សាកលវិទ្យាល័យខេមតិច សហគ្រិនខ្មែរ និងមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី «តេជោ» ជំរុញលើ​ការ​បណ្តុះគំនិតសហគ្រិនភាពដល់សិស្ស​និស្សិត
សាកលវិទ្យាល័យខេមតិច សហគ្រិនខ្មែរ និងមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី «តេជោ» កាលពីថ្ងៃទី៥ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៣ បានចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា (MoU) ដើម្បីជំរុញឱ្យមានរលកថ្មីនៃការគាំទ្រលើការស្រាវជ្រាវ នវានុវត្តន៍ និងការបណ្តុះគំនិតសហគ្រិនភាពដល់សិស្សនិស្សិត នៅក្នុងវិស័យវិទ្យាសាស្រ្ត និង បច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គង់ ម៉ារី អនុរដ្ឋលេខាធិការនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី តេជា បាននិយាយថា ការ ចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់រវាងសាកលវិទ្យាល័យ ជាមួយសហគ្រិនខ្មែរ  និងមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មី “តេជោ” បង្ហាញអំពីការចូលរួមពីតួអង្គដែលពាក់ព័ន្ធនានា ដែលមានដូចជា ដៃគូរវាងស្ថាប័នរដ្ឋ អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជន។ លោកបន្តឱ្យដឹងថា តួនាទីសាកលវិទ្យាល័យបានត្រឹមតែរៀន និងបង្រៀន ហើយពិបាកនឹងបង្កើតទៅជាធនធានមនុស្សពិតប្រាកដប្រសិនបើគ្មានឱកាសបញ្ចេញសមត្ថភាពជាក់ស្តែង។
ដូច្នេះហើយ តាមរយៈវិស័យឯកជន ឬក៏រដ្ឋាភិបាលដែលធ្វើការជាក់ស្តែងក្នុងការបង្ហាញ ឬអនុវត្តន៍ និងបង្រៀនថែមទៀត ដើម្បីពង្រឹងបន្ថែមក្រៅពីសាលារៀន ។ តួយ៉ាង ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុមានការគាំទ្រជាថវិកា តាមរយៈការផ្តល់កម្ចី ហើយ Khmer Enterprise ក៏ផ្តល់ជាកន្លែងសម្រាប់អនុវត្តន៍ការងារជាដើម។
លោក គង់ ម៉ារី សង្ឃឹមថា ក្រោយចុះហត្ថលេខា គឺនឹងមានការអនុវត្តន៍រាល់ផែនការសកម្មភាពនានាបន្តទៀត ដើម្បីឱ្យឃើញលទ្ធផលជាក់ស្តែង។ លោកបន្តថា កន្លងមករាជរដ្ឋាភិបាល ក៏បានយកចិត្តទុកដាក់អំពីការជំរុញឱ្យមានសកម្មភាពក្នុងវិស័យស្ទែមផងដែរ ហើយវាក៏ជាតួនាទីមួយក្នុងការកសាងធនធានមនុស្សក្នុងសម័យឌីជីថលផងដែរ និងលើកកម្ពស់និងជំរុញវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ដែលជាយុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ។ លោកបន្ថែមថា បេសកម្ម និងកិច្ចការនេះជាកិច្ចការលំបាក ហើយសិស្សមួយចំនួនហាក់មិនសូវចង់សិក្សាជំនាញនេះប៉ុន្មាននោះទេដោយសារតែផ្នត់គំនិតដែលយល់ថាលំបាកពេក ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្នក៏មានការប្រែប្រួលខ្លះៗហើយ ដូច្នេះកិច្ចសហការរបស់វិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន ដើម្បីបង្កើតនៅកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងក្នុងគោលបំណងបង្កើត ដោះស្រាយបញ្ហាអាទិភាពដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា។
ដោយឡែក លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី សាកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិចបន្ថែមថា ការចុះ MoU នេះ គឺជាការពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងស្ថាប័នទាំងបី និងបើកដំណើរការនូវវគ្គបណ្តុះបណ្តាល បណ្តុះគំនិតសហគ្រិនភាព (Incubation training program) និង ប្រកួតប្រជែងលើធុរៈកិច្ចថ្មី (Startup) សម្រាប់និស្សិត ជាពិសេសនិសិ្សតស្រី ចំនួន ១០ក្រុម ត្រូវជា ៥០នាក់ដោយឥតគិតថ្លៃ ។ សម្រាប់សិក្ខាកាមដែលទទួលជ័យលាភីក្នុងការប្រកួតប្រជែងគំនិតធុរកិច្ចថ្មីនេះក៏នឹងទទួលបានពានរង្វាន់ក៏ដូចជាថវិការគាំទ្រធុរកិច្ចថ្មីពីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ រួមទាំងឱកាសចេញទៅប្រកួតនៅសហរដ្ឋអាមេរិកដោយមានការគាំទ្រពីសហគ្រិនខ្មែរ និងខេមតិច។
នៅក្នុងនោះដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ឈៀង វណ្ណមុនិណ្ឌ នាយកប្រតិបត្តិនៃសហគ្រិនខ្មែរក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា ការចុះហត្ថលេខាលើ MoU នេះ ជាការជំរុញភាពជាដៃគូររវាងសហគ្រិនខ្មែរជាមួយរដ្ឋាភិបាល គ្រឹះស្ថានអប់រំ និងវិស័យឯកជនទៅលើធុរៈកិច្ចថ្មី និងសហគ្រិនភាព។ កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលនេះនឹងនៅតែបន្តទៅមុខសម្រាប់និសិ្សតដែលមានគោលបំណងចង់អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់ពួកគាត់៕