សិល្បៈ៦ចំណុចក្នុងការដឹកនាំខ្លួនឯងឱ្យបានល្អប្រសើរ
ពាក្យថាដឹកនាំខ្លួនឯងជាពាក្យធំទូលំទូលាយដែលអ្នកត្រូវដឹង និងស្វែងយល់ដើម្បីអាចដឹកនាំខ្លួនឯង និងក្លាយខ្លួនជាអ្នកដឹកនាំល្អបាន ។ ចង់ធ្វើជាអ្នកដឹកនាំដែលល្អ ខ្លួន​ឯងត្រូវចេះដឹកនាំខ្លួនឯង និងចេះពីអ្វីដែលចង់ដឹកនាំគេសិន ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកស្រី នុត ក្លារ៉ា នាយិកាប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនអប្សរា មេឌា សឺវីស នៅក្នុងសិក្ខាសាលា «មគ្គុទេសក៍សម្រាប់អ្នកដឹកនាំវ័យក្មេង រដូវកាលទី ៣» កាលពីពេលថ្មីៗកន្លងទៅ ។
លោកស្រី នុត ក្លារ៉ា លើកឡើងថា តាមការស្រាវជ្រាវអ្នកដឹកនាំទាំងអស់សុទ្ធតែមានអាថ៌កំបាំងផ្សេងៗគ្នា ដូចនេះលោកស្រីនឹងចែករំលែកគន្លឹះសំខាន់ចំនួន៦ដើម្បីអាចដឹកនាំខ្លួនឯងបានល្អ ។
ចំណុចសំខាន់ទាំង៦រួមមាន៖
១. ការតស៊ូព្យាយាម ៖ អ្នកដឹកនាំជាមនុស្សដែលផ្ដល់តម្លៃការងារខ្លួនឯងខ្លាំងណាស់ដូចនេះនឹងមានការខិតខំប្រឹងប្រែងតស៊ូព្យាយាមក្នុងការងារជាខ្លាំង ។ ហើយអ្នកដឹកនាំជឿថា ភាពជោគជ័យមិនមានផ្លូវកាត់នោះទេ មិនអាចនៅសុខៗអាចក្លាយជាអ្នកដឹកនាំដោយមិនមានការតស៊ូឡើយ មានតែការខិតខំនោះទេទើបទទួលបានជោគជ័យ ។
២. ចិត្តអំណត់ ៖ ជាអ្នកដឹកនាំត្រូវមានចិត្តអំណត់ ចិត្តធ្ងន់ ចង់ធ្វើរឿងធំត្រូវមានចិត្តអំណត់ ព្រោះរបស់ល្អត្រូវការពេលវេលា ។ នៅពេលដឹកនាំ អ្នកនឹងជួបរឿងរ៉ាវ និងឧបសគ្គជាច្រើន​ដូចនេះត្រូវធ្វើចិត្តឱ្យអំណត់ ចិត្តត្រជាក់និងស្វែងរកដំណោះស្រាយ មិនអាចជួបរឿងបន្តិចបន្តួចអាចធ្វើឱ្យចិត្តអ្នកដឹកនាំរង្គោះរង្គើ ឆាប់តូចចិត្ត ឡើយ ។ ប្រសិនបើអ្នកមិនអាចដឹកនាំខ្លួនឯងបានល្អទេ អ្នកក៏មិនអាចក្លាយជាអ្នកដឹកនាំគេបានល្អដែរ ។
៣. ការលះបង់ ៖ ប្រសិនបើអ្នកមិនអាចលះបង់ដើម្បីអ្វីដែលអ្នកចង់បាន នោះអ្វីដែលអ្នកចង់បាននឹងក្លាយជាការលះបង់ ​។ ដូចនេះអ្នកដឹកនាំយល់ច្បាស់ពីការដឹកនាំនឹងលះបង់ជាច្រើនដើម្បីក្លាយខ្លួនជាអ្នកដឹកនាំល្អ ដូចជា លះបង់កម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្ត ប្រាជ្ញាស្មារតី លះបង់ពេលវេលា ឬអ្វីនៅជុំវិញខ្លួនដើម្បីអ្វីមួយ ឬនរណាម្នាក់ដែលគាត់យល់ថាមានតម្លៃធំធេងជាងការលះបង់ផ្ទាល់ខ្លួនរបស់គាត់ ។
