ការប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ នាំឱ្យ​កុមារី បាន សរពេជ្ញម៉ានីកា ទទួលបានមេដាយមាសពីការ​ប្រកួតគណិតវិទ្យាអន្តរជាតិ SASMO
កុមារី បាន សរពេជ្ញម៉ានីកា ជាសិស្សថ្នាក់ទី៨ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ គឺជាសិស្ស​កម្ពុជាមួយ​រូបដែលបានជាប់ជ័យលាភីមេដាយមាសក្នុងការប្រកួតគណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ានអន្តរជាតិ (SASMO) ឆ្នាំ២០២៤ កាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ។
កុមារី សរពេជ្ញម៉ានីកា បានចែករំលែក​នូវ​របៀបក្នុងការរៀនសូត្រឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អបែបនេះថា គឺនៅពេលយប់មុនពេលចូលគេង ម៉ានីកា តែងតែរំលឹកមេរៀនសម្រាប់ថ្ងៃស្អែក ធ្វើកិច្ចការផ្ទះ និងធ្វើលំហាត់ជាប្រចាំ។ ម៉ានីកា បន្តថា ការអនុវត្តកាន់តែច្រើនកាន់តែល្អសម្រាប់ការរៀនសូត្រ ព្រោះនាំឱ្យយើងដឹងអំពីចំណុចខ្វះខាតរបស់ខ្លួន ហើយចាប់ផ្ដើមខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមលើចំណុចខ្វះខាត។
បើតាមកុមារី ម៉ានីកា រូបគេនៅតែបន្តខិតខំរៀនសូត្រ និងចូលរួមក្នុងកម្មវិធីប្រកួតផ្សេងៗលើកក្រោយទៀត។ ជាមួយគ្នា ម៉ាលីកា ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សដ៏ទៃទៀត  ត្រូវខិតខំសិក្សារៀនសូត្រ ធ្វើលំហាត់ឱ្យបានច្រើន ប្រសិនបើមិនច្បាស់ចំណុចណា គឺត្រូវសួរគ្រូ និងចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីផ្សេងៗទៀតដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាព។ ជាពិសេស ប្រសិនបើធ្វើមិនទាន់បានល្អកុំបាក់ទឹកចិត្ត ប៉ុន្តែត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀត។
កុមារី បាន សរពេជ្ញម៉ានីកា ជាសិស្សថ្នាក់ទី៨ នៃវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ
អ្នកស្រី ស្រីមុំ បញ្ជាក់ន្ថែមថា គាត់តែងតែជំរុញលើកទឹកចិត្តកូនស្រីនៅក្នុងការរៀនសូត្រ និងចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតផ្សេងៗ ព្រោះយល់ថា ប្រសិនបើកូនទទួលបានលទ្ធផលមិនល្អ គេនឹងរកឃើញចំណុចខ្វះខាតរបស់ខ្លួន​ឯង ហើយខិតខំប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀត។
គួរជម្រាបជូនថា ការប្រកួតគណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ានអន្តរជាតិ (SASMO) ឆ្នាំ២០២៤ មានបេក្ខជនសរុបចំនួន៥៧,០៧៥នាក់ មកពី៣៨ប្រទេស នៅទូទាំងពិភពលោក។ ក្នុងនោះ មានបេក្ខជនពីប្រទេសកម្ពុជាដែលបានចូលរួម​ប្រកួត​មានសរុបចំនួន ១៤០១នាក់ មកពី១៣០គ្រឹះស្ថានអប់រំសាធារណៈ និងឯកជនទូទាំងប្រទេស ហើយក្នុងចំណោមបេក្ខជនទាំងអស់ មានបេក្ខជន ១១៦នាក់ ទទួលបានមេដាយមាស, ១៧១នាក់ ទទួលបានមេដាយប្រាក់ និងបេក្ខជន ២០៣នាក់ ទទួលបានមេដាយសំរឹទ្ធ៕