មណ្ឌលសុខភាពចំនួន៨ក្នុងខេត្តសៀមរាប ត្រូវចាត់ទុកជាមណ្ឌលសុខភាពគំរូ​ក្នុងការ​អនុវត្តវិធីសាស្រ្តបង្កើនអត្រាបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ
មណ្ឌលសុខភាពគំរូចំនួន៨ ក្នុងខេត្តសៀមរាប ត្រូវ​វាយតម្លៃថា បានអនុវត្តវិធីសាស្រ្តបង្កើនអត្រាបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ តាមរយៈការអនុវត្តការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយក្នុងចំណោមស្ត្រីដែលមកសម្រាលកូននៅក្នុងមណ្ឌលសុខភាព។
មណ្ឌលសុខភាពទាំង​៨នោះ រួមមាន មណ្ឌលសុខាភាព វ៉ារិន, មណ្ឌលសុខភាព ល្វាក្រាំង, មណ្ឌលសុខភាពស្វាយស, មណ្ឌលសុខភាពដំណាក់ស្លាញ់, មណ្ឌលសុខភាយាង, មណ្ឌលសុខភាពសសរស្តម្ភ, មណ្ឌលសុខភាពព្រៃជ្រូក និងមណ្ឌលសុខភាពចាឈូក។
ការទទួលសេវាប្រឹក្សាការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ និងអាហារូបត្ថម្ភ អំឡុងពេលពិនិត្យផ្ទៃពោះនៅមណ្ឌលសុខភាពសសរស្តម្ភ ខេត្តសៀមរាប។
លោកស្រី ជិន សេដ្ឋា ប្រធានជាន់ខ្ពស់កម្មវិធី Alive & Thrive មានប្រសាសន៍ថា មានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការបំបៅទារកទើបនឹងកើតដោយទឹកដោះម្តាយដោយផ្អែកតាមតម្រូវការ ដូច្នេះទារកត្រូវបានបំបៅតាមតម្រូវការ ហើយវាអាចជួយទារកទើបនឹងកើតឡើងទម្ងន់បានសមស្រប។ លោកស្រី បន្តថា​ នៅពេលចាប់ផ្តើមនៃការសិក្សា មានតែម្តាយចំនួន ៦៨,៨ % ប៉ុណ្ណោះដែលបានលើកឡើងពីការទទួលបានព័ត៌មានស្តីពីសញ្ញានៃការបំបៅ ខណៈដែលនៅដំណាក់កាលបញ្ចប់ ១00% នៃម្តាយបានលើកឡើងថា ទទួលបានព័ត៌មានស្តីពីការណែនាំការបំបៅដោះទារកទើបនឹងកើតទាន់ពេលវេលា។
ស្រី្តជា​ម្តាយម្នាក់​ក្រោយ​សម្រាល​កូន​នៅមណ្ឌលសុខភាពសសរស្តម្ភ បានលើកឡើងថា​ ៖ “ខ្ញុំគិតថា វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ដែលមានការណែនាំដោយផ្ទាល់បែបនេះ ដូចជា ការឱប ទីតាំង ការផ្សារភ្ជាប់ ដែលទាមទារសម្រាប់ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះដ៏ត្រឹមត្រូវ។ ខ្ញុំចាប់អារម្មណ៍ចែករំលែកបទពិសោធន៍វិជ្ជមានរបស់ខ្ញុំជាមួយម្តាយផ្សេងទៀត និងជួយពួកគេក្នុងការបំបៅកូនដោយទឹកដោះ។ ខ្ញុំ​សប្បាយ​ចិត្ត​ពេល​ឃើញភាពដ៏​គួរឱ្យស្រលាញ់របស់កូនខ្ញុំ ពេល​បំបៅ​ដោះ​កូន ហើយ​ជួយ​ខ្ញុំ​ឱ្យ​មាន​ចំណង​ដ៏​ល្អ​ជាមួយ​កូនរបស់ខ្ញុំ»។
រូបភាព៖ ឪពុកកំពុងលើកទារកទើបនឹងកើត រង់ចាំងូតទឹក។
ប្រទេសកម្ពុជា មានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយក្នុងទសវត្សរ៍ទី៩០ និងដើមទសវត្សរ៍ឆ្នាំ២០០០។ ប៉ុន្តែក្នុងទសវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះ អត្រានៃការបំបៅដោះកូនដោយទឹកដោះ​ម្តាយបាន​ធ្លាក់ចុះគួរឱ្យកត់សម្គាល់។ ភាគរយ​នៃ​កុមារ​ដែល​បាន​បំបៅ​ដោយ​ទឹកដោះ​ម្តាយ​សុទ្ធ​សម្រាប់​រយៈពេល​ប្រាំមួយ​ខែ​ដំបូងនៃ​ជីវិត​របស់​ពួកគេ​បាន​ធ្លាក់ចុះ​ពី ៧៤% ក្នុង​ឆ្នាំ ២០១០ មក​ត្រឹម៥១% ក្នុង​ឆ្នាំ២០២១។ លើសពីនេះអត្រានៃការចាប់ផ្តើមដំបូងនៃការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយនៅមានកម្រិតទាបនៅឡើយ ដោយមានទារកទើបនឹងកើតត្រឹមតែ៥៤%ប៉ុណ្ណោះដែលទទួលបានទឹកដោះម្តាយក្នុងរយៈពេលមួយម៉ោងដំបូងនៃកំណើត ទោះបីជាភាគរយនៃស្ត្រីសម្រាលទារកដោយឆ្មបជំនាញ មានដល់ទៅ ៩៨,៧% នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ នេះបើយោងតាមការអង្កេតប្រជាសាស្រ្ត និងសុខភាពកម្ពុជា ឆ្នាំ ២០២១-២០២២ ។
លោកស្រី Grana Pu Selvi ប្រធានបច្ចេកទេសកម្មវិធីអាហារូបត្ថម្ភ នៃអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិប្រចាំនៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ជាមួយនឹងការថយចុះអត្រានៃការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយក្នុងប្រទេស វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការរំលឹកឡើងវិញនូវសារៈសំខាន់នៃការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយនៅតាមគ្រឹះស្ថានសុខាភិបាល ដល់ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ ម្តាយក្រោយសម្រាលកូន និងសមាជិកគ្រួសាររបស់ពួកគេ ដើម្បីឱ្យម្តាយជ្រើសរើសអាហារូបត្ថម្ភដែលល្អបំផុតសម្រាប់កូនៗរបស់ពួកគេ។  លោកស្រី Grana Pu Selvi  បន្តថា ការរកឃើញពីការសិក្សាសាកល្បងនេះ បង្ហាញពីភស្តុតាងច្បាស់លាស់ថា វិធីសាស្រ្តមណ្ឌលសុខភាពគំរូចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្តាយ បានចូលរួមចំណែកក្នុងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវអត្រាបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ។ ការពង្រីកវិសាលភាពនៃការអនុវត្តវិធីសាស្រ្តនេះអាចមានផលជះវិជ្ជមានយ៉ាងធំធេងដល់អាហារូបត្ថម្ភរបស់កុមារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។