ភ្នំពេញ៖ នៅព្រឹកថ្ងៃទី31 ខែធ្នូនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានជូនដំណឹងដល់សិស្សជាប់បាក់ឌុបទាំងអស់ ឱ្យប្រញ៉ាប់រួសរាន់ទៅដាក់ពាក្យនៅតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា ដែលធ្លាប់បានជ្រើសរើសអាហារូបករណ៍កន្លងមក ដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍សិក្សា។ នេះបើតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
សេចក្ដីជូនដំណឹងបានបញ្ជាក់ថា ដើម្បីទទួលបានអាហារូបករណ៍ចូលរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ មិនបង់ថ្លៃសិក្សា100% នៅតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាដែលបេក្ខជនបានដាក់ពាក្យស្នើសុំអាហាររូបករណ៍កន្លងមក បេក្ខជនត្រូវរួសរាន់ទៅដាក់ពាក្យនៅតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាដែលបានជ្រើសរើស(មុខជំនាញទី១)កន្លងមក។
ក្រសួងអប់រំបានឱ្យដឹងទៀតថា គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សានីមួយៗ នឹងជ្រើសរើសបេក្ខជននិស្សិតទៅតាមចំនួន និងប្រភេទអាហារូបករណ៍ មានសិស្សទូទៅ សិស្សជានារីសិស្សក្រីក្រ សិស្សមកពីតំបន់ជួបការលំបាក និងសិស្សមានពិការភាព (ជាប់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ) ដូចបានកំណត់នៅក្នុងសៀវភៅកម្រងព័ត៌មានដែលក្រសួងអប់រំបានផ្សព្វផ្សាយ។ ករណីបេក្ខជនមិនបានទៅដាក់ពាក្យទាន់ពេលវេលា នោះនឹងបាត់បង់ឱកាសទទួលបានអាហារូបករណ៍។
គួររំលឹកដែរថា កាលពីថ្ងៃទី16 ខែធ្នូកន្លងទៅ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានសម្រេចឱ្យបេក្ខជនចុះឈ្មោះប្រឡងបាក់ឌុប ឆ្នាំសិក្សា 2019-2020 ជាប់ជាស្ថាពរដោយគ្មានកំណត់និទ្ទេស។ ការសម្រេចនេះ ធ្វើឡើងតាមអនុសាសន៍របស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា កក្នុងន័យចូលរួមប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ-19 នៅក្នុងសហគមន៍។
បវេសនកាលឆ្នាំសិក្សា 2020-2021 ក្រសួងអប់រំបានកំណត់យកថ្ងៃទី 11 ខែមករា ឆ្នាំ2021 ខាងមុខនេះ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួងបានបញ្ជាក់ថា គ្រឹះស្ថានសិក្សា និងអ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ត្រូវអនុវត្តឱ្យបានខ្ជាប់ខ្ជួននូវគោលការណ៍ប្រតិបត្តិស្តង់ដារ (SOP) របស់ក្រសួងអប់រំ រក្សាគម្លាតសង្គមនិងបុគ្គល ហើយក្នុងករណីចាំបាច់ ត្រូវពាក់ម៉ាស់ក្នុងបរិវេណគ្រឹះស្ថានសិក្សា ។