អត្ថប្រយោជន៍ ៥ យ៉ាងទទួលបានពីការអានសៀវភៅ
អំណានជាផ្នែកមួយសំខាន់នៅក្នុងជីវិត។ ទម្លាប់អានសៀវភៅ ពេលខ្លះជាចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់បុគ្គលដែលចង់រៀនសូត្រពីអ្វីដែលថ្មី ឬរឿងរ៉ាវពុំធ្លាប់បានដឹង និងអានសៀវភៅដើម្បីបំបាក់អផ្សុកជាដើម។ បុគ្គលខ្លះអានសៀវភៅដើម្បីស្វែងរកដោះស្រាយបញ្ហាកំពុងជួបប្រទះនៅក្នុងជីវិតទាំងបច្ចុប្បន្ន និងត្រៀមសម្រាប់អនាគត។ ខាងក្រោមនេះ ជាអត្ថប្រយោជន៍សំខាន់ទាំង ៥ ដែលអ្នកអានទទួលបានពីទម្លាប់អានសៀវភៅ៖
1. ការអានសៀវភៅធ្វើឱ្យអ្នកយល់កាន់តែទូលំទូលាយ ៖ អានសៀវភៅអាចឱ្យអ្នកទទួលបានចំណេះដឹងកាន់តែទូលាយ ដោយសារពិចារណាចំណុចនីមួយៗបានស៊ីជម្រៅ។​ មិនតែប៉ុណ្ណោះអានសៀវភៅជួយអ្នកឱ្យយល់ពីទស្សនៈរបស់ក្រុមណាមួយកាន់តែច្បាស់។ ឧទាហរណ៍ថា ប្រសិនបើអ្នកចង់ដឹងអំពីជីវភាពរស់នៅរបស់ជនជាតិដើមភាគតិចណាមួយ អ្នកអាចដឹងលម្អិតពីទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណី និងទីតាំងភូមិសាស្ត្ររស់នៅរបស់ពួកគេតាមរយៈអំណាន។
2. ការអានជួយឱ្យខួរក្បាលរបស់អ្នកមានសុខភាពល្អ ៖ ធ្វើលំហាត់ប្រាណជាប្រចំាជួយឱ្យសុខភាពរាងកាយនិងចិត្តរឹងមាំល្អ។ ដូចគ្នានេះដែរ ទម្លាប់អានសៀវភៅជាប្រចាំ ក៏ជាលំហាត់មួយដែលជួយឱ្យខួរក្បាលរបស់អ្នកមានសុខភាពល្អដែរ។
3. ការអានជួយកាត់បន្ថយភាពស្ត្រេស ៖ នៅពេលដែលផ្តោតអារម្មណ៍អានសៀវភៅពី ១០ ទៅ ១៥នាទី អាចឱ្យអ្នកបំភ្លេចបញ្ហាស្មុគស្មាញនានាបានយ៉ាងមានប្រសិទ្ធិភាព។ សៀវភៅអាចផ្ដល់ភាពរីករាយដល់ជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់យើង។ ការសិក្សាមួយបានរកឃើញថា នៅពេលមនុស្សម្នាក់ចំណាយពេលវេលា ៦នាទីអានសៀវភៅ អាចកាត់បន្ថយស្រ្តេសបានរហូតដល់ ៦៨ ភាគរយ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ តាមរយៈជំនក់ចិត្តនិងបញ្ចូលអារម្មណ៍ទៅអំណានសៀវភៅល្អមួយក្បាល ភាពតានតឹងឬកង្វល់ទាំងឡាយអាចរលាយបាត់ភ្លាម។
4. ការអានជួយឱ្យអ្នកគេងលក់ស្រួល ៖ សៀវភៅជួយឱ្យអ្នកមានអារម្មណ៍រីករាយមុនពេលគេងលក់។ ការអានសៀវភៅ អាចជួយឱ្យអ្នកគេងលក់ស្កប់ស្កល់ក្នុងដំណេក។ នៅពេល​អ្នក​អាច​ទទួលអនុវត្ត​ទម្លាប់​នេះ អ្នកនឹង​គេង​បាន​កាន់តែ​ទៀងទាត់​។ មុនពេលចូលគេង ពេលវេលាល្អបំផុតសម្រាប់គុណភាពដំណេក គឺចាប់កាន់សៀវភៅអានប្រសើរជាងចំណាយពេលលើឧបករណ៍អេឡិកត្រូនិច។
5. ការអាននឹងក្លាយទៅជាគំរូល្អសម្រាប់ក្មេងៗជំនាន់ក្រោយ ៖ ចាប់កាន់សៀវភៅអានជាទង្វើល្អមួយដែលម្តាយឪពុកមិនគួរមើលរំលង។ ជាទូទៅកូនៗរបស់អ្នកនឹងរៀនមើលទម្លាប់នេះ ពួកគេអាចធ្វើតាមអ្នកជាមិនខាន។ ទម្លាប់អានសៀវភៅ ឬដាក់សៀវភៅតាមខ្លួនជាប្រចាំអាចឱ្យក៏អាចជាឥទ្ធិលវិជ្ជមានដល់មនុស្សជុំវិញខ្លួនដែរ ដើម្បីបណ្តុះទឹកចិត្តអ្នកដទៃឱ្យស្រឡាញ់ាការអាន៕