ពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ដែលកំពុងប្រព្រឹត្តធ្វើរយៈពេល២ថ្ងៃ (២៦-២៧ តុលា) នៅសាលពិព័រណ៍កោះពេជ្រ មិនត្រឹមតែផ្តល់ឱកាសដល់អ្នកស្វែងរកការងារ និងអ្នកផ្តល់ការងារបានជួបគ្នា ក៏ដូចជាប្រមូលផ្តុំនូវព័ត៌មានទីផ្សារការងារប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាវេទិកាមួយសម្រាប់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សដែលទើបប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុបរួច អាចស្វែងយល់ពីទីផ្សារការងារ ងាយស្រួលក្នុងការសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសជំនាញណាមួយដែលនឹងត្រូវរៀនបន្តសម្រាប់អនាគត។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកឡើងក្នុងពិធីបើកពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ឆ្នាំ២០២៤ ថា នៅសប្តាហ៍ក្រោយនេះ ជាពិសេសប្អូនៗដែលទើបបញ្ចប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ នឹងដឹងលទ្ធផលរបស់ខ្លួន, តាមរយៈវេទិកាការងារនៅថ្ងៃនេះ ទោះបីលទ្ធផលប្រឡងបាក់ឌុបមិនទាន់ចេញ ប៉ុន្តែក្មួយៗទាំងអស់អាចមកកាន់ពិព័រណ៌ការងារដើម្បីស្តាប់នូវបទបង្ហាញ ហើយអាចសួរទៅអ្នកជំនាញ នៃទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារអំពីចក្ខុវិស័យ នៃទីផ្សារការងារ នៅក្នុងរយៈពេល២ឆ្នាំទៀត ឬ៤ឆ្នាំទៀត ។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ដូច្នេះវេទិកានេះ វានឹងក្លាយទៅជាមូលដ្ឋានសម្រាប់ក្មួយៗដែលប្រឡងបាក់ឌុបរួច អាចសម្រេចចិត្តបានថា តើគួររើសជំនាញមួយណា?
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបន្តថា ជាការពិតណាស់ ពេលខ្លះក្រោយប្រឡងបាក់ឌុប ការសម្រេចចិត្តក្នុងការជ្រើសរើសជំនាញអាចទៅតាមមិត្តភក្តិ អាចទៅតាមស្ថានភាពគ្រួសារ ប៉ុន្តែប្រហែលជាមិនបានទទួលព័ត៌មានមួយដែលពិតប្រាកដថា តើអាជីវកម្មអ្វីដែលនឹងមានការប្រែប្រួលក្នុងពេលខាងមុខ តើការងារអ្វីដែលនឹងមានការប្រែប្រួលនៅពេលខាងមុខ? ការសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសជំនាញតាមឪពុកម្តាយផ្តល់មកខ្លះ ផ្អែកទៅលើមិត្តភក្តិខ្លះ គឺជាការសម្រេចចិត្តកាលពី១០ ទៅ២០ឆ្នាំមុន ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ននេះ យើងចង់ឱ្យការសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសជំនាញណាមួយរបស់យុវជន ត្រូវផ្អែកទៅលើចក្ខុវិស័យ ផ្អែកទៅលើព័ត៌មានមួយឱ្យមានភាពប្រាកដប្រជាជាងមុន ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការចំណាយពេលវេលាក្នុងការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលមានផលិតភាព។
“ផលិតភាពមានន័យច្រើន ៤ឆ្នាំដូចគ្នា ចង់មហាវិទ្យាល័យបានបរិញ្ញាបត្រ ប៉ុន្តែមួយចេញមកបានប្រាក់ខែខ្ពស់ មួយទៀតចេញមកបានប្រាក់ខែមិនទាន់ខ្ពស់ អញ្ចឹងវានឹងបញ្ជាក់ពីផលិតភាព ។ …គេជ្រើសរើសជំនាញត្រូវ ធ្វើឱ្យខ្លួនគេមានផលិតភាពជាងមុនដែរ…”
ពាក់ព័ន្ធនឹងការជ្រើសរើសជំនាញនេះដែរ លោកជំទាវ តិមា វិច្ឆិការ អនុប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ បានស្នើទៅដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ ដែលកំពុងត្រៀមខ្លួនបន្តការសិក្សាទៅកម្រិតឧត្តមសិក្សា ឬក៏បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស ខិតខំស្វែងយល់ពីតម្រូវការការងារ ទាំងបច្ចុប្បន្ន និងការប្រមើលមើលទៅអនាគត ដើម្បីត្រៀមខ្លួនសម្រេចចិត្តឱ្យបានត្រឹមត្រូវល្អប្រសើរសម្រាប់អនាគតខ្លួន។ «ការយល់ដឹងពីទីផ្សារការងារ គឺជួយប្អូនៗ និងក្រុមគ្រួសារប្អូនៗបានច្រើន សន្សំសំចៃពេលវេលា មិនចំណាយថវិកាច្រើន ចៀសវាងការរៀនតាមគ្នា រៀនគ្មានគោលដៅច្បាស់លាស់»។
ជាមួយគ្នានេះ លោកជំទាវក៏ស្នើដល់ប្អូនៗដែលទើបបញ្ចប់ថ្នាក់ទី១២ ឬប្រឡងបាក់ឌុបរួច កុំមើលស្រាលការងារជំនាញដែលរៀនរយៈពេលខ្លី ដោយថា ការងារខ្លះសញ្ញាបត្រមិនខ្ពស់ តែអាចរៀនឆាប់ចប់ ហើយអាចទទួលបានការងារដែលមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់ ដែលនេះអាចជាដំណាក់កាលដំបូងដែលយុវជនអាចចាប់ផ្តើមការងារបានលឿន ហើយអាចមានប្រាក់ចំណូល។
សូមបញ្ជាក់ថា ពិព័រណ៌ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ឆ្នាំ២០២៤នេះ ប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺថ្ងៃសៅរ៍ អាទិត្យ ទី២៦-២៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលពាណិជ្ជកម្ម និងពិព័រណ៌កោះពេជ្រ រាជធានីភ្នំពេញ ដោយមានក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស គ្រឹះស្ថានអប់រំ អង្គការជាតិ-អន្តរជាតិ ព្រមទាំងក្រសួង ស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល ជាង១៥០ ចូលរួមដាក់តាំងបង្ហាញអំពីតម្រូវការជ្រើសរើសកម្លាំងពលកម្មប្រមាណជាង៣ម៉ឺនកន្លែង។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ពិព័រណ៍ការងារថ្នាក់ជាតិ ក៏មានបញ្ចូលសិក្ខាសាលាលើកកម្ពស់ផលិតភាពការងារ ក្នុងគោលបំណងដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង និងបំផុសគំនិតទាក់ទងនឹងផលិតភាពការងារ តាមរយៈការចែករំលែកចំណេះដឹង បទពិសោធន៍ល្អៗ និងគន្លឹះសំខាន់ៗពីសំណាក់វាគ្មិនជំនាញៗ៕