ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកឡើងថា កម្ពុជាដើរឈានទៅមុខ១០ឆ្នាំក្នុងការអនុវត្តនូវបំណិនឌីជីថលដែលជាទិសដៅវិនិយោគរបស់ក្រសួងអប់រំ ។ ការលើកឡើងនេះ បានធ្វើឡើងក្នុងឱកាសឯកឧត្តមអញ្ជើញជាអធិបតីភាព ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានស្តីពី កម្មវិធីស្វ័យសិក្សា MoEYS E-Learning ប្រាំខែបន្ទាប់ពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាសាធារណៈ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ការប្រើប្រាស់ App ឌីជីថលប្រើប្រាស់ដើម្បីអនុវត្តវិធីសាស្រ្តបង្រៀន និងរៀនតាមបែបចម្រុះ គឺសិស្សអាចរៀននៅក្នុងថ្នាក់ និងរៀនពីចម្ងាយផង ដោយសិស្សអាចស្វ័យសិក្សាដោយខ្លួនឯង និងជាគន្លងថ្មីមួយទៀតនៅក្នុងវិស័យអប់រំដែលត្រូវអនុវត្តដើម្បីធានាការសិក្សា និងការពារសុវត្ថិភាពសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្សក្នុងបរិបទកូវីដ-១៩ ។
“កម្ពុជាដើរឈានទៅមុខ១០ឆ្នាំក្នុងការអនុវត្តនូវបំណិនឌីជីថលនេះ ជាទិសដៅបន្តវិនិយោគលើការអប់រំតាមបែបឌីជីថល និងបំពាក់កុំព្យូទ័រនៅតាមសាលារៀនបណ្ដើរៗ បន្តលើកទឹកចិត្តសិស្សប្រើប្រាស់ App ទូរទស្សន៍ ឯកសារ ដើម្បីអនុវត្តការអប់រំតាមបែបចម្រុះ”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់បន្ថែមថា រយៈពេលពីរឆ្នាំបន្ទាប់ពីកូវីដ-១៩ នៅកម្ពុជា និងសកលលោក បានប្រែក្លាយវិបត្តិកូវីដ-១៩ នេះ ឱ្យក្លាយជាការលើកកម្ពស់ការអប់រំតាមបែបឌីជីថល នឹងចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់បំណិនសតវត្សទី២១ ទន្ទឹមនឹងនេះ គ្រូបង្រៀនក៏បានខិតខំប្រឹងប្រែងពង្រឹងសមត្ថភាពខាងផ្នែកឌីជីថលផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា កម្មវិធីស្វ័យសិក្សា MoEYS E-Learning បង្កើតឡើងដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសហការជាមួយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ដើម្បីគាំទ្រដល់ដំណើរការអប់រំតាមបែបស្វ័យសិក្សាសម្រាប់សិស្សានុសិស្សនៅគ្រប់ភូមិសិក្សា និងគ្រប់កម្រិតសិក្សា គ្រប់ពេលវេលា និងទីកន្លែងដែលសមប្រកប ។ ក្នុងកម្មវិធីនោះ សិស្សានុសិស្សអាចទទួលបានព័ត៌មានសំខាន់ៗ វីដេអូមេរៀនពីថ្នាក់ទី១ ដល់ថ្នាក់ទី១២ មានកម្រងសៀវភៅ និងឯកសារសិក្សា លំហាត់សាកល្បងសមត្ថភាព រួមជាមួយមុខងារល្អៗជាច្រើនទៀត ៕