សាលាបឋមសិក្សាឈើខ្លឹមខេត្តត្បូងឃ្មុំ ជាប់ជ័យលាភីសំរិទ្ធសាលាមេត្រីបរិស្ថានឆ្នាំ២០២១
ភ្នំពេញ៖ សាលា​បឋមសិក្សា​ឈើខ្លឹម ដែលមានទីតាំងស្ថិត​នៅ​ភូមិ​ឈើខ្លឹម ឃុំរំចេក ស្រុកមេមត់ ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ ត្រូវ​បានប្រកាស​ជាប់ជ័យលាភីសំរិទ្ធ នៃ​ការប្រឡង​ប្រណាំងសាលាមេត្រីបរិស្ថានឆ្នាំ២០២១។
បើតាម ឯកឧត្តម អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន ថា សាលាមេត្រីបរិស្ថាន ដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការជំរុញឱ្យសហគមន៍មានការចូលរួមរៀបចំអនាម័យបរិស្ថាននៅតាមមូលដ្ឋាន និងស្មារតីការពារនិងអភិរក្សធនធានធម្មជាតិកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន ក៏​បានជំរុញលើកទឹកចិត្តឱ្យគណៈគ្រប់គ្រងសាលា និងអ្នកពាក់ព័ន្ធបន្តប្រតិបត្តិសកម្មភាពមេត្រីបរិស្ថាននៅតាមសាលារៀន និងសហគមន៍ ដើម្បីធ្វើឱ្យសហគមន៍មានអនាម័យ និងសោភ័ណភាពល្អ មានបរិស្ថានល្អ និងសុខភាពល្អ ។
ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹង និងព័ត៌មានបរិស្ថាន បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា កម្មវិធីប្រឡងប្រណាំងសាលាមេត្រីបរិស្ថានថ្នាក់ជាតិរៀបចំឡើងនៅរៀងរាល់ពីរឆ្នាំម្តង ហើយគិតមកទល់បច្ចុប្បន្នក្រសួងបានរៀបចំការប្រឡងប្រណាំងនេះបានចំនួនបីលើករួចមកហើយ ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ឆ្នាំ២០២១នេះ មានសាលាចំនួន៤៨ បានដាក់ពាក្យចូលរួម ហើយបន្ទាប់ពីវាយតម្លៃ មានសាលាចំនួន៦ បានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ជាសាលាមេត្រីបរិស្ថានជាតិលើកទី៣ ។
សាលាទាំង៦ ដែលបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់សាលាមេត្រីបរិស្ថានជាតិលើកទី៣ រួមមានសាលាបឋមសិក្សា​ចំនួន៣ ទី១. សាលាបឋមសិក្សាវត្តចែង ខេត្តបាត់ដំបង ទី២. សាលាបឋមសិក្សា ហ៊ុន សែនក្រុង ខេត្តសៀមរាប និងទី៣. សាលាបឋមសិក្សាឈើខ្លឹម ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ។ ក្នុងនោះ វិទ្យាល័យចំនួន៣ រួមមាន ១. វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន មិត្តភាព ក្រុងព្រះសីហនុ ២. វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន សម្ភៈបុរៈ ខេត្តក្រចេះ និង៣. វិទ្យាល័យចំណេះទូទៅ និងបច្ចេកទេស ព្រះបាទសម្តេចព្រះបរមនាថនរោត្តមសីហមុនី  ខេត្តពំពង់ឆ្នាំង ។
គួរបញ្ជាក់ថា អនុលោមតាមក្របខណ្ឌការងារអាស៊ាន ស្តីពីសាលាមេត្រីបរិស្ថាន  ក្រសួងបរិស្ថានសហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំឱ្យមានការណែនាំដោយផ្តោតលើលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យ ចំនួន០៤ រួមមាន ១.មានគោលការណ៍ និងរដ្ឋបាលរបស់សាលាលើការងារបរិស្ថាន ២. មានការបង្រៀនមេរៀនបរិស្ថាននិងសកម្មភាពអប់រំបរិស្ថាន ៣. មានសម្ភារបរិក្ខារអប់រំបរិស្ថាន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការប្រតិបត្តិបរិស្ថាន ៤. មានភាពជាដៃគូជាមួយអ្នកពាក់ព័ន្ធ និងការផ្សព្វផ្សាយតាមសហគមន៍  និងមានសូចនាករវាស់វែងចំនួន១៨ ៕