ដែលភាគច្រើនជាការអនុវត្តកសិកម្មតាមទម្លាប់។
និងបម្រែបម្រួលរបបទឹកភ្លៀងអាចធ្វើឱ្យធ្លាក់ចុះទិន្នផល
កសិកម្ម ជាពិសេសកសិករអនុវត្តតាមទម្លាប់ធម្មតា ហើយវា​អាច​បង្ក​អសន្តិសុខស្បៀង​សម្រាប់​កសិករក្រីក្រនៅ
ជនបទ រួមមានកង្វះដីធ្លី សត្វពាហនៈ ឥណទាន ទីផ្សារ និង​សម្ភារកសិកម្ម។ល។
ដោយសារតែកំណើនសីតុណ្ហភាព
ស្រាវជ្រាវរួមគ្នា រវាងក្រសួងបរិស្ថាន និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ នាឆ្នាំ២០១៩ បានបង្ហាញថា ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុបង្កឱ្យ កសិកម្ម សុខភាពប្រជាជន ធនធានទឹក ព្រៃឈើនិងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី តំបន់ឆ្នេរ នៅត្រឹមឆ្នាំ២០៥០ ប្រសិនមិនវិធានការឆ្លើយតបសមស្របនោះទេ។ បើ​​​តាមការសិក្សា
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងលើការងារប្រែប្រួលអាកាសធាតុដូចជា កម្ពុជាចូលជាសមាជិកអនុសញ្ញាក្របខ័ណ្ឌសហប្រជាជាតិស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ (UNFCCC) ឆ្នាំ១៩៩៦ ពិសារក្យូតូឆ្នាំ២០០២ និងកិច្ចព្រមព្រៀងទីក្រុងប៉ារីសស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុឆ្នាំ២០១៧។ តើកម្ពុជាត្រូវសម្របខ្លួននឹង ការប្រែប្រួល
អាកាសធាតុដោយរបៀបណា?
តើកម្ពុជាត្រូវសម្របខ្លួននឹង ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុដោយរបៀបណា?
រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានបញ្ជ្រាបការប្រែប្រួលអាកាសធាតុទៅក្នុងយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ ផែនការថវិកា និងអភិវឌ្ឍឃុំ/សង្កាត់។ នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាត២០១៤-២០២៣ សំដៅអភិវឌ្ឍកម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកសង្គមបៃតង បញ្ចេញកាបូនតិច ធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ សមធម៌ ចីរភាព និងពឹងផ្អែកលើចំណេះដឹងជាគោល។ រាជរដ្ឋាភិបាលបានរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រឆ្លើយតប ជាងនេះទៅទៀត ក្នុងនីតិកាលទី៧នៃរដ្ឋសភា​​ រាជរដ្ឋាភិបាលបានរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ ដែលបញ្ចកោណទី៤ផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយភាពធន់ ចីរភាព និង បរិយាបន្ន។
អភិវឌ្ឍដំណាំធន់នឹងអាកាសធាតុ (នឹងរាំងស្ងួតជាតិប្រៃនិងសត្វល្អិត/កត្តាសត្វល្អិតចង្រៃ) វិស័យកសិកម្ម ៖ ខាងក្រោមជាសកម្មភាពជាក់ស្តែងមួយចំនួនដែល
កម្ពុជាត្រូវសម្របខ្លួននឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ៖
លើកកម្ពស់ស្រាវជ្រាវនិងអភិវឌ្ឍ លើប្រភេទពូជដំណាំ គ្រប់គ្រងធនធានដីនិងទឹក ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព អនុវត្តពហុវប្បកម្មនិងប្រពលវប្បកម្មនៃស្បៀង និងការដាំដំណាំ វិធានការគោលនយោបាយការលើកទឹកចិត្ត និងការចូលរួមពីវិស័យឯកជន។ល។
កែទម្រង់ការគ្រប់គ្រងសុខភាពសាធារណៈ សុខភាព ៖ កែលម្អលក្ខខណ្ឌលំនៅដ្ឋាន និងការរស់នៅ កែលម្អការសង្គ្រោះបន្ទាន់ បង្កើនការឃ្លាំមើលនិងត្រួតពិនិត្យជំងឺ/ភ្នាក់ងារចម្លងរោគ បង្កើនគុណភាពបរិស្ថាន
