សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ៖ គុណភាពអប់រំ ជាកត្តាកំណត់គុណភាពធនធានមនុស្ស និងការអភិវឌ្ឍ
ក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ បណ្តាញសាកលវិទ្យាល័យសាយប័រកម្ពុជា នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លើកឡើងថា គុណភាពនៃធនធានមនុស្ស គឺជាកត្តាកំណត់នៃគុណភាព និងសមត្ថភាពរបស់ប្រទេសជាតិក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រកួតប្រជែងដោយចីរភាព។ ក្នុងនោះ គុណភាពនៃការអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាល គឺជាកត្តាគន្លឹះសំខាន់មួយសម្រាប់ការធានាការអភិវឌ្ឍ និងការប្រកួតប្រជែងរបស់ប្រទេសជាតិ។
នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន សិស្សនៅទីក្រុង និងជនបទ មានចំណេះដឹង និងសមត្ថភាពខុសគ្នា ប៉ុន្តែនៅពេលពួកគេមានឱកាសបានទទួលនូវការអប់រំដែលមានគុណភាព នោះនឹងធ្វើឱ្យសិស្សនិស្សិតដែលនៅជនបទ អាចមានសមត្ថភាពដូចសិស្សនៅទីក្រុងដែរ។ « អ្វីដែលសំខាន់ត្រូវធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីពង្រីកវិសាលភាពនៃកាអប់រំផ្ដល់ឱកាសឱ្យនិស្សិតរបស់យើងនៅទូទាំងប្រទេសមានលទ្ធភាពទទួលបានគុណភាពអប់រំ»
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត កត្តាដែល​កំណត់ក្នុងគុណភាពនៃការអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាល មាន៤ គឺ ទី១. គុណភាពគុណវុឌ្ឍិនៃសាស្រ្តាចារ្យ និងគ្រូបង្រៀន ទី២. កម្មវិធីសិក្សា និងមេរៀន ទី៣. ឧបករណ៍សម្ភារៈ និងមធ្យោបាយក្នុងការបង្រៀន ទី៤. វិធីសាស្រ្តបង្រៀន។ សម្ដេចធិបតី បន្តថា កត្តាទាំង៤នេះ ជាកត្តាកំណត់គុណភាពនៃការអប់រំ ដែលកន្លងទៅអាចមានបញ្ហាប្រឈមខ្លះនៅតាមគ្រឹះស្ថាន ក៏ដូចជានៅតាមបណ្ដាខេត្ត។
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែតក៏​បាន​មានប្រសាសន៍ដែរថា កន្លងទៅរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយ ក្នុងការពង្រីកវិសាលភាពគ្របដណ្ដប់ ក្នុងនោះមានការចូលរួមពីវិស័យអប់រំ ដោយមានការអប់រំនៅតាមថ្នាក់ឧត្តមសិក្សានៅតាមបណ្ដាខេត្ត ដើម្បីផ្ដល់លទ្ធភាពឱ្យនិស្សិតអាចមានលទ្ធភាពចាប់យកការបណ្ដុះបណ្ដាល និងការសិក្សានៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា ដែលធ្វើឱ្យមានគម្លាតនៃគុណភាពមនុស្ស និងសមត្ថភាពមនុសស្ស រាជធានីខេត្ត មានការកាត់បន្ថយមួយជំហាន។ ទោះយ៉ាងនេះក្ដី បញ្ហាប្រឈមក្នុងការធានាសមធម៌ ឬភាពស្មើគ្នា នៃគុណភាពនៃការអប់រំនៅមាននៅឡើយ ទាំងរវាងខេត្តនិងរាជធានី ទាំងរវាងសាកលវិទ្យាល័យផ្សេងៗក្នុងរាជធានី រួមមាន ខ្វះសិស្ស ខ្វះគ្រូជំនាញ ក៏ដូចជា ខ្វះឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ក្នុងការបង្រៀន។