អ្នកជំនាញ ៖ ចំណេះដឹងបញ្ជាក់ពីភាពចាស់ទុំរបស់យុវជនក្នុងការបញ្ចេញមតិលើបណ្ដាញសង្គម
ចាប់តាំងពីបច្ចេកវិទ្យាមានការរីកចម្រើនលឿនរហ័ស នាំឱ្យប្រព័ន្ធបញ្ជូនព័ត៌មានកាន់តែឆាប់ផ្សព្វផ្សាយចេញទៅគ្រប់ទិសទី។ ភាពជឿនលឿននេះ ធ្វើឱ្យមនុស្សមិនសូវមានពេលវេលាច្រើនក្នុងការគិតពិចារណា វិភាគឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដែលជាហេតុធ្វើឱ្យមានបញ្ហាកើតឡើង ព្រោះតែការបញ្ចេញមតិនៅលើបណ្ដាញសង្គម។
យ៉ាងណាមិញ​ យុវជន ជាធនធានមួយដ៏សំខាន់ក្នុងការចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិឱ្យមានការរីកចម្រើន ប៉ុន្តែប្រសិនបើយុវជនខ្វះចំណេះដឹងក្នុងការត្រិះរិះពិចារណាស្វែងរកការពិត និងប្រើប្រាស់បណ្ដាញសង្គមសម្រាប់បញ្ចេញមតិដោយគ្មានភាពចាស់ទុំ (ការជេរប្រមាថ) នោះនឹងធ្វើឱ្យសីលធម៌សង្គមមានការធ្លាក់ចុះ។​
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ក៏លើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជន ក៏ដូចជាមនុស្សចាស់ គួរតែរៀនចូលរួមក្នុងសង្គម ទាំងសង្គម សេដ្ឋកិច្ច នយោបាយ វប្បធម៌ និងវិស័យដ៏ទៃទៀត ព្រោះសង្គមជារបស់យើងទាំងអស់គ្នា បើសង្គមល្អយើងក៏រស់នៅបានសេចក្ដីសុខ បើសង្គមមិនល្អយើងក៏រស់នៅរងទុក្ខលំបាកផងដែរ។ ដូច្នេះ​យើងចាំបាច់ត្រូវតែចូលរួមកែលម្អសង្គម មិនមែនចូលរួមបំពុលសង្គម ឬធ្វើ​ឱ្យសង្គមកាន់តែបែកបាក់ កាន់តែមានភាពប្រេះស្រាំថែមទៀតនោះទេ។ ចំណុចនេះ​ យើងត្រូវតែយល់ទាំងអស់គ្នា និងត្រូវតែបន្តរៀនសូត្រ ដើម្បីឱ្យមានភាពចាស់ទុំ ទាំងការនិយាយស្ដី ការគិត ការសម្រេចចិត្ត និងការប្រព្រឹត្តផ្សេងៗ ជាពិសេសគឺការបញ្ចេញមតិយោបល់លើបណ្ដាញសង្គមសព្វថ្ងៃ។
បើតាម លោក គីម ដារ៉ា ដើម្បីកុំឱ្យមានបញ្ហាដោយសារការបញ្ចេញមតិយោបល់ខុសលើបណ្ដាញសង្គម  យើងគួរតែចំណាយពេលសិក្សាស្វែងយល់ ស្រាវជ្រាវ រកហេតុផលពិតប្រាកដជាមុនសិន ពេលនោះយើងនឹងដឹងព័ត៌មានច្រើន យល់ច្រើន នាំឱ្យការបញ្ចេញមតិយោបល់របស់យើងបានជាប្រយោជន៍ដល់សង្គមជាតិវិញ។ កាលណាយើងមិនដឹងមិនយល់អ្វីដែលជាការពិតប្រាកដ នាំឱ្យការបញ្ចេញមតិយោបល់របស់យើងមិនបានជួយអ្វី ហើយក៏បង្កជាបញ្ហាទៅថ្ងៃក្រោយ។
ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Startup Community បន្តថា​ ការបញ្ចេញមតិយោបល់របស់យើង គឺក្នុងគោលដៅមួយដើម្បីសង្គមជាតិឱ្យរីកចម្រើន ដោយបង្ហាញពីភាពថ្លៃថ្នូរ ការយល់ដឹងខ្ពស់របស់យុវជនដែលមានចំណេះដឹងក្នុងការគិតពិចារណា មិនមែនបញ្ចេញមតិយោបល់ដើម្បីជាន់ពន្លិចនរណាម្នាក់ បង្ហាញកំហឹង ឬបង្កឱ្យមានបញ្ហាហ្វឹកវរណាមួយនោះឡើយ។ លោកក៏បានលើកទឹកចិត្តយុវជនត្រូវធ្វើការសិក្សាស្រាវជ្រាវឱ្យបានច្រើន ស្វែងរកអ្វីដែលជាការពិត មើលឱ្យបានច្រើនប្រភព ភាគីកណ្ដាល អ្នកមានវិជ្ជាជីវៈក្នុងការស្រាវជ្រាវ អ្នកពាក់ព័ន្ធជាតិ និងបរទេសជាដើម ហើយយកមកថ្លឹងថ្លែង វិភាគ ជាមួយការពិតដែលយើងបានមើលឃើញ នោះយើងនឹងអាចយល់អ្វីដែលជាការពិត រកឃើញចំណុចកណ្ដាលមួយ ក្នុងការបញ្ចេញមតិយោបល់។
គួរជម្រាបជូនថា រដ្ឋធម្ម​នុញ្ញ​នៃ​ព្រះ​រាជា​ណា​ច​ក្រ​កម្ពុជា មា​ត្រា៤១ ​ចែង​ថា ​ប្រជា​ពល​រដ្ឋ​ខ្មែរ​មានសេ​រី​ភាព ​ខាង​កា​របញ្ចេញ​ម​តិ​របស់​ខ្លួន ​សេ​រី​ភាព​ខាង​សារ​ព័ត៌​មាន ​សេ​រី​ភាព​ខាង​កា​រ​បោះ​ពុម្ពផ្សាយ ​និង​សេ​រី​ភាព​ខាង​ការ​ជួប​ប្រ​ជុំ។ ​ជន​ណា​ក៏​ដោយ​មិន​អាច​ឆ្លៀត​ប្រើ​សិទ្ធិ​នេះ​ដោយបំពាន​នាំ​ឱ្យប៉ះ​ពាល់​ដល់​សិទ្ធិ​របស់​អ្នកដ​ទៃ ​ដល់​ទំនៀម​ទំ​លាប់​ល្អ​របស់​សង្គម ​ដល់​សណ្តាប់ធ្នាប់​សា​ធា​រ​ណៈ​ និង​ដល់សន្តិ​សុខ​ជា​តិ​ឡើយ៕