ធ្វើផែនការ និងការកំណត់តំបន់របស់តំបន់ឆ្នេរ ការពារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ច តំបន់ឆ្នេរ ៖ បង្កើនចំណេះដឹងសាធារណៈដើម្បីលើកកម្ពស់ការការពារបរិស្ថានតំបន់ឆ្នេរ និង សមុទ្រ កសាងទំនប់ការពារទឹកសមុទ្រ និងការពង្រឹងលើឆ្នេរសមុទ្រ ការពារ និងអភិរក្សផ្កាថ្ម ព្រៃកោងកាងស្មៅសមុទ្រនិង រុក្ខជាតិតាមឆ្នេរ គ្រប់គ្រងតំបន់ឆ្នេរដែលមានការចូលរួម
បញ្ចូលកត្តាសេដ្ឋកិច្ចសង្គមទៅក្នុងគោលនយោបាយគ្រប់គ្រង កែលម្អប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងដូចជាការគ្រប់គ្រងការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ ការដាំដើមឈើឡើងវិញ និងការស្ដារព្រៃឈើឡើងវិញ ព្រៃឈើ និងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី៖ ជំរុញកសិរុក្ខកម្មដើម្បីបង្កើតផលិតផល និងសេវាកម្មពីព្រៃឈើ អភិវឌ្ឍ/កែលម្អផែនការគ្រប់គ្រង ភ្លើងឆេះព្រៃថ្នាក់ជាតិ កែលម្អអាងស្តុកកាបូនរបស់ព្រៃឈើ អភិវឌ្ឍនិងថែទាំធនាគារពូជដាំដុះ
ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ​ជាបញ្ហាសាកល ដែលទាមទារ​ឱ្យ​មានការចូលរួមពីគ្រប់ប្រទេស និងវិស័យពាក់ព័ន្ធ, ហើយ​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា ស្ថិត​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ដែល​ងាយរងគ្រោះបំផុត ដោយសារ​សមត្ថភាពបន្ស៉ាំទាបធនធាន និង​បច្ចេកទេស​ឆ្លើយតប​មានកម្រិត ។ មានប្រសាសន៍ថា ឯកឧត្តម ផៃ ប៊ុនឈឿន រដ្ឋលេខាធិការ
និង​ជាអ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងបរិស្ថាន
តែយ៉ាងណា កម្ពុជាបានប្តេជ្ញាចិត្ត​ចូលរួមដោះស្រាយ​បញ្ហា​ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ​ជាមួយ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ផ្អែក​តាម​គោលការណ៍ «ការទទួលខុសត្រូវរួម ប៉ុន្តែកម្រិតផ្សេង​គ្នា ផ្អែក​តាម​សមត្ថភាព​រៀងៗខ្លួន» ហើយ​កម្ពុជា​ក៏​បានដាក់ចេញ​គោលនយោបាយច្បាស់លាស់ និង​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយសំដៅ​សម្រេច​បាន​អព្យាក្រឹតកាបូនត្រឹម​ឆ្នាំ​២០៥០ តាមរយៈ​យុទ្ធសាស្រ្ត​អភិវឌ្ឍន៍​រយៈពេលវែង​ប្រកបដោយ​អព្យាក្រឹត​កាបូន (LTS4CN) ដែលបានដាក់ចេញកាលពីឆ្នាំ​២០២១។
តែយ៉ាងណា កម្ពុជាបានប្តេជ្ញាចិត្ត​ចូលរួមដោះស្រាយ​បញ្ហា​ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ​ជាមួយ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ផ្អែក​តាម​គោលការណ៍ យន្តការអភិវឌ្ឍន៍ស្អាត - (Clean Development Mechanism) ការអនុវត្តរួមគ្នា - (Joint Implementation)។ គោលនយោបាយកាបូននៅកម្ពុជា គឺជាការរក្សាគម្របព្រៃឈើដើម្បីបង្កើនអាងស្តុកកាបូន និងលក់ឥទានកាបូន សំដៅចូលរួមឆ្លើយតបនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុតាមរយៈយន្តការ លិខិតុបករណ៍ជាតិ និងអន្តរជាតិ និងដើម្បីលើកស្ទួយសេដ្ឋកិច្ចសហមន៍មូលដ្ឋាន។ គោលនយោបាយកាបូននៅកម្ពុជា កន្លងមកក្រសួងបរិស្ថានបាននិងកំពុងអនុវត្ត គម្រោងឥណទានកាបូនទីផ្សារស្ម័គ្រចិត្ត ដូចជា
