ្តិ៍ទុកឱ្យក្មេងជំនាន់ក្រោយបានស្គាល់ ជាពិសេសដាស់ស្មារតីប្អូនៗ សិស្សានុសិស្សឱ្យចូលរួមថែរក្សាភាពស្អាត អនាម័យបរិស្ថានស្អាត សោភណ្ឌភាពល្អ គឺចាប់ផ្តើមពីយើងទាំងអស់គ្នា ។
គួរជម្រាបជូនថា ការប្រគល់ធុងសំរាមដល់សាលារៀននៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញធ្វើឡើងសម្រាប់ខណ្ឌចំការមនចំនួន១០ទីតាំង និងខណ្ឌបឹងកេងកងចំនួន៥ទីតាំង៕