ក្រុមណិបទូន ជាប់ជ័យលាភីលេខ១ វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រកម្មវិធីជជែកដេញដោលអំពីបញ្ហា «សិទ្ធិស្រ្តី និងបទដ្ឋានយេនឌ័រ»
ភ្នំពេញ – បេក្ខជនមកពីក្រុមណិបទូន ត្រូវគណៈកម្មការប្រកាសឱ្យជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុង​វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីជជែកដេញដោលអំពីបញ្ហាពាក់ព័ន្ធ «សិទ្ធិស្រ្តី និងបទដ្ឋានយេនឌ័រ» ។ ការប្រកួតវគ្គផ្ដាច់ព័្រត្រកាលពីខែតុលាកន្លងទៅនេះ ក្រុមណិបទូនជាក្រុមបដិសេដ ដោយត្រូវ​និយាយប្រកួតលើ ប្រធានបទ “ការចូលរួមរបស់យុវជនគឺជាការចូលរួមចំណែកដ៏សំខាន់មួយក្នុងការបញ្ឈប់ឱ្យមានបទដ្ឋានសង្គមដែលរឹតត្បឹតមកលើសិទ្ធ និងសេរីភាពរបស់ស្រ្តី និងក្មេងស្រីៗ”
យុវតី រឹទ្ធី ស៊ីលាភ និស្សិតឆ្នាំទី៤ នៅវិទ្យាស្ថានភាសាបរទេស បានប្រាប់ AMS ថា គោលបំណងចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលទស្សនៈយុវជននេះ គឺដើម្បីផ្ដល់ជាសំឡេង និងដើរតួជាសំឡេងដល់ស្រ្តី ឬក្មេងស្រីដែលគ្មានឱកាសឈរលើវេទិកាបញ្ចេញសំឡេង និងដើម្បីឱ្យមហាជនបានដឹងឮពីបទដ្ឋានអវិជ្ជមានក្នុងសង្គមទាំងអស់ដែលដាក់បន្ទុកមកលើស្រ្តី និងក្មេងស្រី និងចូលរួមលុបបំបាត់បទដ្ឋានអវិជ្ជមានទាំងអស់គ្នា ។
“ខ្ញុំចង់ធ្វើការរួមគ្នា ជាមួយយុវជនជំនាន់ក្រោយទាំងអស់ដែលមានផ្នត់គំនិតចង់ផ្លាស់ប្ដូរបទដ្ឋានអវិជ្ជមានចំពោះស្រ្តីក្នុងសង្គម និងពង្រឹងភាពអង់អាចដល់ស្រ្តី និងក្មេងស្រីឱ្យមានសិទ្ធិស្មើគ្នារួមចំណែកធ្វើការងារនៅក្នុងសង្គម”
យុវតី រឹទ្ធី ស៊ីលាភ ជានិស្សិតឆ្នាំទី៤ នៅវិទ្យាស្ថាន ភាសាបរទេស
ជុំវិញដំណើរការប្រកួត យុវជន រិទ្ធ បូរីស និស្សិតឆ្នាំទី២ ផ្នែកច្បាប់ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្រ្តនិងវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច និយាយថា បញ្ហាប្រឈមដែលក្រុមរបស់ខ្លួនជួបប្រទះនៅក្នុងការប្រកួត គឺសមាជិកក្រុមនីមួយៗជាប់រវល់រៀងខ្លួន ដោយ​ខ្លះរៀនផង ធ្វើការផង បណ្តាលឱ្យក្រុមមិនសូវមានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីពិភាក្សាគ្នាឱ្យស៊ីជម្រៅ ។ យុវជន រិទ្ធ បូរីស បន្តថា ដំបូងឡើយក្រុមគ្រួសារមិនយល់ស្របអ្វីដែលពួកគេកំពុងធ្វើឡើយ ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីពួកគេពន្យល់ពីគោលបំណងដែលចូលរួមប្រកួត និងបង្ហាញជ័យលាភីដែលទទួលបាន ក្រុមគ្រួសារក៏យល់ច្បាស់ពីពួកគេ និងចូលរួមអបអរជ័យលាភីដែលពួកគេអាចធ្វើបាន ។
“ចំពោះសមាជិកក្រុមវិញមិនមានបញ្ហាអ្វីឡើយ បើទោះជាពួកយើងមកពីខេត្តផ្សេងគ្នា និងសាលាផ្សេងគ្នាពិតមែន ប៉ុន្តែពួកយើងមានភាពស្និទ្ធស្នាល និងចេះសហការគ្នាបានល្អក្នុងការប្រកួត”
យុវជន រិទ្ធ បូរីស និស្សិតឆ្នាំទី២ ផ្នែកច្បាប់ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្រ្តនិងវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច
