“មុននឹងប៉ុស្តិ៍អ្វីនៅក្នុងហ្វេសប៊ុក ត្រូវសួរខ្លួនឯងផងថា តើវាមានប្រយោជន៍សម្រាប់ខ្លួនឯង​ និងសម្រា​ប់​អ្នកមើលរឺទេ? រឺគ្រាន់ប៉ុស្តិ៍ដើម្បីតែទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍… បើសិនជាយើងម្នាក់ៗស្ពាយសំរាមទៅចោលនៅក្នុងហ្វេសប៊ុក នោះហ្វេសប៊ុកនឹងក្លាយជាទីវាលចាក់សម្រាម ! មុននឹងយើងវិនិច្ឆ័យអ្វីមួយ យើងត្រូវថ្លឹងថ្លែងឱ្យមែនទែន”
ព្រះភិក្ខុ វជិរប្បញ្ញោ គូ សុភាព
សប្បាយចិត្តក៏ប៉ុស្តិ៍ ទុក្ខសោកក៏ប៉ុស្តិ៍ ជួបរឿងជោគជ័យក៏ប៉ុស្តិ៍ បរាជ័យក៏ប៉ុស្តិ៍ នេះជាទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃរបស់អ្នកញៀនបណ្តា​ញសង្គមហ្វេសប៊ុកមួយចំនួនកំពុងអនុវត្ត។ ពេលខ្លះ ពួកគាត់ចាត់ទុកកាព្វកិច្ចគ្មានការព្រាងទុកទាំងនេះ ជារឿងសំខាន់រហូតដល់ចំណាយពេលវេលា​បណ្តោយខ្លួនឱ្យលង់នឹងសុភមង្គលលើបណ្តាញសង្គម។
សង្គមហ្វេសប៊ុក
ហ្វេសប៊ុក អាចធ្វើឱ្យជីវិតមនុស្សដុនដាប ប្រសិនបើផ្លូវចិត្តអ្នកប្រើប្រាស់ទន់ខ្សោយស្រាប់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ មាតិកានៅលើបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុកមានរូបភាពឃាតកម្ម អំពើឃោរឃៅ ហិង្សាក្នុងគ្រួសារ ទំនាស់បុគ្គល អំពើអសីលធម៌ ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ អាចឱ្យ​អ្នកប្រើប្រាស់ភ័យខ្លាច បាក់ស្បាត ឬរងសម្ពាធផ្លូវចិត្តពីមជ្ឈដ្ឋានទាំងនោះដោយមិនដឹងខ្លួន។
ការចែកចាយមាតិកាវិជ្ជមានលើបណ្តាញសង្គម ជាចំណុចសំខាន់ដែលអ្នកប្រើប្រាស់គួរអនុវត្ត ដើម្បីបង្ហាញពីតម្លៃខ្លួន និងចូលរួមជួយមនុស្សនៅក្នុងសង្គម។ ចំណុចនេះ ឯកឧត្តបណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនខេមប្រូហ្វសឺវិស មានប្រសាសន៍តាមរយៈវិឌីអូនៅក្នុងបណ្ដាញសង្គម កាលពីខែកក្កដា​កន្លងទៅថា
“បើសិនជាយើងស្រលាញ់សង្គម យើងគួរតែចែករំលែករឿងល្អៗ ដូចជាយើងយល់ដឹងអំពីទេសចរណ៍ណាដែលមានកន្លែងស្អាតៗ… នៅពេលដែលយើងបានទៅលេងយើងគួរតែផ្សព្វផ្សាយ ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាពលរដ្ឋម្នាក់ដែលស្រលាញ់ជាតិពិតប្រាកដ”
ឯកឧត្តបណ្ឌិត តាន់ មុនីវណ្ណ
ជារួម ការបង្កើតមាតិកានៅលើបណ្តាញសង្គម និងទទួលយកព័ត៌មានពីបណ្តាញសង្គមជាចំណុចសំខាន់ដែលអ្នកប្រើប្រាស់ត្រូវពិចារណាឱ្យបានល្អិតល្អន់ក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ។ បើពុំនោះទេ មាតិកាលើបណ្ដាញដែលកំពុងកាន់ជាប់នឹងដៃ អាចឱ្យជីវិតអ្នកប្រើប្រាស់ទន់ខ្សោយ និងដុនដាបកាន់តែខ្លាំងជាក់ជាពុំខាន៕