ក្រសួងអប់រំ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ការ​ប្រព័ន្ធ “ស្វ័យវិជ្ជាអក្ខរកម្មមេឌា” ជំរុញ​ការ​យល់ដឹង​ស្ដីពី​អក្ខរកម្ម​ឌីជីថល ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ព័ត៌មាន​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ
កាលពី​​សប្តាហ៍​កន្លងទៅ​នេះ ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន និងកីឡា បាន​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជាផ្លូវការ នូវ​​ប្រព័ន្ធ​ផ្ញើ​សារ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ​តាម​តេលេក្រាម ដែល​មាន​ឈ្មោះ​ថា “ស្វ័យ​វិជ្ជា​អក្ខរកម្ម​មេឌា” ។ លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ​ក្រសួង​អប់រំ មាន​ប្រសាសន៍​ថា ប្រព័ន្ធ​ផ្ញើសារ “ស្វ័យវិជ្ជា​អក្ខរកម្មមេឌា” នេះ នឹង​ចូល​រួម​ជំរុញ​ការ​យល់ដឹង​ស្ដីពី​អក្ខរកម្មឌីជីថល ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ព័ត៌មាន​ក្នុង​វិស័យអប់រំ។
លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី មានប្រសាសន៍ថា ប្រព័ន្ធ​ផ្ញើសារ​ស្វ័យប្រវត្តិ “ស្វ័យ​វិជ្ជាអក្ខរកម្មមេឌា” បាន​អភិវឌ្ឍ​ឡើង​ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ការ​យល់ដឹង ជំនួយ​ដល់​គ្រូបង្រៀន លើក​កម្ពស់​ការ​ចូលរួម​របស់​សិស្ស​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្សា បង្កើត​បរិយាកាស​ឌីជីថល​នៅ​ក្នុង​ថ្នាក់រៀន។ លើស​ពីនេះ ជំរុញ​កម្មវិធី​ស្វ័យសិក្សា​ដែល​ជួយ​សិស្ស និស្សិត សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ដោយ​ខ្លួនឯង គ្រប់​ពេលវេលា និង​គ្រប់​ទីកន្លែង ជំរុញ​ការ​អប់រំ​បែប​ឌីជីថល ព្រម​ទាំង​ជួយ​កសាង​ជំនាញ​ភាព​ជា​ពលរដ្ឋ​ឌីជីថល។ កម្មវិធី​នេះ ក៏​បាន​ផ្ដោត​គោលដៅ​ជាពិសេស​ចំពោះ​ក្មេងស្រី និង​ក្រុម​សហគមន៍​ដែល​ងាយ​រងគ្រោះ​ផង​ដែរ។
រដ្ឋលេខាធិការ​ប្រចាំការ​ក្រសួង​អប់រំ បាន​ផ្ដល់​អនុសាសន៍​មួយ​ចំនួន រួមមាន ទី១. ដាក់​បញ្ចូល​កម្មវិធី “ស្វ័យវិជ្ជា​អក្ខរកម្មមេឌា” ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្សា​នៃគ្រឹះស្ថាន​បណ្ដុះបណ្ដាល​គ្រូទាំងអស់ ទី២. ប្រើប្រាស់​កម្មវិធី “ស្វ័យវិជ្ជាអក្ខរកម្មមេឌា” ក្នុង​ថ្នាក់រៀន​ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព និង​ទាញ​យក​ជាប្រយោជន៍​សម្រាប់​ការរៀន និង​បង្រៀន​ឱ្យ​អស់​ពីលទ្ធភាព ទី៣. សហការ​យ៉ាង​ពេញ​ទំហឹង​ជាមួយ​នាយកដ្ឋាន​បរិវត្តកម្មឌីជីថល​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​ការ​អប់រំ​ស្ដីពី​អក្ខរកម្ម​ឌីជីថល ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ព័ត៌មាន និងទី៤. បន្ត​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​ជាប្រចាំ​ដើម្បី​ដើរ​ឱ្យ​ទាន់​ដំណើរ​វិវត្តន៍​ឥត​ឈប់ឈរ​នៃ​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល។
លក្ខណៈ​ពិសេស​នៃ​ប្រព័ន្ធ​ផ្ញើសារ​ស្វ័យប្រវត្តិ​តាម​តេលេក្រាម “ស្វ័យ​វិជ្ជាអក្ខរកម្មមេឌា” នេះ មាន​មាតិកា​ជាច្រើន​សម្រាប់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ដូចជា ខ្លឹមសារ​មេរៀន​ចំនួន​១០ សទ្ទានុក្រម សំណួរ​ចម្លើយ លំហាត់​វាស់​ស្ទង់​សមត្ថភាព គន្លឹះ​សំខាន់ៗ រូបភាព វីដេអូ តំណ​ភ្ជាប់​ឯកសារ ពិសេស​គឺក្រុម​ពិភាក្សា។ តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​ផ្ញើសារ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិតាម​តេលេក្រាមនេះ អ្នក​ប្រើប្រាស់​អាច​ធ្វើ​ការ​ស្រាវជ្រាវ និង​ស្វ័យសិក្សា​ដោយ​ខ្លួនឯង​គ្រប់​ពេល​វេលា និង​គ្រប់​ទីកន្លែង។
ប្រព័ន្ធផ្ញើសារស្វ័យប្រវត្តិតាមតេលេក្រាម “ស្វ័យវិជ្ជាអក្ខរកម្មមេឌា”
គួរ​ជម្រាប​ជូនថា ប្រព័ន្ធ​ផ្ញើសារ​ស្វ័យប្រវត្តិ​តាមតេលេក្រាម “ស្វ័យវិជ្ជាអក្ខរកម្មមេឌា” បាន​អភិវឌ្ឍ​ឡើង ដោយ​នាយកដ្ឋាន​បរិវត្តកម្មឌីជីថល ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រោម​ការគាំទ្រ​ដោយអង្គការ DW Akademie ជាមជ្ឈមណ្ឌល Deutsche Welle សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ​អន្តរជាតិ បណ្តុះបណ្តាល​សារព័ត៌មាន និង​ការផ្ទេរ​ចំណេះដឹង៕