“ទំព័រហ្វេសប៊ុករៀនថតនេះ គឺខ្ញុំខ្លួនឯងជាអ្នករៀន ហើយអ្នកដែលមើលវីដេអូរបស់ខ្ញុំក៏បានរៀនបន្ត។ ខ្ញុំដាក់ពាក្យថារៀនថត រៀនបណ្ដើរធ្វើបណ្ដើរ ហើយខ្ញុំជឿជាក់ថាការៀនសូត្រមាននៅគ្រប់ទីកន្លែង គ្រប់ទ្រង់ទ្រាយ និងគ្រប់ទីតាំង”
កាលពីកុមារភាពលោក ឆេង សុភ័ក្រ្ត បានរំលឹកប្រាប់ថា លោករើសបានម៉ាស៊ីនថតចាស់មួយ ហើយបានកាន់ម៉ាស៊ីននោះលេង ក្រោកមកក៏ចាប់អារម្មណ៍ថា ចង់ក្លាយជំនាញថតរូប។ លោកទទួលបានអាហារូបករណ៍សិក្សានៅប្រទេសណ័រវេរ និងសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យផ្នែកទស្សនវិជ្ជា និងស្ទូឌីយោសិល្បៈនៅសហរដ្ឋអាមេរិក។
មានចំណេះជំនាញក្នុងផ្នែកសិល្បៈថត លោកសុភ័ក្រ្ត បានយកអ្វីដែលបានរៀនមកចែករំលែកបន្ត ដោយបញ្ជាក់ច្បាស់លាស់ថា មានមូលដ្ឋានគ្រឹះ និងមានការហ្វឹកហាត់ពីមហាវិទ្យាល័យដែលលោកបានរៀន។ លោកបានរំលឹកថា កាលបង្កើតផេករបស់លោកដំបូងមិននឹកស្មានថាអាចបន្តបានដល់សព្វថ្ងៃហើយក្លាយជាប្រយោជន៍ដល់មនុស្សជាច្រើននាក់ដែលនិយមវិស័យថតរូបឡើយ ដោយកាលនោះលោកចាប់ផ្ដើមថតវីដេអូដើម្បីរំលឹកមេរៀន ក៏ដូចជាអនុវត្តទ្រឹស្ដីដែលលោកធ្លាប់រៀននៅសាលាតែប៉ុណ្ណោះ។
មិនមែនគ្រប់គ្នាសុទ្ធតែនិយមនូវវប្បធម៌ចែករំលែក ចំណេះដឹងនិងជំនាញដែលខ្លួនមានទៅកាន់អ្នកដទៃទេ ដោយគិតថាវាខាតប្រយោជន៍ ឬពេលវេលា​ តែចំពោះលោក សុភ័ក្រ្ត វិញយល់ថា ការចែករំលែកចំណេះដឹងទាំងនេះមិនមានអ្វីខាតបង់អ្វីទេ វាកាន់តែធ្វើឱ្យសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនអភិវឌ្ឍទៅមុខ។
ម្ចាស់ទំព័រហ្វេសប៊ុករៀនថតរូបនេះ បានចែករំលែកបន្តថា នៅបរទេស​ ឬនៅប្រទេសជិតខាងគេតែងមានក្លឹបអ្នកថតរូប មានការជួបជុំដើម្បីផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធ ក៏ដូចជាចែករំលែកការណែនាំ ដល់អ្នកដែលគាត់ទើបតែចេះទិញឧបករណ៍ថតឱ្យត្រូវ ប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ឱ្យមានប្រយោជន៍ យល់ដឹងពីឧបករណ៍ដែលគាត់ប្រើប្រាស់ឱ្យអស់ពីលទ្ធភាពដើម្បីរួមគ្នាជំរុញឱ្យវិស័យថតរូបកាន់តែរីកចម្រើនទៅមុខ។ ការចែករំលែក មិនត្រឹមតែអាចពង្រឹងសមត្ថភាពខ្លួនឯងនោះទេ តែក៏ជាកត្តាជម្រុញកម្លាំងធនធាននៅក្នុងសង្គមផងដែរ។
ការចែករំលែកចំណេះដឹងជាផ្នែកមួយនៃបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានថ្មីរលកក្រោយឱ្យមានសមត្ថភាពខ្លាំងជាងរលកមុន។ បើមានឱកាសគួរចែករំលែកបន្តឱ្យបានច្រើន ដោយសារអ្នកចេះពិតប្រាកដគឺជាអ្នកមានសមត្ថភាពបណ្ដុះបណ្ដាលអ្នកដែលមិនចេះបន្ថែមទៀត។ នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់លោក ឆេង សុភ័ក្រ្ត ម្ចាស់ទំព័រហ្វេសប៊ុក “រៀនថត” ។