យុវតី ស្រ៊ុន គានារតី ជានិស្សិតឆ្នាំទី៣ ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ នៃសាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិផារ៉ាហ្គន បានក្លាយជាម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងការប្រកួតប្រជែងគំនិតបង្កើតថ្មី កម្ពុជា ៤.០ រដូវកាលទី៥ បន្ទាប់ពីចូលរួមប្រកួតជម្រុះ រហូតដល់វគ្គធ្វើបទបង្ហាញកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ស្រ៊ុន គានារតី ដែលជាយុវតីពោរពេញដោយទំនុកចិត្ត បាននិយាយថា សម្រាប់ការប្រកួតនេះ នាងបានជ្រើសរើសប្រធានបទ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងការជំរុញវិស័យទេសចរណ៍នៅក្នុងទីក្រុងសៀមរាប និងតំបន់ជុំវិញ ដោយសិក្សាលើការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា Smart Tourism Kiosk with IoT។
គានារតី ពន្យល់ថា Smart Tourism Kiosk with IoT គឺជាបញ្ជរអន្តរកម្មដែលដំណើរការដោយ AI មានទីតាំងនៅកន្លែងទេសចរណ៍សំខាន់ៗ ផ្ដល់នូវការណែនាំតាមពេលវេលាជាក់ស្ដែង (ការទាក់ទាញ អាហារ ការដឹកជញ្ជូន)។ ក្នុងនោះ រួមបញ្ចូល IoT សម្រាប់ការផ្ដល់ព័ត៌មានថ្មី (Update) បន្តផ្ទាល់ (អាកាសធាតុដង់ស៊ីតេ ហ្វូងមនុស្ស)។ លើសពីនេះ រួមបញ្ចូល Smart Pass ដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកទេសចរទិញសំបុត្រជាកញ្ចប់សម្រាប់ចូលទស្សនាប្រាសាទអង្គវត្ត ដូចជា ការតាំងពិពណ៌វប្បធម៌ និងសេវាកម្មក្នុងស្រុកនៅកន្លែងតែមួយ។
និស្សិតឆ្នាំទី៣ ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័ររូបនេះ បន្ថែមថា ដោយសារកម្មវិធីប្រកួតនេះមានរយៈពេលខ្លី គឺត្រឹមតែ១០ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះក្នុងការដាក់ពាក្យប្រកួត និងរៀបចំស្លាយសម្រាប់ធ្វើបទបង្ហាញ។ យុវតី ស្រ៊ុន គានារតី បន្តថា បទពិសោធន៍ដែលនាងទទួលបានពីការចូលរួមប្រកួតកម្មវិធីនេះ គឺការគ្រប់គ្រងពេលវេលា តាំងពីពេលចាប់ផ្ដើមសម្រេចចិត្តចូលរួមប្រកួត គឺចាប់ផ្ដើមជ្រើសរើសប្រធានបទ ព្យាយាមស្រាវជ្រាវអត្ថបទ ស្វែងរកបញ្ហាប្រឈម និងរកដំណោះស្រាយក្នុងនាមជាយុវជនសម័យឌីជីថល។ ពេលរៀបចំរួចរាល់ ត្រូវផ្ញើស្លាយបទបង្ហាញទៅកម្មវិធី ដើម្បីជម្រុះពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ បន្ទាប់មកទៀតត្រូវត្រៀមខ្លួនដើម្បីធ្វើបទបង្ហាញ ដើម្បីឱ្យគណៈកម្មការវិភាគ និងវាយតម្លៃ។
ម្ចាស់ជ័យលាភីលេខ១ រូបនេះ បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីការប្រកួតប្រជែងគំនិតបង្កើតថ្មីនេះ បានជួយឱ្យនាងរៀនសូត្រអ្វីថ្មីៗ ការស្រាវជ្រាវលើគំនិតបង្កើតថ្មី ការជួបទំនាក់ទំនងជាមួយមនុស្សជាច្រើន ក៏ដូចជាទទួលបានមតិកែលម្អពីគណៈកម្មការ។ លើសពីនេះ ផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជនបានចូលរួមបង្ហាញសមត្ថភាព ការគិតពិចារណា ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់ធ្វើឱ្យវិស័យទេសចរណ៍នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកាន់តែរីកចម្រើន។
យុវតី ស្រ៊ុន គានារតី ក៏បានលើកទឹកចិត្តយុវជនផ្សេងទៀតឱ្យចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីនេះ ដោយសារវាជាឱកាសល្អមួយធ្វើឱ្យយើងរៀនសូត្របានច្រើន ហើយកុំខ្លាចអត់ទទួលបានជ័យលាភី គឺត្រូវចាប់ផ្ដើមហ៊ានសាកល្បង ហើយបញ្ចេញឱ្យអស់ពីសមត្ថភាព នោះនឹងទទួលបានជោគជ័យ។
កញ្ញា ថូ ម៉ូនីហ្សា ដែលជាគណៈកម្មការវាយតម្លៃ លើកឡើងថា ចំណុចខ្លាំងរបស់ យុវតី ស្រ៊ុន គានារតី ដែលនាំឱ្យឈ្នះជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងការប្រកួតប្រជែងគំនិតបង្កើតថ្មី កម្ពុជា ៤.០ រដូវកាលទី ៥ គឺ ទី១ ការរកឃើញគំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីសម្រាប់កម្ពុជា, ទី២ ការធ្វើបទបង្ហាញនិយាយដោយគ្មានការរអាក់រអួក មានទំនុកចិត្ត របៀបពន្យល់ទៅគណៈកម្មការងាយស្រួលយល់ និង ទី៣ សមត្ថភាពនៃការឆ្លើយសំណួរបានល្អ បេក្ខជនយល់សំណួរដែលគណៈកម្មការសួរ ហើយឆ្លើយតបបានល្អ៕