គ្រួសារជាផ្នែកសំខាន់ចូលរួមពង្រឹងសុខភាពផ្លូវចិត្តយុវជន
ភ្នំពេញ៖ សុខភាពផ្លូវចិត្តជាផ្នែក​មួយសំខាន់សម្រាប់ការរស់នៅ ដែលមនុស្សគ្រប់រូបត្រូវ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ដូច​សុខភាព​ផ្លូវកាយដែរ ។ បើសុខភាព​ផ្លូវ​ចិត្ត​មិន​ល្អ ផលិតភាពនិងគុណភាពជីវិតក៏ធ្លាក់ចុះ ហើយអាច​បណ្តាលឱ្យ​យើង​កើត​ជំងឺ​ថប់​បារម្ភ ឬ​បាក់​ទឹកចិត្តជាដើម ។ លោកស្រី សុខ ផាណែត អ្នកផ្ដល់ប្រឹក្សាផ្នែកផ្លូវចិត្ត​នៃ​អង្គការចិត្តសាស្ត្រសង្គម អន្តរវប្បធម៌ (TPO) បានលើកឡើងថា សមាជិកគ្រួសារគួរមានទម្លាប់បើកចិត្តស្ដាប់រឿងរ៉ាវផ្លូវចិ​ត្តយុវជន និង​បង្ហា​ញ​វិធីសាស្ត្រ​ដោះ​​ស្រាយផ្សេងៗដើម្បី​​ជំរុញ​​​សុ​​​ខ​ភា​ពផ្លូវចិត្តរបស់យុវជនឱ្យកាន់តែប្រសើរ ។
លោកស្រី សុខ ផាណែត អ្នកផ្ដល់ប្រឹក្សាផ្នែកផ្លូវចិត្ត​មានប្រសាសន៍ថា ទម្លាប់ឆាប់វិនិច្ឆ័យ ឬផ្តល់ដំបូន្មានខុសបែបបទពីគ្រួសារ ឬមនុស្សនៅជុំវិញខ្លួនទៅ​កា​ន់​យុវ​ជន បណ្តាលឱ្យយុវជនបាត់បង់ភាពក្លាហាន ខ្សត់និយាយ ហើយគិតថានិយាយបញ្ហាផ្លូវចិត្តជារឿងមិនល្អ ។
អ្នកជំនាញសុខភាពផ្លូវចិត្តរូបនេះបានបន្តថា យុវជនស្ថិតក្នុងវ័យកំពុងចង់ដឹង ចង់លឺ និងចែករំលែកបញ្ហាផ្សេងៗទៅកាន់ក្រុមគ្រួសារ ប៉ុន្តែបើគ្រួសារ ឬមនុស្សជុំវិញខ្លួន មិនបើកចិត្តទូលាយស្ដាប់ពីបញ្ហានោះទេ វាជារឿងគ្រោះថ្នាក់សម្រាប់យុវជន ។
“យុវជនចន្លោះអាយុ ១៥ ទៅ ១៩បាត់បង់ជីវិត ដោយសារសង្រ្គាម គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ និងបញ្ហានានាជាដើម​ ប៉ុន្តែគ្រួសារមិនយល់ចិត្តគឺជាមូលហេតុទីបួនធ្វើឱ្យយុវជនបាត់បង់ជីវិត”
លោកស្រី សុខ ផាណែត
លោកស្រីបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តជាមូលហេតុទីមួយដែលនាំយុវជនបាត់បង់សមត្ថភាព មានគំនិតអវិជ្ជមាន ការចងចាំមិនល្អ និងលែងមានគំនិតបង្កើតថ្មីជាដើម ។ ដូច្នេះមានតែគ្រួសារទេដែលនៅក្បែរយុវជនច្រើនជាងគេ គ្រួសារជាកត្តាលីករសំខាន់ និងជាទីកន្លែងដែលផ្តល់ភាពកក់ក្តៅនិយាយពី អារម្មណ៍ បញ្ហាផ្លូវចិត្ត ជជែកពិភាក្សា និងដោះស្រាយបញ្ហា ដើម្បីថែរក្សារសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវជនឱ្យបានល្អ ។
លោកស្រី សុខ ផាណែត និយាយថា សុខភាពផ្លូវចិត្តជារឿងដែលគួរនិយាយ ។ ការនិយាយពីការចង់សម្លាប់ខ្លួន មិនមែនជារឿងអាម៉ាស ឬលាក់ទុក្ខនៅក្នុងចិត្តនៅទេ តែជារឿងដែលត្រូវនិយាយជាមួយអ្នកដែលអាចទុកចិត្តបាន ។ លោកស្រី បន្តថា នៅពេលដែលមានបញ្ហាត្រូវស្វែងរកជំនួយ ឬត្រូវពិភាក្សាអំពីសុខភាពផ្លូវចិត្តជាមួយអ្នកជំនាញជាបន្ទាន់។
អ្នកឯកទេស​ខាង​សុខភាព​ផ្លូវ​ចិត្ត បានបញ្ជាក់ថា ជាទូទៅ​ថាអ្នក​ដែល​មាន​សុខភាព​ផ្លូវ​ចិត្ត​ល្អ គឺ​ជា​បុគ្គល​ដែល​មាន​អាកប្បកិរិយា​និង​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​ជា​មួយ​មនុស្ស​ជុំ​វិញ​ខ្លួន មាន​អារម្មណ៍​ជ្រះ​ថ្លា មាន​សមត្ថភាព​អាច​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា ឬ​វិបត្តិ​ផ្សេងៗ​ដោយ​អារម្មណ៍​វិជ្ជមាន និង​អាច​បំពេញ​ការងារ​ក្នុង​ជីវិត​រស់​នៅ​បាន​យ៉ាង​ល្អ​ប្រសើរ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើលោកអ្នកត្រូវការការគាំទ្រសេវាប្រឹក្សាយោបល់ និង បញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត ជាពិសេសទាក់ទងនឹងការព្រួយបារម្ភទៅលើជំងឺកូវីដ១៩ ដែលកំពុងតែរាតត្បាត អាចផ្ញើសារទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុករបស់ TPO Cambodia ឬទូរស័ព្ទមកកាន់លេខ​ ០១៧ ២២២ ៣៧២​ ០១០ ២២២ ៤៧៨ ០៩៧ ៩១១១ ៩១៨​ ០៨៩ ៦៦៦ ៣២៥ ធ្វើការពីថ្ងៃថ្ងៃចន្ទ ដល់អាទិត្យ ចាប់ពីម៉ោង ៨:០០ព្រឹក -១០:០០យប់ ៕