និស្សិតអាហារូបករណ៍បរទេស លោក ចេង បូរិទ្ធ÷ យើងគួរមកធ្វើការបម្រើជាតិ ប្រសើរជាងធ្វើការនៅបរទេស
ភ្នំពេញ៖ ការសិក្សានៅក្រៅប្រទេសគឺជាបំណងប្រាថ្នារបស់សិស្សនិស្សិតគ្រប់រូប។ ជារៀងរាល់ឆ្នាំនិស្សិតកម្ពុជាជាច្រើនបានប្រកួតប្រជែងគ្នាដើម្បីទទួលអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សានៅបរទេស។ ក្នុងនោះ និស្សិតមួយចំនួនបានបន្តធ្វើការងារនៅប្រទេសដែលខ្លួនបានសិក្សា ខណៈនិស្សិតខ្លះទៀតសម្រេចចិត្តត្រឡប់មកប្រទេសកំណើតវិញ។
លោក ចេង បូរិទ្ធ អតីតសិស្សអាហារូបករណ៍សិក្សានៅប្រទេសថៃបានបញ្ជាក់ថា​ និស្សិតគួរតែធ្វើការបម្រើជាតិរបស់ខ្លួន ប្រសើរជាងធ្វើការងារក្រៅប្រទេស។
លោក ចេង បូរិទ្ធ បានលើកឡើងថា៖
“ខ្ញុំទទួលបានអាហារូបករណ៍សិក្សានៅប្រទេសថៃមែន ប៉ុន្តែខ្ញុំគិតថាយើងគួរតែត្រឡប់មកធ្វើការងារនៅប្រទេសរបស់ខ្លួនវិញទើបជារឿងមួយល្អសម្រាប់សង្គម និងប្រទេសជាតិ”
យុវជនដែលមានដើមកំណើតមកពីខេត្តកំពង់ចាមរូបនេះ បានបន្ថែមទៀតថា បើនិយាយពីប្រាក់ខែ ទោះធ្វើការងារនៅក្រៅស្រុកក្តី ឬក្នុងស្រុកក្តី មិនសូវខុសគ្នាប៉ុន្មានទេ។ ចំណុចសំខាន់គឺយើងចេះមើលពីជម្រើសថា មួយណាចំណេញជាងសម្រាប់ជីវិតយើង។ ធ្វើការងារនៅក្រៅស្រុក ពេលខ្លះថ្វីត្បិតតែទទួលបានចំណូលច្រើនជាងនៅក្នុងស្រុកបន្តិចមែន តែយើងមិនសូវបានជួយសង្គមយើងនោះទេ។ បន្ថែមពីលើនេះ ជីវិតរស់នៅស្រុកគេក៏ត្រូវការចំណាយច្រើនជាងនៅស្រុកកំណើតដែរ ហេតុនេះបើនិយាយពីរឿងលុយកាក់ទាល់តែត្បិតត្បៀតបន្តិច។
អតីតសិស្សពូកែគណិតវិទ្យាទូទាំងប្រទេសរូបនេះបានបន្តទៀតថា បើនិស្សិតមានចំណេះដឹងល្អ បានបញ្ចប់ការអប់រំពីបរទេស ពួកគាត់អាចនឹងមានឱកាសការងារច្រើននៅក្នុងប្រទេសរបស់ខ្លួន ហើយតំណែង និងប្រាក់ខែក៏មិនអន់នោះដែរ។ លោកថា ការសិក្សានៅបរទេសអាចរៀនស្វែងយល់បានច្រើនអំពីបរិបទនៃការរស់ និងភាពខុសប្លែកនៅក្នុងសង្គមនៃជាតិសាសន៍ដទៃ រួមទាំងអាចជួបមនុស្សថ្មីៗដែលមកពីមជ្ឈដ្ឋានជាច្រើននៅជុំវិញពិភពលោក។
លោក ចេង បូរិទ្ធ បានបន្ថែមថា ការរៀនសូត្រពីគេដើម្បីក្រេបយកចំណេះ និងជំនាញមកអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសរបស់ខ្លួនគឺជារឿងមួយដ៏ល្អ។ យ៉ាងណាម៉ិញ លោក បូរិទ្ធ នៅតែចង់ឃើញយុវជនខ្មែរត្រឡប់មកធ្វើការនៅប្រទេសកំណើតរបស់ខ្លួន ដើម្បីផ្ដល់ប្រយោជន៍លើសលប់នៅក្នុងសង្គមខ្មែរឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនលើគ្រប់វិស័យ។
ទន្ទឹមនឹងនោះដែរ លោកបានបន្ថែមថា ក្នុងចំណោមយុវជនខ្មែរយើង មានមនុស្សពូកែជាច្រើន ព្រោះតាមបទពិសោធន៍ផ្ទាល់របស់លោក ឃើញមាននិស្សិតខ្មែរយើងមិនតិចទេដែលទទួលបានលទ្ធផលសិក្សាល្អជាងយុវជនមកពីប្រទេសដទៃ។ លោកថា យុវជនខ្មែរបច្ចុប្បន្នចាប់ផ្តើមមើលឃើញពីតម្លៃនៃការតស៊ូ និងខិតខំអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរហូតក្លាយជាមនុស្សខ្លាំង ក្លាហាន និងលេចធ្លោក្នុងការប្រកួតប្រជែងនានាជាអន្តរជាតិ។​ គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា លោក ចេង បូរិទ្ធ ធ្លាប់ទទួលអាហារូករណ៍សិក្សាផ្នែកគណិតវិទ្យាទៅសិក្សានៅប្រទេសថៃនៅកាលពីឆ្នាំ២០១២។ លើសពីនេះផងដែរ លោកក៏ជាអតីតសិស្សទូទាំងប្រទេសផ្នែកគណិតវិទ្យានៅក្នុងឆ្នាំ២០១១ផងដែរ។ សព្វថ្ងៃ លោក ចេង បូរិទ្ធ គឺជាគ្រូបង្រៀនផ្នែកគណិតវិទ្យា នៅសាលានារីហេបភីច័ន្ទតារា៕