៤. ភាពស្ថិតស្ថេរ ៖ អ្នកដឹកនាំមិនធ្វើរឿងមួយតែម្ដងនោះទេ គឺគាត់នឹងខិតខំធ្វើរឿងនោះដដែលៗរាល់ថ្ងៃដើម្បីសម្រេចគោលដៅរបស់គាត់ ព្រោះការធ្វើអ្វីដែលមានគោលដៅអាចធ្វើឱ្យមានភាពស្ថិតស្ថេរ និងធ្វើឱ្យអ្នកដឹកនាំដឹងពីអ្វីដែលគាត់ត្រូវធ្វើឈានទៅរកគោលដៅធំរបស់ដែលមានការឆ្លងកាត់ពេលវេលាយូរ ។
៥. វិន័យ ៖ អ្នកដឹកនាំគាត់ជឿទៅលើវិន័យ វិន័យជាអំណាច និងជាដំណោះស្រាយយ៉ាងធំជាមួយនឹងបញ្ហា ភាពស្មុគស្មាញជាច្រើនសម្រាប់អ្នកដឹកនាំ ។ វិន័យក្នុងចំណុចនេះគឺ នៅពេលអ្នកដឹកនាំសម្រេចចិត្តធ្វើអ្វីមួយ មានន័យថាគាត់ធ្វើរឿងមួយនោះឱ្យបានសម្រេច ។
៦. ទំនុកចិត្តលើខ្លួនឯង ៖ អ្នកដឹកនាំ និងបុគ្គលគ្រប់រូបមិនអាច និងមិនគួរគិតយកខ្លួនឯងទៅប្រៀបធៀបជាមួយអ្នកដទៃនោះទេ ។ អ្នកត្រូវប្រើប្រាស់ពាក្យសម្ដីជាមួយខ្លួនឯងឱ្យបានត្រឹមត្រូវដើម្បីជម្រុញ និងលើកទឹកចិត្តខ្លួនឯងពីខាងក្នុង រៀនស្ដីបន្ទោសឱ្យខ្លួនឯដើម្បីកែលម្អខ្លួនឯងនិងមានទំនុកចិត្តខ្លួនឯងខ្លាំងជាមុន ។ អ្នកដឹកនាំតែងតែមើលឃើញថា ភាពស្រស់ស្អាតពិតប្រាកដជាភាពខុសប្លែកគ្នា ចម្រុះគ្នាហើយនៅជាមួយគ្នាបាន មិនចាំបាច់ទាល់តែគេដូចយើងហើយយើងដូចគេនោះទេ ប៉ុន្តែអាចរស់នៅជាមួយគ្នាបាន និងធ្វើឱ្យរឿងនោះស្អាតជាងមុន ។
« អ្នកដឹកនាំពិតប្រាកដមិនធ្វើរឿងដែលស្រួលនោះទេ តែធ្វើរឿងដែលត្រឹមត្រូវ»
លោកស្រី នុត ក្លារ៉ា
គួរបញ្ជាក់ដែរថាកម្មវិធីសិក្ខាសាលា «មគ្គុទេសក៍សម្រាប់អ្នកដឹកនាំវ័យក្មេង» ត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីចូលរួមចំណែកបណ្ដុះបណ្ដាលយុវជន មិត្តនិស្សិត និងអ្នកដឹកនាំវ័យក្មេងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ កម្មវិធីនេះ ផ្ដោតលើប្រធានបទសំខាន់ៗចំនួន ៣ដូចជា សិល្បៈនៃការដឹកនាំខ្លួនឯង, សិល្បៈនៃការដឹកនាំក្រុម និងសិល្បៈក្នុងការដឹកនាំស្ថាប័ន៕