ចំណែក យុវតី ចេន ស្រីពេជ្រ និស្សិតឆ្នាំទី២ នៅសាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកកាំងភ្នំពេញជំនាញកិច្ចការអន្តរជាតិ បន្ថែមថា ក្រុមណិបទូនចំណាយពេលពេញមួយសប្ដាហ៍សម្រាប់ការប្រកួតនេះ ដោយក្នុងនោះ ចំណាយរយៈពេលបួនថ្ងៃសម្រាប់បញ្ជប់ឯកសាររបស់សមាជិកក្រុមនីមួយៗឡើងបកស្រាយ និងជួយកែតម្រូវគ្នា ។ ចំណែក ពីរថ្ងៃទៀត សមាជិកក្រុមត្រូវហាត់សម និងព្យាយាមទស្សទាយសំណួររបស់គណៈកម្មការ និងទឡ្ហីករណ៍របស់ក្រុមគូប្រកួត ។
ឆ្លងកាត់ការប្រកួតជជែកដេញដោលនេះ  យុវតី ចេន ស្រីពេជ្រ បញ្ជាក់ថា កញ្ញាសប្បាយចិត្តដែលបានចូលរួមក្នុងការប្រកួតនេះ ព្រោះក្រុមរបស់ខ្លួនទទួលចំណេះដឹងច្រើន ក្នុងនោះ ទី១. រៀនធ្វើការងារជាក្រុម ព្រោះការធ្វើការងារក្រុមមានសារៈសំខាន់ណាស់ ត្រូវធ្វើស្មើដៃគ្នា សហការគ្នា ជួយគ្នាតាំងពីចាប់ផ្ដើមរហូតដល់បញ្ជប់ការប្រកួត ។ ទី២. យល់ដឹងពីបញ្ហា និងត្រូវរកដំណោះស្រាយយេនឌ័ដែលជាបញ្ហាសំខាន់មួយនៅប្រទេសកម្ពុជា ។ ទី៣. ទទួលបានការណែនាំពីអ្នកជំនាញដែលធ្វើឱ្យសមាជិកក្រុមយល់កាន់តែច្បាស់អំពីការប្រកួត ក្នុងនោះការប្រឡូកចូលក្នុងសង្គម អាចរស់នៅជាមួយអ្នកដទៃ និងធ្វើការជាមួយអ្នកដទៃ ។
សមាជិកក្រុមមួយរូបទៀត គឺ យុវតី រើន និកា ជានិស្សិតឆ្នាំទី១ នៃសកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ថា ក្រុមរបស់ខ្លួនមានអ្នកណែនាំល្អដែលបានចំណាយពេលវេលាជួយផ្ដល់មតិយោបល់ ជួយឱ្យក្រុមរបស់ពួកគេយល់ពីប្រធានបទកាន់តែស៊ីជម្រៅបន្ថែមទៀត ។ យុវតីរូបនេះ បន្តថា សមាជិកក្រុមរបស់ខ្លួនស្វះស្វែងខ្លាំង សហការគ្នាល្អក្នុងការប្រកួត បើទោះជារវល់រៀងៗខ្លួន ប៉ុន្តែនៅតែអាចឆ្លៀតពេលមកពិភាក្សាជាមួយគ្នា ។
“ក្រុមរបស់ខ្ញុំសាមគ្គីគ្នាបានល្អ ធ្វើអ្វីក៏ស្របគ្នា ហើយគំនិតក៏ដូចគ្នា ហើយក្រុមខ្ញុំអត់ពូកែអីទេ ប៉ុន្តែការសហការក្រុមល្អជាចំណុចលេចធ្លោខ្លាំងរបស់ក្រុមពួកយើង”
យុវតី រើន និកា ជានិស្សិតឆ្នាំទី១ នៃសកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា
បេក្ខនារីដែលលេចធ្លោក្នុងការជជែកដេញដោលរូបនេះ បន្តថា ក្រុមរបស់ខ្លួននៅតែបន្តចូលរួមក្នុងកម្មវិធីជជែកវែកញែកបន្តទៀត ព្រមទាំងមានគំនិតបង្កើតកម្មវិធីមួយ ដើម្បីឱ្យយុវជនចាប់ផ្ដើមចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការប្រកួតជជែកវែកញែកតស៊ូមតិ ព្រោះអាចជួយឱ្យយុវជនយល់កាន់តែច្បាស់​ពីបញ្ហាទាក់ទងនឹងសមភាពយេនឌ័រ អំពើហិង្សា សិក្សាស្រាវជ្រាវបន្ថែមដើម្បីឱ្យយល់កាន់តែច្បាស់ និងទទួលបានចំណេះដឹងបានច្រើន ។
គួរជម្រាបជនថា កម្មវិធីជជែកដេញដោលទស្សនៈយុវជននេះ រៀបចំដោយ RULERS និង NGOCEDAW ដើម្បីលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ពិសេសគឺដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពយុវជន យុវនារីឱ្យមានភាពក្លាហានក្នុងការបញ្ចេញមតិយោបល់ក្នុងបញ្ហាពាក់ព័ន្ធជាមួយសមភាពយេនឌ័រនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ៕