បេក្ខភាពតំណាងប្រទេសកម្ពុជា ទទួលចំណាត់ថ្នាក់លេខ ៣ ក្នុងកម្មវិធីសន្និសីទសម្រាប់អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តវ័យក្មេង (APCYS 2021)
ភ្នំពេញ – កុមារី លាង មួយស៊ីង (Leang Mouysing) និង ខៀវ ចាន់ថារីណា (Kheav Chantharina) មកពីសាលារៀន គ្រូយើង ខេត្ត​រតនគិរី ទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់លេខ ៣ នៅក្នុងវិញ្ញាសាវិទ្យាសាស្រ្តបរិស្ថាន – កម្រិតសិស្សច្បង ក្នុងកម្មវិធីសន្និសីទសម្រាប់អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តវ័យក្មេង (APCYS 2021) ដែលប្រព្រឹត្តធ្វើឡើង​នៅ​ប្រទេស​ម៉ិកស៊ីកូកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
កុមារីទាំង២នាក់ដែល​តំណាងឲ្យ​ប្រទេស​កម្ពុជា បានលើក​យក​ប្រធានបទ «កង្វក់ទឹក និងកត្តាធ្វើឲ្យប៉ូពុយឡាស្យុង ចកលូតលាស់ច្រើនក្នុងបឹងកន្សែង» មកធ្វើការ​ប្រកួតប្រជែង​ជាមួយ​ប្រធាន​បទ​ចំនួន ៨៦ផ្សេងទៀត របស់សិស្ស​មក​ពី​ ២១ប្រទេស ។
ប្រធានបទរបស់ពួកគេ និយាយ​អំពីគុណភាពទឹក​នៅ​ក្នុង​បឹងកន្សែង​ខេត្ត​រតនគិរី ក្រោយ​ពីមានការ​បង្ហូរ​ចូលនូវ​កាកសំណល់ចូលទៅក្នុងបឹងដែលធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់គុណភាពទឹក ហើយ​ភាពកង្វក់នេះ​គឺបង្ហាញ​តាមរយៈការ​ដុះលូតលាស់​របស់ចក ដែល​កើន​ឡើងពីមួយ​ឆ្នាំ ទៅមួយ​ឆ្នាំ។
លោក ហួត ជ័យសែន ដែលជាគ្រូបង្គោល​ក្នុង​ការ​ដឹកនាំ​សិស្ស​ទាំង២នាក់ធ្វើ​ការ​ស្រាវជ្រាវ​បាន​មានប្រសាសន៍ថា លោកពិតជា​សប្បាយរីករាយ និង​ជា​មោទនភាពមួយ​ក្នុង​ការ​ដឹកនាំពួកគាត់។ លោកថា ពួកគាត់មានសមត្ថភាពមួយ​របស់ពួកគាត់ តែប្រៀបដូចជាគ្រាប់ពេជ្រ​មួយ​ដែលមិនទាន់ច្នៃ ហើយ​នៅពេល​ដែលច្នៃរួច ពួកគាត់ទទួលបានជ័យលាភីបែបនេះ ធ្វើ​ឲ្យ​លោកជា​អ្នក​ច្នៃក៏មានមោទនភាពផងដែរ ។
តាមលោក ជ័យសែន អ្វីដែលមានមោទនភាពបំផុតនោះ គឺពួកគាត់បាននាំមកជូនមោទកភាពជូនប្រទេសជាតិយើង ហើយវា​ក៏​បានបង្ហាញពីខេត្តរតនគិរីថា ថ្វីត្បិតតែនៅឆ្ងាយពីរាជធានីភ្នំពេញមែន ប៉ុន្តែអាចផលិតធនធានមនុស្ស​ដ៏ល្អ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា កុមារីទាំងពីរ ក៏ជាក្រុមជ័យលាភី (កម្រិតសិស្សច្បង) នៅក្នុងកម្មវិធីប្រកួតស្ទែម By Smart ដែលបានធ្វើឡើងនៅក្នុងមហោស្រពពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជាលើកទី ១៦ កាលពីដើមឆ្នាំ២០២១នេះ ៕