ក្រោមកិច្ចខិតខំរក្សាព្រៃឈើរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជ បានផ្តល់ឱកាសឱ្យកម្ពុជាទទួលបានចំណូលពីព្រៃឈើ ខណៈតំបន់ការពារ ធនធានធម្មជាតិចំនួន៣បន្ថែមទៀត នឹងត្រូវលក់ឥណទានកាបូនលើទីផ្សារស្ម័គ្រចិត្ត នៅឆ្នាំ២០២៤ ។ តំបន់ការពារធនធានធម្មជាតិទាំង៣កន្លែងនេះរួមមានទី១ ភ្នំសំកុស, ទី២ តំបន់នភៅផ្នែកខាងជើងបឹងទន្លេសាប ខេត្តព្រះវិហារ និងទី៣ តំបន់ជួរភ្នំក្រវាញកណ្តាល។ ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា
«យើងបានគម្រោងរេដបូក កែវសីមាលើកទី១ ជារបថសំខាន់ណាស់ចាប់ពីឆ្នាំ២០១៦មក ហើយយើងលក់កាបូនដំបូង គម្រោងទី២ តំបន់ជួរភ្នំក្រវាញ់ខាងត្បូង ដែលយើងបានលក់ឥណទានកាបូន តាំងពីឆ្នាំ២០១៩ អ៊ឹចឹងនេះជារបត់ថ្មីដែលយើងរក្សាឈើឈរបានចំណូល ហើយយើងបានពង្រីកបន្តទៀត​ នៅឆ្នាំក្រោយយើងនឹងមានគម្រោង៣ទៀត ទី១ គម្រោងនៅភ្នំសំកុស, ទី២ នៅផ្នែកខាងជើងបឹងទន្លេសាប ខេត្តព្រះវិហារ និងទី៣ នៅជួរភ្នំក្រវាញ់កណ្តាល» ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន
ដែលជាអង្គការធ្វើការងារជាមួយក្រសួងបរិស្ថានក្នុងការអនុវត្តគម្រោងរេដបូក (REDD+) លើក​ឡើងថា ការលក់ឥណទានកាបូនលើទីផ្សារស្ម័គ្រចិត្តកម្ពុជា ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន កន្លងមកនេះគឺទទួលបានជោគជ័យ ដែលវាជាមោទនភាពមួយរបស់កម្ពុជា ដែលបានចូលរួម ជាពិសេសក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ គឺកម្ពុជា ជាប្រទេសមួយដែលបានឈានមុខគេក្នុងការលក់ឥណទានកាបូន។ លោក កែន សេរីរដ្ឋា
OECD Development Assistance Committee ចេញផ្សាយកាលពីឆ្នាំ២០១៩​បានបង្ហាញថានៅ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់អាស៊ាន ឥណ្ឌូនេស៊ី គឺជា​ប្រទេសដែលទទួលបានផល​ពី​ការ​លក់ឥណទានកាបូនច្រើនជាងគេ និងតាមពីក្រោយដោយប្រទេសវៀតណាម និង​ហ្វីលីពីន។ តែបើធ្វើការគណនាជាផលិតផលក្នុងស្រុកសម្រាប់មនុស្សម្នាក់ (GDP)ប្រទេសឡាវទទួលបានផលច្រើនជាងគេគឺ១១.៣៩ដុល្លារនិង​តាមពីក្រោយ​ដោយ​ប្រទេសកម្ពុជា គឺ ៩.៣៩ដុល្លារ។ យោង​តាម​របាយការណ៍
ការអប់រំស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងបរិស្ថាន ទៅដល់សិស្សានុសិស្ស​ពីកម្រិតបឋមសិក្សា រហូត​ដល់មធ្យមសិក្សា, លើកកម្ពស់​ភាព​ធន់​នឹង​អាកាសធាតុ នៃ​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ីសំខាន់ៗ (បឹង​ទន្លេសាប ទន្លេមេគង្គ តំបន់ឆ្នេរ តំបន់​ខ្ពង់រាប។ល) ជីវៈចម្រុះ តំបន់ការពារធម្មជាតិ និង​តំបន់​បេតិកភណ្ឌ​វប្បធម៌, លើកកម្ពស់​ការកសាង​ផែនការ និង​បច្ចេកវិទ្យា​បញ្ចេញ​កាបូន​តិច ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការអភិវឌ្ឍ​ដោយ ​ចីរភាព, លើកកម្ពស់​ការចូលរួម និង​កិច្ច​គាំពារ​សង្គម តាមបែប​បន្ស៊ាំ​នឹង​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ការបាត់បង់ និង​ខូចខាត, ពង្រឹង​កិច្ចសហការ និង​ចូលរួម​យ៉ាងសកម្ម​នៅក្នុង​កិច្ចខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ឆ្លើយតប​នឹង​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​នៅ​ថ្នាក់​តំបន់ និង​ពិភពលោកជាដើម៕
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ក្រៃ សួស គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏៦ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ក្រៃ សួស ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article